KÜÇÜK İŞLETMELERİN SEZON DIŞINDA DA VERİMLİ OLMASI İÇİN 4 İPUCU

admin

Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, turizm beldelerindeki küçük işletmelerin yılın geri kalanında da faaliyetlerini duyurabilmesine yardımcı olacak ipuçları paylaştı. Türkiye Otelciler Federasyonu’na (TÜROFED) göre turistik beldelerde faaliyet gösteren küçük işletmeler için tatil dönemleri satışlarını artırma fırsatı sağlıyor. Bugün mevcut teknolojiler sayesinde küçük işletmeler tatil dönemleri ile sınırlı kalmadan, yıl boyunca faaliyetlerini canlı tutmaya devam edebilirler.

GoDaddy EMEA Bölge Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye, tarihi, kültürü ve sahilleri ile popüler bir tatil destinasyonu ve özellikle yaz ile bayram tatil dönemlerinde turizmin gündeme oturan konular arasında yer aldığını biliyoruz. Turizm Bakanlığı’na göre tatil beldesi olarak tercih edilen bölgelerde faaliyet gösteren küçük işletmeler insanların bu bölgeleri ziyaret etmesinin avantajlarından faydalanıyor. Bugün mevcut olan teknolojiler sayesinde de işletmelerin faaliyetlerini ziyaretçi sayısının yüksek olduğu aylarla sınırlı tutması gerekmiyor. Dijital varlıklarını oluşturarak yıl boyunca pazarlama ve satış faaliyetlerini sürdürebilirler.”

Küçük işletmelerin sezon dışında da başarılı sonuçlar almasına yardımcı olacak 4 ipucu

  • İşletmeniz için bir web sitesi ve online varlık oluşturun

Türkiye’de 54 milyon kişi, yani nüfusun yaklaşık yüzde 67’si internete bağlı. Küçük işletmeler, bir web sitesi kurarak bu insanlarda bulundukları yerde erişebilirler. Bunun yanı sıra ürün ve hizmetleri için arama yapıldığında bulunmalarını kolaylaştırabilirler. Türkiye’deki mobil kullanıcı sayısının ise 59 milyonun üzerinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda mobil dostu web siteleri kurulması da önem taşıyor. Küçük işletmeler unutmamalılar ki günümüzde bir web sitesi kurmak için büyük bütçeler veya teknik bilgi gerekmiyor. GoDaddy’nin Web Sitesi Mimarı gibi kapsamlı araçlar sayesinde bir saatten kısa sürede işlevsel, profesyonel görünümlü bir web sitesi kurmak mümkün.

  • Sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanın

Türkiye’de 51 milyon kişi, yani nüfusun yüzde 63’ü sosyal medya kullanıcısı. Bu nedenle küçük işletmelerin Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında yer almaları ve bu platformları web sitelerine bağlamaları önemli. Web sitenizde hikâyenizi anlatabilir, sunduğunuz ürün ve hizmetleri gösterebilir, adresinizi ve iletişim bilgilerinizi paylaşabilir ve mümkünse müşteri yorumlarına yer verebilirsiniz. Sosyal medyayı da web sitenizin bir uzantısı olarak kullanıp, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurabilir, onlara müşteri hizmetleri sunabilir ve içerik paylaşabilirsiniz.

  • Sosyal medya görsel boyutlarına dikkat edin

Bir önceki maddeden de anlaşıldığı gibi sosyal medya kullanımı işletmelerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Sosyal medya ağlarındaki konumunuzu iyileştirmenin yolu da kullandığınız tonun ve markanızın tutarlı olmasından geçiyor. Sosyal medya görsellerinin boyutları da buna dâhil. İnternette hızlı bir arama yaparak farklı platformların hangi boyutlarda görsel gerektirdiğine ulaşabilirsiniz. İlgili talimatlara uyarak, sosyal medya sayfalarınızın ve de markanızın daha profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz.

  • Bülten gönderimi yaparak güncel bilgileri müşterilerinizle paylaşın

Haber bültenleri, işletmenizle ilgili haberleri müşterilerinizin gelen kutusuna taşımanın en iyi yollarından biridir. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili güncel bilgilerin yanı sıra turistlere yönelik öneriler, görseller ve diğer içerikler de paylaşabilirsiniz. Haber bültenlerinizin “yaz” gibi bir teması olması daha etkili olacaktır. Aynı zamanda bir şablon oluşturup ona bağlı kalmayı ve görsellerinizin iyi olduğundan emin olmayı atlamayın. Bu bültenlerde müşteri görüşlerine de yer verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

6 trilyon dolarlık ‘siber' risk dengeleri alt üst edecek

Siber suçlar önümüzdeki yirmi yılda şirketlerin karşı karşıya kalacağı en büyük sorunlardan biri olacak. Araştırmalar tarihteki en büyük ekonomik kaynak transferine neden olarak yenilik ve yatırım teşviklerini riske atacağı öngörülen siber suçların 2021’e dek her yıl 6 trilyon dolar global maliyete yol açacağını gözler önüne seriyor. Artan tehditler ve veri […]

Subscribe US Now

Betboo