Koronavirüsün Çin ve küresel ekonomiye olası etkisi…

ENVER ERKAN > Tera Yatırım Araştırma, Ekonomist > Koronavirüsün Çin ve küresel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisini ölçmek için henüz erken bir dönemdeyiz. Olay halen lokal bir statüde, çoğu vaka ve ölüm Wuhan bölgesinde… Wuhan dışındaki Çin anakarasında vaka sayısı yüksek olsa da ölüm oranı az… Diğer ülkelerde de sınırlı vaka sayısı var. Ancak Wuhan dışındaki vaka ve ölüm sayısında artış, daha büyük çaplı bir tehlike anlamına gelecektir. Virüsün doğası hakkındaki belirsizlik halen yüksek, ancak çok hızlı bir şekilde yayıldığı biliniyor. Çin hükümetinin hafta sonu açıklamaları olayın vahametini gözler önüne seriyor. Beklendiği gibi de Yeni Yıl Tatili 2 Şubat’a kadar uzatılmış, ki bu da ekonomik aktivitenin öngörülenden daha fazla olumsuz etkileneceğine işaret edecektir.

Çin büyümesi, en başta azalan hanehalkı harcamaları itibariyle iç talebe bağlı sektörlerde oluşan yavaşlama ile 1Ç20 döneminde gerileyecektir. Bunun dışında, bu dönemde şirketlerin riskten kaçınma amacıyla yatırımlarda da çekingen olacağını düşünebiliriz. Wuhan’ın önemli bir ulaşım, lojistik ve otomobil üretim merkezi olması ticari faaliyetleri olumsuz etkileyecektir, bu da Çin ile iş yapan, mal alıp mal satan şirketler açısından bir risk faktörü olarak değerlendirilebilir. Tabii seyahat kısıtları, mesela Çin’de paket turların satımının durdurulması gibi, turizm faaliyetini yavaşlatacak ve Çinli turist kaybından ötürü bazı ülkelerin turizm gelirleri olumsuz etkilenecektir.

Ekonomik varsayımlar, bu noktada tam anlamıyla rakamsal bir hesaba dayanacak seviyede değil henüz… Virüs başka yerlere de hızlı bir şekilde yayılırsa, bundan 17 yıl önce SARS virüsünün yarattığı etkiden daha büyük bir etki olması muhtemel; çünkü o zamandan bugüne kadar Çin’in dünya ekonomisinde kapladığı alan çok daha fazla büyüdü. Çin’in ekonomik büyümesi 1Ç20 itibariyle daha da düşecektir, ki son veriye göre zaten %6 seviyesine kadar indir. Piyasa bugüne kadar Komünist Parti hükümetinin büyüme paketi açıklamasını hep memnuniyetle karşılamıştır, fakat bu sefer iş başka. Hükümet, salgınla mücadele için özellikle sağlık harcamalarını artırmak zorunda kalabilir.

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sivas’ta 11 robot 34 makine aynı anda birbiriyle konuşuyor

Makina sektörünün önde gelen firmalarından Tezmaksan, Endüstri 4.0 odağında sanayicilere sunduğu yerli ve milli ürünleri Cubebox ve Kapasitematik’in yanı sıra farklı sektörlerde çeşitli robotlu otomasyon projeleri hayata geçiriyor. Geliştirdiği I/O link bağlantı modeliyle 11 robotun ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesine olanak tanıyan TEZMAKSAN, akıllı fabrika […]

Subscribe US Now