Körfez’in en büyük yatırımcısı

kobipostasi

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Katar, özellikle Avrupa’da yaptığı yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

Katar eş-Şark Gazetesi’nin yayınladığı bilgilere göre Katar, Körfez ülkeleri arasında yurtdışında en fazla yatırım yapan ülke oldu. Katar Yatırım Otoritesi, 2005’ten bu yana toplam yatırım değerinin 450 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Katar’ın yurtdışında yaptığı yatırımlar ve satın almaların arkasında 2005’te kurulan devlet kuruluşu Katar Yatırım Otoritesi (QIA) geliyor.

TOPLAM 37 ÜLKE

Katar’ın, Avrupa başta olmak üzere Afrika, Asya ve Avustralya kıtalarında, toplam 37 ülkede yatırımı bulunuyor. Ayrıca, Katar Yatırım Otoritesi (QIA), 2014’te dünyadaki yatırım fonları arasında ilk sırada yer aldı. Yatırım konusunda daha çok Batı Avrupa ülkelerine yönelen Katar, İngiltere’de 35 milyar dolar, Fransa’da 25 milyar dolar, Almanya’da 20 milyar dolar değerinde yatırıma sahip.

TÜRKİYE 4’ÜNCÜ

Medyadan tekstile, bankacılık ve gayrimenkulden enerjiye kadar Türkiye’de birçok sektöre yatırım yapan Katar, en son 2.94 milyar dolara bir bankayı satın aldı. Bu satışla beraber son beş yılda Katarlı firmaların Türkiye’deki yatırımları toplamda 5 milyar doları aştı.

Türkiye, 20 milyar dolara yakın yatırım değeriyle Katar’ın dış yatırımlarında 4’üncü sırada geliyor. Katar’ın 2015’te Türkiye yaptığı yatırımların ise 3 milyar dolar olduğu belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

GEFCO Türkiye’den 2226 km’lik proje lojistiği

GEFCO Türkiye, dünyanın önemli traktör üreticilerinden İtalyan SDF (Same Deutz-Fahr) Group’un gabari dışı kabul edilen ağır ve hacimli yükleri için ağır nakliye taşımacılığı hizmeti sunuyor. Proje kapsamında, SDF Group’un İtalya-Treviglio’daki fabrikasından sal kasa araçlarla Livorno’ya taşınan traktörler burada indirilerek gemilere bindiriliyor. Türkiye ayağında gemiden araç çekerlere aktarılan malzemeler, Derince gümrüğüne […]

Subscribe US Now