Komşuda kuş gribi, İspanya’da deli dana hastalığı

kobipostasi

Bulgaristan’da kuş gribi vakaları nedeniyle yüzlerce kümes hayvanı imha edilirken, İrlanda’nın ardından İspanya’da da BSE (deli dana hastalığı) tespit edildi.

Kümes hayvanlarında görülen kuş gribi, yine yanı başımıza kadar sokuldu. AB üyesi komşumuz Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı, Rudozem (Palas) kasabasında, kümes hayvanlarında halk arasında “yalancı tavuk vebası” ve “kuş gribi” olarak bilinen Newcastle hastalığı salgını saptadı. Yerel yetkililer tarafından da doğrulan hastalık nedeniyle yüzlerce kümes hayvanı imha edildi.

Yabani kuşlardan bulaştığı sanılıyor

Rudozem Belediye Başkanı Rumen Pehlivanov, “Evet, böyle bir sorun var ve durum ciddi. Yetkililer hastalık görülen kümeslerde enfekte olan kuşları imha ediyor, aşı çalışması da başladı. Şimdilik hastalık vakaları Rudozem kasabası ile sınırlı, fakat 10 km’lik çevresi de gözetleniyor.” dedi.

Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı Smolyan (Paşmaklı) İl Müdürü Dr. Sava Nikolov Bozukov da, “Rudozem kasabasında 4 kuş gribi odağı tespit edildi ve şimdiye kadar 138 kümes hayvanı ve onların yumurtaları imha edildi. Kümeslerin içinde temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri uygulandı. Bu aşamada başka hastalık odağı tespit edilmiş değil. Aşılama çalışmaları ile durumun kontrol altına alınmasını umuyorum” açıklaması yaptı.

Yetkililer, kuş gribi hastalığının insanlar için sorun teşkil edebileceğini belirleterek, hastalık bulaşan bir kümes hayvanıyla temasın göz iltihabı başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundular.

Kuş gribi virüsünün yabani kuşlardan bulaştığı sanılıyor. Çok sayıda güvercin bulunan bölgedeki kümes çiftliklerinde tavukları dışarı salma yasağına uyulmadığı belirtiliyor.

hayvancilik-tesis-gidahattiDeli dana, İrlanda’dan sonra İspanya’da

Bu arada, geçtiğimiz ay İrlanda’da ortaya çıkan BSE (deli dana hastalığı) vakasının, İspanya’da da görüldüğü bildirildi.

İspanyol yetkililer, Castilla Leon bölgesinde BSE (deli dana hastalığı) vakası görüldüğünü Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (OIE) bildirdi. Hastalık, Salamanca şehri yakınlarındaki bir çiftlikte gerçekleştirilen rutin kontroller sırasında tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ekmekte GDO analizi sonuçlarına laboratuvar teyidi

“Ekmek katkı maddesinde GDO çıktı” haberi üzerine, Adana’daki fırınlardan alınan numuneleri analiz eden İnvenura’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, İnvenura’nın yaptığı analizde ortaya çıkan sonuçların Bakanlık tarafından da teyit edildiği kaydedildi. 2012 yılından bu yana İzmir merkezli olarak faaliyet gösteren ve Türkiye analiz pazarının yüzde 10’undan fazlasına hizmet veren İnvenura […]

Subscribe US Now

Betboo