KOÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN ÇIĞIR AÇICI PROJELERİNE AVRUPA ARAŞTIRMA KONSEYİ’NDEN 5,5 MİLYON EURO DESTEK

admin

Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından Türkiye’de desteklenen 31 araştırmadan 13’ünü yürütmekte olan Koç Üniversitesi Akademisyenleri, üç yeni araştırma için hibe desteğine hak kazandı. Böylece Koç Üniversitesi’nde ERC desteği alan proje sayısı 16’ya çıkmış oldu. Koç Üniversitesi, bu hibe desteği döneminde Türkiye’den ERC fonu alan tek üniversite oldu. ERC, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Özen Nergis Dolcerocca, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Didem Unat ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı tarafından gerçekleştirilen projeleri, toplam 5,5 milyon Euro Başlangıç Fonu ile destekleyecek.

Bilimde mükemmeliyet merkezi olma hedefiyle kurulan Koç Üniversitesi, akademisyenlerinin başarılı çalışmaları uluslararası alanda ilgi görmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Koç Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen üç yeni proje, 3 Eylül 2020 tarihi itibarıyla Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli kurumu olan Avrupa Araştırma Konseyi’nden (European Research Council – ERC) hibe desteği almaya hak kazandı. Koç Üniversitesi, bu hibe desteği döneminde Türkiye’den ERC fonu alan tek üniversite oldu.En özgün ve yenilikçi bilimsel araştırmalara destek sağlayan ERC, Türkiye’de desteklediği 31 projeden 16’sının sahibi olan Koç Üniversitesi akademisyenlerinin yeni projelerine Başlangıç Fonu ile 5,5 milyon Euro kaynak sağlayacak.

5 yıl boyunca aktarılacak olan kaynakla, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Özen Özen Nergis Dolcerocca, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Didem Unat ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı alanlarında yenilikçi ve yaratıcı yöntemlerle yeni açılımlar geliştirecek olan projelerini gerçekleştirecek.

Edebiyat kuramı ve karşılaştırmalı edebiyat alanında bir ilk

Dr. Özen Nergis Dolcerocca’nın, “Modernleşen İmparatorluklar: Aydınlanma, Milliyetçi Öncüler ve Batı Dışı Edebi Moderniteler” başlıklı araştırması, edebiyat kuramı ve karşılaştırmalı edebiyat alanında bir ilki oluşturuyor. Proje, batı-doğu ikiliği arasında kalmış üç imparatorluk geleneğinin, yani Rusya, Japonya ve Osmanlı yazınının, kültürel ve dil reformlarının ve edebi yeniden doğuş hareketlerinin karşılaştırmalı çalışmasını oluşturacak. Edebi modernleşme olgusunu ulus ötesi yaklaşımla daha iyi anlama fırsatı sunacak olan araştırma, farklı çeviri pratiklerinin ve çeviri metinlerin milli edebiyatın ortaya çıkışında oynadıkları rolün analiz edilmesini de sağlamış olacak.

Moore Yasası sonrası için esnek ve hızlandırıcı merkezli programlama modeli

Dr. Didem Unat, “BeyondMoore: Moore Yasası Ötesinde Paralel Programlamaya Öncülük Etmek” başlıklı projeyi yürütüyor. Dr. Unat projesiyle, Moore Yasası’nın sonra ermesi sonucunda bilişim dünyasında oluşacak krize yazılım yönünden bir çözüm üretmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında tasarımı gereği daha ölçeklenebilir, esnek ve hızlandırıcı merkezli bir programlama modeli geliştirilecek. Ayrıca Dr. Unat’ın projesi ERC fonu almaya hak kazanmış Türkiye’den bilgisayar bilimleri alanındaki ilk projedir.

Mobil cihazların pil süreleri onlarca kat artabilecek

“Termodinamik Limitlere Yakın Çok Düşük Güç Tüketimli ve Geniş Bantlı Spintronik Devreler” projesini yürüten Dr. Mehmet Cengiz Onbaşlı ise, ERC tarafından desteğe layık görülen araştırmasıyla, elektronların spinlerini kullanarak elektronik devrelerimizin temel yapı taşlarını yepyeni bir fizik ve kimya ile baştan tasarlıyor. Proje kapsamında, nano ölçekli dairesel spinleri kullanarak hem veri depolama hem de yapay sinir ağlarını gerçekleştirebilecek devre bileşenleri hazırlanıyor. Projeyle, yeni iki boyutlu malzeme tasarımları ve yalıtkan manyetik ince katmanlar sayesinde bilgiyi mevcut transistörlerden en az 100 kat daha düşük enerjiyle okuma, yazma ve kalıcı depolama hedefleniyor. Böylece, mobil cihazların pil sürelerinin onlarca kat artırılması planlanıyor.

Dr. Özen Nergis Dolcerocca:
Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde lisans ve Sabancı Üniversitesi Kültürel Araştırmalar alanında lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra, 2016 yılında New York Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Columbia Üniversitesi ve Philipps-Marburg Üniversitesi’nde misafir öğrenci, Sorbonne-Nouvelle Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Araştırmaları, uluslar ve diller arası modernizm tarihi ve erken yirminci yüzyıl edebiyatı ve düşüncesinde zaman teorileri ve felsefesi üzerinedir. New York Üniversitesi (NYU) ve Koç Üniversitesi’nde edebiyat kuramı ve karşılaştırmalı edebiyat alanında dersler verdi. Pek çok ulusal ve uluslararası dergide yayınları bulunan Dolcerocca, şu anda Koç Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Dr. Didem Unat:

Koç Üniversitesi’nde 2014’ten beri öğretim üyesidir. Süperbilgisayarlar için yazılım geliştirme alanında çalışmalarıyla tanınır ve bu alanda 30’dan fazla yayını bulunmaktadır. Koç Üniversitesinde bağımsız bir araştırmacı olarak Paralel ve Çok Çekirdekli Hesaplama Grubu’nu kurdu. 2015 yılında Avrupa Komisyonu Marie Sklodowska-Curie Bireysel Bursunu ve 2019 yılında Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödülünü almıştır. Süperbilgisayarlar konusundaki ilk ve tek TEDx konuşmasını gerçekleştirmiştir. Horizon 2020 kapsamında fonlanan 6 ortaklı 2.6M avro bütçeli EuroHPC-2019 SparCity projesinin koordinatörlüğü yapmaktadır. Halen Elsevier Parallel Computing’de ve International Journal of High Performance Computing Applications’ta Konu Alanı Editödür.

Dr. Cengiz Onbaşlı:

2016’dan beri Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Robert Kolej, Bilkent Üniversitesi ve MIT’den lise, lisans ve doktora derecelerini sırasıyla 2006, 2010 ve 2015 yıllarında almıştır. Corning firmasında bir yıl çalışarak firmanın dünyada yaygın kullanılan ürünleri için yapay zekâ modelleri geliştirmiştir. Araştırma alanları sensörler, manyetik ve optik malzemeler ve aygıtlardır. 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri Federal Enerji Bakanlığı’nın davetiyle enerji çözümleri üstüne Beyaz Saray’da sunumlar yaparak en iyi ve yenilikçi çözüm ödülleri almıştır. Bugüne kadar 2017’de Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanı Ödülü (BAGEP), 2019’da Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) de alan ve manyetizma alanındaki gelişmelere dünyada öncülük eden araştırmacılardandır. Yüze yakın sayıda hakemli yayını ve alanın saygın dergilerinde editörlükleri bulunmaktadır. Laboratuvarından çıkan iki yeni girişimin (spin-off) kurucu ortağıdır.

ERC desteği nedir?

Avrupa Araştırma Konseyi – European Research Council (ERC) – en özgün ve yenilikçi bilimsel araştırmalara destek sağlayan, Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli ve tanınmış kurumudur. ERC desteği, Avrupa Birliği tarafından sağlanan diğer fonlardan farklı olarak bir araştırma grubu, kurum veya konsorsiyuma değil, tek bir araştırmacıya veriliyor. Projeyi alan kişi Avrupa çapında istediği kuruma bu projesini taşıyabiliyor. ERC projelerinin, kariyerinin farklı aşamalarındaki araştırmacılara yönelik üç programı bulunuyor. Bunlardan ilki, doktora sonrası 0-7 yıl (Starting -1,5 milyon avro), ikincisi 7-12 yıl (Consolidator – 2 milyon avro) ve üçüncüsü de son 10 yıldır ileri düzey araştırma yapanlara (Advanced – 2,5 milyon avro) veriliyor.

Koç Üniversitesi Hakkında:

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye’ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 26 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi’nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde 53’ü burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi’nde öğrenim gören 7.727 öğrenci bulunuyor. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 14.000’den fazla öğrenci mezun oldu. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye’deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İstihdamda temeller zayıf, veriler Fed için ölçüt değil…

Enver Erkan, Tera Yatırım >> ABD’de Temmuz ayında 1,6 milyon istihdam artışına işaret eden raporun ardından, yarın açıklanacak olan Ağustos tarım dışı istihdam raporunda da 1,4 milyon kişilik bir artış olması bekleniyor. Özel sektör firmalarının, Ağustos ayında işgücü sayısını artırması beklenmekle birlikte, bu beklentinin ADP verisinin düşük kalmasıyla tam anlamıyla […]

Subscribe US Now

Betboo