KOBİ’lerin aklına ilk gelen marka Samsung

kobipostasi
Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Tansu Yeğen
Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Tansu Yeğen

Yeni nesil kurumsal iş çözümleri, günümüz iş dünyasını da farklı bir konuma getiriyor. Kurumsal pazarda yenilikçi bilgi sistemleri yönetimi ve stratejilerinin önemi her geçen gün daha da artıyor. Samsung, iş yaşamına; güvenli iletişimden akıllı baskı sistemlerine, perakende sektöründen KOBİ’lerin BT alanındaki ihtiyaçlarına kadar, birçok alanda getirdiği yenilikçi çözümlerle, bu alanda da adından söz ettirmeye hazırlanıyor.

KOBİ’lerle detaylı sektör analizi

Samsung Electronics, bu çerçevede gerçekleştirdiği KOBİ’ler özelindeki kapsamlı araştırmanın sonuçlarını da Samsung Kurumsal Forum 2014’te medya ve iş ortaklarıyla paylaştı.Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Tansu YeğenSamsung tarafından mikro işletmeler ve KOBİ’ler kapsamında yapılan araştırmanın sonuçlarını ve içeriğini şu şekilde değerlendirdi; “Samsung Türkiye olarak bu araştırmayı, kurumsal pazardaki hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye demografisini de gözeterek hayata geçirdik. Toptan, perakende, imalat, inşaat ve ulaştırma sektörleri bu araştırmada öne çıkan sektörler oldu. Araştırmamızda; çalışma ortamları, iş modelleri, liderlik algısı, teknoloji kullanımı, internet ve sosyal medya iletişimi gibi konular, yoğun olarak ölçüldü.”

KOBİ’lerin teknoloji firmalarına bakışını da bu araştırma ile daha net değerlendirdiklerinin altını çizen Tansu Yeğen; “Araştırma çerçevesinde teknoloji denildiğinde ilk akla gelen firmanın Samsung olduğu sonucu net bir biçimde karşımıza çıkıyor. KOBİ’ler teknoloji yatırımları için, yüzde 83 oranında teknoloji marketlerini tercih ediyor. Tablet kullanımında önemli oranda bir artış da gözlemlediğimiz çalışma çerçevesinde, akıllı telefon kullanımına baktığımızda ise KOBİ’lerde her 5 cep telefonundan 3’ünün akıllı telefon kategorisinde olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

Araştırmada öne çıkanlar           

·         Teknoloji denildiğinde ilk akla gelen marka; “Samsung”.

·         Bilişim alanında firma seçimini etkileyen ana faktörler; “güvenilir ürün ve hizmetler”, “uygun fiyat” ve “esnek sözleşme şartları”.

·         Araştırmaya katılanların yüzde 52’si teknoloji firmalarından beklentilerini, “yüksek kalitede ürün ve hizmet sunumu” olarak belirtiyor.

·         Yüzde 90’lık bir kesim, teknoloji ve bilişim hizmetlerini “çok gerekli” olarak tanımlıyor. Bilişim yatırımlarının; maliyetleri düşürmesi, zamandan tasarruf sağlaması, müşteri memnuniyetini ve verimliliği artırması, bu alanda öne çıkan sebepler arasında.

·         Tablet kullanım penetrasyonu dizüstü ve masaüstüne göre daha düşük, ancak satın alma eğilimi paralel oranlarda seyrediyor.

·         Dizüstü ve tablette marka/market tercihine bakıldığında, KOBİ’lerin %83’ünün teknoloji satın alımları için teknoloji marketlerini kullandığı görülüyor. Dizüstü bilgisayarda yüzde 34, tabletlerde ise yüzde 31’lik oranla Samsung, satın alma tercihlerinde lider konumda bulunuyor.

·         Samsung, büyük ekran ürünlerde yüzde 40’lık tercih oranıyla marka tercihinde lider konumda bulunuyor.

·         KOBİ’ler mevcut yatırımlarının yüzde 15’ini bilişime ayırıyor.

·         KOBİ’ler, yüzde 68’lik oranla, dijital pazarlama alanındaki en büyük problemi, teknolojik altyapı eksikliği olarak tanımlıyor.

·         Her 10 firmadan 7’si çalışanlarına kurumsal veya bireysel cep telefonu hattı sağlıyor.

·         Akıllı telefon kullanımında Samsung yüzde 72’lik oranla en çok tercih edilen marka konumunda yer alıyor. KOBİ’lerde iş amaçlı akıllı telefon kullanım oranı ise yüzde 62.

·         KOBİ’lerin yüzde 76’sı müşteri verisi yönetimi ve iş analitiğini, pazarlamanın geleceği için en önemli faktör olarak görüyor.

·         Firmaların yüzde 69’u kurumsal web sitesine, yüzde 67’si kurumsal e-posta hesabına sahip, yüzde 93’ünde ise sabit internet bağlantısı bulunuyor.

·         Firmaların yüzde 34’ünde kurumsal sosyal medya hesabı bulunuyor. Yüzde 61’lik bir kesim, günde en az yarım saatlerini firmalarının sosyal medya hesaplarına ayırıyor.

Yoonie Joung-J.K. Shin - Tansu YegenSamsung, kurumsal pazarda da çok iddialı

Samsung olarak, teknolojideki hızlı değişime uyabilmeleri için kurumların vazgeçilmez iş ortağı olmayı hedeflediklerinin altını çizen Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Tansu Yeğen ise “Samsung, hem telekomünikasyon hem de bilişim ürünleriyle alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Tüketicilerin en yüksek teknolojiyi kullandığı bu dönemde, Samsung kurumların tüketicilere doğru ve istedikleri teknolojileri sunabilmeleri için bütün çözümleri sağlıyor.’

“Kurumsal Çözümlerimizin yakın gelecekte Samsung’un gelirinde ciddi oranda pay sahibi olması beklenmektedir, şöyle ki Samsung’un 2020 ciro hedefi olan 400 milyar doların, yüzde 23’ünün kurumsal alandan gelmesi hedeflenmektedir. Türkiye’de ise şu anda kurumsal satış, işlerimizin yüzde 3’ünü oluşturuyor. Yılsonunda bu oran yüzde 10’a, gelecek yıl ise yüzde 20’ye çıkacak. Türkiye’de kurumsal çözümlerimize her ay 10-15 yeni çözüm ekliyor, kurumsal ekibimizi büyütüyoruz. Önümüzdeki yıl, toplam ciromuzun önemli bir kısmının kurumsal iş çözümlerinden geleceğini öngörüyoruz. Özellikle eğitim gibi dinamik sektörlerde dikey ürün ve çözümlerimiz hazır. Otel yönetimi, sağlık, telekomünikasyon altyapıları ve mağaza sistemleri gibi alanlar da yine rekabete hazır olduğumuz noktalar” dedi.

Kurumsal mobil pazarı da değerlendiren Tansu Yeğen, bu pazarla ilgili olarak; “2012 yılında 722 milyon adet olarak gerçekleşen global akıllı telefon satışı, 2017’ye kadar 1 milyar 578 milyon adeti bulacak. 2013 yılında yüzde 30 olan kurumsal mobil cihaz adedi payının da 2017’ye kadar yüzde 39’a yükseleceğini öngörüyoruz. Bunların haricinde, dünyada hızla yükselen bir ivme ile (Kendi Cihazını Getir -Bring Your Own Device – BYOD) döneminin başladığını görüyoruz.

Kullanıcılar, akıllı cihazlarını ortalama 1 yıl içinde değiştiriyor. Bu hızlı değişim, güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu sebeple güvenlik alanına yönelik özelliklerimizi doğrudan ROM içine yerleştirerek en üst düzeyde koruma sağlamayı hedefliyoruz. Android işletim sistemi üzerinde 553 katmanlı BT yönetim politikamız var. KNOX yazılımımızla cihazların bilgi akışı ve erişimini kurumsal güvenlik politikasına göre düzenlenebiliyoruz. Bu da ürünlerimizi daha da güvenli hale getiriyor” diyor.

KNOX 2.0’la kurumsal mobilitede üst düzey güvenlik

KNOX’un pazara sunulduğu Ekim 2013’ten itibaren Samsung, 25 milyon adet KNOX platformunu destekleyen cihaz satışı gerçekleştirdi ve şu anda 1 milyonun üzerinde aktif KNOX kullanıcısı bulunuyor. Ortalama olarak her ay 210 bin KNOX lisansı etkinleştiriliyor, bu da yaklaşık olarak günde 7 bin kullanıcı anlamına geliyor.

Geçen her yeni dakikada 5 kullanıcı KNOX uygulamasını aktif hale getiriyor. KNOX 2.0, daha güvenli ve uçtan uca bir mobil deneyim için donanım seviyesinden mobil uygulamalara kadar daha iyi koruma sağlamak adına çok sayıda güvenlik iyileştirmeleri sunuyor. KNOX 2.0 Google Play Store’da yer alan çok sayıda Android uygulaması için de gelişmiş güvenlik sağlıyor ve indirilen tüm uygulamaları, KNOX ile aynı seviyede donanım tabanlı olarak koruyor. KNOX’un gelişimi, “Kendi Cihazını Getir” (BYOD) stratejileri için daha esnek bir yaklaşıma izin veren farklı uygulama türlerinin seçilebilmesini sağlıyor.

KOBİ’lere özel: Cloud Print

Samsung KNOX platformuyla uyumlu, gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip Samsung Cloud Print, başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere, kurumsal kullanıcılar ve mobil çalışanlar için tam kapsamlı, kullanımı kolay mobil bulut baskı olanakları sağlıyor. Samsung Cloud Print uygulaması ve NFC özellikli yeni bir yazıcı ürün gamından oluşan Samsung Cloud Print, sadece kullanım kolaylığı değil, aynı zamanda gelişmiş güvenlik de vaat ediyor. KNOX cihazları olmayan mobil yazıcı kullanıcılarının içerikleri ise veri şifreleme ile güvenlik altına alınıyor. Ayrıca, NFC fonksiyonlarının kullanılması sayesinde kullanıcılar, yazdırma işini hangi yazıcının ne zaman yapacağını denetleyebiliyorlar.Samsung Cloud Print uygulaması ile bulut yazdırma sistemini kullanmak ve paylaşmak son derece kolay. Kullanıcılar, yazdırılacak bir dokümanı paylaşmak için paylaşacakları kişinin akıllı telefonlarındaki kayıtlı telefon numaralarını kullanarak, diğer kullanıcıları otomatik olarak paylaşım listesine ekleyebiliyor. NFC sayesinde akıllı telefonlar, birkaç basit dokunuşla 20 adede kadar yazıcıya bağlanabiliyor.

Farklı kategorilerde kurumsal çözümler

Sağlık

Samsung Sağlık Çözümleri, sağlık sektörüne özel tasarlanan mobil donanım ve yazılım ailesi ile sağlık çalışanlarının anlık iletişim ve bilgi paylaşımı ihtiyaçlarını karşılıyor. Giyilebilir, mobil ve her an sisteme bağlı çözümler sayesinde Samsung, sağlık çalışanlarına daha etkin ve verimli iletişim imkânı sunuyor. Samsung, sağlık hizmeti veren kurumlara; akıllı iletişim teknolojileri sayesinde, hastalarına daha hızlı geri dönüş yapma ve buna bağlı olarak hizmet kalitelerini artırma imkânı sunuyor.

Perakende

Perakende endüstrisinin çevrimiçi dünyayla rekabet edebilmesi için, duvardan duvara video gösterimleri ve saydam teşhir unsurları gibi görsel olarak göze çarpan alışveriş deneyimleri sunmanın ötesine geçmeleri, yeni nesil Samsung çözümleriyle mümkün olacak. Samsung Perakende Çözümleri, günümüzün teknoloji odaklı tüketicilerine, entegre ve interaktif bir alışveriş deneyimi sunmalarını sağlıyor. Perakende alanındaki müşteriler, Samsung’un dijital cihazlarını ve çözümlerini kullanarak, ürünler hakkında bilgi edinebiliyor, ürün seçeneklerini inceleyebiliyor ve satın alma işlemlerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.Samsung’un yeni nesil perakende çözümleri ile müşterilerin tablet cihazlarla ödeme yapması, dijital aynalar yardımıyla prova odasına gitmeden, bir giysiyi üzerlerinde deneyimleyebilmeleri de mümkün oluyor.

Eğitim

Samsung Eğitim Çözümleri, Samsung mobil cihazlarla interaktif eğitim araçlarını birleştiren uçtan uca dijital eğitim çözümü sunuyor. Yenilikçi Samsung Okul Çözümleri, öğretmenlerin öğrencilerinin dikkatini çekmesini sağlarken, sınıf ve ders yönetiminin yüksek etkinlik ve performansla gerçekleştirilmesine imkân tanıyor.

Finansal Hizmetler

Samsung Finans Çözümleri, bankacılık ve sigortacılık kurumlarının müşterilerine entegre, çok kanallı ve interaktif bir deneyim sunuyor. Müşteriler, şube gibi bir fiziksel lokasyonu ziyaret ettiklerinde, interaktif dijital sistemler ve ilgi çekici içeriklerle tanışma imkânı buluyor. İnteraktif ekranlar aynı zamanda daha akıcı bir iş süreci içinde, müşterilerin keyifli vakit geçirmesini de sağlıyor. Dijital Kurumsal Ekran, güvenli imza çözümleri, güvenli pull-print (yoğun baskı alma) sistemleri ve Bulut Görüntüleme gibi tüm çözümlerde güvenlik ve müşteri hizmetleri, Samsung’un finansal hizmetler sektörüne yönelik iş çözümlerinin merkezinde yer alan öncelikler olarak konumlanıyor.

Kamu Sektörü

İster dijital dünyanın gelişkin olduğu, ister bu dünyaya ayak uydurulmaya çalışılan bir ortam olsun, devletlerin vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kamu hizmetlerini dijitalleştirmeleri gerekiyor. Samsung, Amerikan Savunma Bakanlığı güvenlik sertifikasyonuyla desteklenen Samsung KNOX gibi güvenli mobil platformlardan İnce İstemci sistemlerine, etkin Follow-me baskı uygulamalarından dijital kurumsal ekrana kadar çok sayıda seçenekle, kamu kurum ve kuruluşlarına gelişmiş çözümler sunuyor.

Ulaşım

Samsung, ulaşım sektöründe günümüzün teknoloji odaklı yolcularına entegre ve interaktif bir yolculuk deneyimi sunarken, ulaşım hizmeti veren şirketlerin, merkezi kontrol ile kolayca içerik yaratmasına, görüntülemesine ve yönetmesine imkan tanıyor. Samsung, MagicInfo yazılım çözümleri ile içerik üretiminin optimize edilmesini sağlıyor. Eksiksiz ve gelişmiş uçtan uca mobil yolculuk deneyimi için, mobil cihazlar, kolay ödeme işlemleri de Samsung tarafından destekleniyor.

Otelcilik

Samsung, otelcilik sektöründe gelişmiş ekranlar için artan talebi karşılamak üzere, hem lobi hem de oda içi alanlar için yenilikçi görüntü çözümleri sunuyor. Samsung, otel lobileri için geliştirilen video duvarında, gerçek zamanlı güncelleme gerektiren hava durumu ve döviz kurları gibi bilgileri, net ve canlı bir şekilde paylaşacak çözümlere imza atıyor.

Samsung ayrıca, oda içi Otel TV’leri eğlenceli ve faydalı bilgi ortamlarına dönüştüren yeni “Otel TV” çözümünü de bu çerçevede sunuyor. Oteller, bu çözümle; film, oyun ve yerel turistik bilgi içeriğini lokal TV yayınlarına ekleyerek, misafirlerin görsel deneyim ve memnuniyetlerini daha üst seviyelere çıkarabilecek. Ziyaretçilerin Otel TV ekranından, akıllı telefonları ve tabletlerinde yer alan içeriği görüntülemelerini sağlayan “Smart View” fonksiyonu da yine bu platformda yer alan yenilikler arasında. Otel misafirleri, kendi mobil cihazlarındaki medya içeriğini “Otel TV” ekranından izleyebilecekler. Samsung, otellerdeki toplantı odaları için dokunmatik ve çoklu ekran teknolojilerini içeren “Etkileşimli ve Dokunmatik Akıllı Tahta” (IWB) çözümünü de kurumsal kullanıcılara sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkiye 109 ülke arasında 39. sırada

Küresel pazara birinci sınıf, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan bilim şirketi DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen Küresel Gıda Güvenliği İndeksi, 28 Mayıs Çarşamba günü gıda ve tarım sektörünün önde gelen yetkililerinin de katılımıyla düzenlenen DuPont Türkiye Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi’nde açıklandı. The Marmara […]

Subscribe US Now