Kimliksiz ama tanıdık karakterlerin hisleri sergileniyor

admin

İrfan Önürmen’in psikolojik ve politik okumalara da izin veren Gaze Serisi’ndeki büyük boyutlu portreleri, toplum içinde yer alan kimliksiz ama hepimize tanıdık gelen karakter ve hislere referans vererek dış dünya ve içsel olana göndermeler yapıyor. Sanatçının hafif bulanık katmanlara ayrılmış tülleri, geometrik kesilmiş şekilleri, coşkulu bir parlaklık taşıyan figürleri; ilk bakışta eğlenceli fakat üzerinde düşünmeye iten bir kondisyonla izleyiciye temas ediyor. Önürmen’in pratiği alışık olunan formu tersine çeviriyor, özgün dili ve temsil ettiği içeriği statik yaklaşımın ötesinde yepyeni bir bakışaçısı sunuyor. Sanatçı kendine ait bu özgün dünyasında gerçeği ve hayali, görüneni ve ötesindekini, buğulu ve net olanı sunuyor.

İrfan Önürmen (1958, İstanbul)
İrfan Önürmen 1987 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun olmuştur.
Önürmen’in resim, heykel ve kolaj gibi çeşitlilik gösteren eserlerinde insan figürü ön plandadır. Desen ile pentür arasında yer alan çalışmalarında perspektif ve  derinlik göz ardı edilir. Bireyin toplumsal açıdan parçalanmışlığını, kent kültürü ve yabancılaşma sanatının temelinde yer alır.

İrfan Önürmen
GAZE
Aria Gallery, Floransa
13 Mayıs – 17 Haziran 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tıkla Kirala, Yeni Yüzüyle Gaza Basacak!

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi olarak 5 kıtada 32 ülkede 1,6 milyon adedin üzerinde araç filosunu yöneten LeasePlan’in ülkemizdeki internetten araç kiralama platformu Tıkla Kirala, 3 yılda toplam 2700 üzerinde kiralama sayısı ve 1.700 adetlik aktif portföy başarısına ulaşarak yenilendi. LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay,  alanında ilk olan […]

Subscribe US Now

Betboo