Kasım 2010 işgücü verileri nitelikli bir istihdam artışı gösteriyor

admin

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kasım ayı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. MÜSİAD’dan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Kasım 2010 işgücü verileri, işsizlik oranının istikrarlı bir düşüş trendinde olduğunu ve son bir yılda istihdamda 1 milyon kişinin üzerinde ciddi bir artış sağlandığını gözler önüne sermiştir. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 75?inin tarım dışı sektörlerde istihdam edilmiş olması, ayrıca tarım dışı işsizlik oranının 2009 yılına göre 2,5 puanlık bir düşüşle yüzde 13,7 seviyesine gelmiş olması da son derece önemli bir gelişme olup, nitelikli istihdam artışının olduğuna işaret etmektedir.

Bu performansla devam edildiği takdirde, işsiz stokunun eritilmesi yönünde önümüzdeki yıllarda önemli bir yol kat edilebilir. Nitekim, kriz döneminde, 2009 Şubat itibariyle yüzde 16,1 oranıyla tepe noktasını bulan işsizlik oranında, 2 yıldan daha az bir sürede 5 puanlık bir düşüş başarısı yakalanmıştır. 2010 yılında büyümenin istihdamı pozitif yönde etkilediği de açıkça görülmüştür. Tabii, bu noktada, yakalanan büyüme performansının, 2010 yılı kadar yüksek olmasa da, 2011 yılında sürdürülebilmesi büyük önem taşımaktadır. Aralık ayında rekor seviyelere ulaşan sanayi endeksine de bakarak, işsizlikteki düşüş seyrinin 2010 Aralık ayında da devam edeceğini öngörmekteyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Lancia?dan iki konsept birden

Lancia-Chrysler ittifakının potansiyelini ortaya koyan ve seri üretime çok yakın olmasıyla diğer yeniliklerden ayrılan Lancia logolu iki ayrı konsept, 2011 Cenevre Otomobil Fuarı?nda puzzle tasarımlı Lancia standında ziyaretçilerini selamlayacak. Orta sınıf lüks bir sedan ile aynı platformda geliştirilen bir cabriodan oluşan konseptler ise Lancia?nın efsanevi Flavia modelinin adını taşıyor. Lancia […]

Subscribe US Now

Betboo