KAŞIBEYAZ, 2020’DE BAKLAVA SHOPLARA FRANCHİSE VERECEK

admin

> Kendi şirketiniz ve sektörünüz için 2019 beklentiniz nedir? 2020 yılı hedefleriniz nedir? 2020 yatırım planlarınız ve ihracat hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Gıda enflasyonunun önüne geçilmesi. Yeme içme sektörü, açısından yılın ilk 6 ayı durgun geçti. Genel yıllık ortalamada ise yüzde 20’lik bir artış söz konusu. Enflasyonun artmasıyla birlikte insanlar dışarıda geçirdikleri vakti azalttılar. Eskiye oranla daha az yemeğe çıkmaya başladılar. Her ne kadar artan gıda fiyatlarını rakamlarımıza yansıtmamaya çalışsak da insanların tasarruf tedbirleri çerçevesinde para harcamalarında tasarruflu olma yoluna gittiklerini gördük. Enflasyondaki düşüş trendi devam ederse, insanlar yeniden sosyalleşmeye başlayacaklardır. Enflasyondaki düşüş trendi için de güçlü bir tarım ve hayvancılık politikalarının olması gerekiyor. Gıda fiyatlarından en az şekilde etkilenebilmemiz için sezonluk trendlere göre değil, doğru planlamaya göre üretim yapılmalı. İstanbul’daki Ortadoğulu turist de yeme içme sektörünü hareketlendirdi. Kaşıbeyaz olarak ise bizim için baklava kısmını yeniden hayata geçirdiğimiz ve franchise faaliyetlerine ağırlık verdiğimiz bir yıl oldu. Ataşehir, Vadi gibi AVM’lerde açtığımız Kaşıbeyazlarla başarılı bir operasyon süreci geliştirdik. Yaptığımız doğru yatırımların meyvelerini aldık diyebiliriz.2020 yılında Baklava Shopların franchise’larına devam edeceğiz. Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere burada hedefimiz 20 franchise’a ulaşmak. Akabinde de yurt dışı yapılanmaya ağırlık vereceğiz.

KAŞIBEYAZ LEZZET GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ MURAT KAŞIBEYAZ

> 2023 yılına dönük yatırım planlarınız, hedefleriniz ve öngörüleriniz nedir?

Son birkaç yıldır yeme içme mekanları daha çok AVM’lerin dış kısımlarında yeni şubelerini açmaya başladı. Yine daha büyük zincirlerin dışında lokal ve butik yeme içme restoranlarıyla karşı karşıyayız. AVM’lerin özellikle Anadolu’da açılış hızının artmaya devam etmesiyle birlikte daha fazla yeme içme mekanları açılacaktır. 5 yıl içerisinde dediğimiz gibi zincir mekanlardan ziyade butik ve lokal mekanları göreceğiz. Zincir mekanlar daha çok AVM’lerde olacaktır. Diğer bir taraftan ise evlerde yemeğin eskiye göre daha az pişmesi, vakitsizlik gibi nedenlerden dolayı internet üzerinden paket servis satışlarında ciddi bir artış bekliyoruz. Şimdiden bu anlamda yapılanmalarını gerçekleştiren günün kazananı olacaktır.

> İş insanlarının gelecekle ilgili öngörüleri çok önemlidir; sokaktaki insana ışık tutar. Bu noktada öngörü anketi de yapıyoruz. Bu bağlamda 2020’ye dönü enflasyon, büyüme ve dolar ve euro kuru beklenti ve öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Kur artışlarının önüne geçilmeli, maliyetler azaltılmalı, enflasyon artışının önüne geçilmeli. Bunu da büyük oranda başardık. 2020 yılında eğer son 2 aydaki rakamlar devam ettirilebilirse, 2019’a göre daha iyi bir yıl geçirebiliriz. Euro’da 7 TL’yi, Dolarda da 6 TL’yi öngörüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

LENS YAPI YK ÜYESİ MERT KUTLU: İNŞAAT FİRMALARI 2020'DE YURT DIŞI PROJELERE AĞIRLIK VERECEK

– Kendi şirketiniz ve sektörünüz için 2019 beklentiniz nedir? 2020 yılı hedefleriniz nedir? 2020 yatırım planlarınız ve ihracat hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Yıl bizim için heyecan vericiydi. Çünkü Kurtköy’ün en büyük markalı konut projesi olan Lens İstanbul projemizi tamamladık. Artık sadece son 50 dairenin satışını tamamlıyoruz. Öte yandan ise […]

Subscribe US Now

Betboo