İstihdamda temeller zayıf, veriler Fed için ölçüt değil…

admin

Enver Erkan, Tera Yatırım >> ABD’de Temmuz ayında 1,6 milyon istihdam artışına işaret eden raporun ardından, yarın açıklanacak olan Ağustos tarım dışı istihdam raporunda da 1,4 milyon kişilik bir artış olması bekleniyor. Özel sektör firmalarının, Ağustos ayında işgücü sayısını artırması beklenmekle birlikte, bu beklentinin ADP verisinin düşük kalmasıyla tam anlamıyla sağlanamadığını görmüştük. Yine de ADP ile TDİ arasında çok sağlam bir ilişki olmadığını hatırlamak gerekir. Covid-19 vakalarının yüksek sayıda devam etmesinin yarattığı belirsizlik, buna bağlı kısmi kilitlenme ve kısıtlamalar yine işe alım kararlarını olumsuz etkileyecek görünüyor.

İşgücü piyasası, pandeminin ilk aylarında kaybettiği arzın bir kısmını geri alsa da önemli bir kısmın atıl kalmaya devam edeceği ve işe geri dönüşlerin eski seviyesinde gerçekleşmeyeceği görülmektedir. İşe alımlar yavaş bir ivmeyle devam ediyor, bunun dışında firmaların da yeni iş planları çerçevesinde istihdam azaltma ve dijitalleşme operasyonları işgücünü azaltma yoluna gitmeleri anlamına geliyor. Finansal planlar çerçevesinde de ekonomik belirsizlik, özellikle istihdam tarafına olumsuz yansıyor. Bu dönem işe dönüşler yavaşladığı gibi, bazı firmaların açıkladığı gibi yeni işten çıkarmalar olabilir.

Fed’in yeni planı çerçevesinde, ekonomiye iyiye gidişin bir sıkılaşma ölçütü olmayacağını nen azından öngörülebilir dönem için öngörmek gerekiyor. Bu noktada da, Fed’in istihdam piyasasında niceliksel iyileşmeden ziyade yapısal iyileşmeye önem vereceği Powell’ın konuşmasının ana hatlarından biriydi. Yani bir önceki kriz dönemi sonrası gibi olduğunun aksine, işsizlik oranı düştüğünde Fed sıkılaştırma yapmayacak. En azından mevcut dinamikler hala geçerliyken, ve enflasyon yaratmayan işsizlik oranı seviyesinden bahsedilemeyen bir ortam söz konusuyken Fed, sıkılaştırmadan uzak kalmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bakanlıktan zeytin, badem ve cevize yatırım çağrısı

Gıda arz güvenliğine büyük önem veren Tarım ve Orman Bakanlığı, 3 ürüne ilişkin rehber hazırladı. Zeytin, ceviz ve badem bahçeleri kurulmasını teşvik amacıyla hazırlanan rehberde, bu ürünlerin üretilmesinin karlı bir yatırım olacağı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Zeytin, ceviz ve badem bahçe tesisi yatırımları sayesinde, işlemeli tarıma uygun […]

Subscribe US Now

Betboo