İSTİHDAM PİYASASINDA ZAYIFLAMA İŞARETLERİ, MALİ PAKET BELİRSİZLİĞİ…

KOBİ Postası

ENVER ERKAN, Tera Yatırım >> ABD’de Ağustos ayında 1,4 milyon istihdam artışına işaret eden raporun ardından, yarın açıklanacak olan Eylül tarım dışı istihdam raporunda da 850 bin kişilik bir artış olması bekleniyor. Devam eden virüse bağlı gerileme ve destek önlemlerinin geri çekilmesi nedeniyle işletmelerde yaşanan sıkıntıların, Ağustos’taki 1,4 milyon artıştan sonra önümüzdeki aylarda işe alımları yavaşlatması bekleniyor. İşsizlik durumu devam ederken, yaklaşık 21 eyalet, işsizlere yardım etmek için ek işsizlik ödemelerini geri getirdi.

İşgücü piyasası açısından, küçük işletmeler oyuna dönmekte zorlanıyor ve kamu paketlerini geri çekilmesinin sanıldığı gibi işe dönüşleri hızlandırmadığı görüldü. Çünkü, çalışan kesimin önemli bir kısmının olduğu küçük şirketler açısından işletme bazlı sıkıntılar da söz konusu. Büyük firmalar açısından ise, dijitalleşme ve otomasyona geçiş ile beraber yeni dönemde belli miktar işsizliğin geri dönmemesi durumu olacak. Yani farz edelim, 3 kişi dışarda kaldıysa 1’inin geri dönememesi durumu… Asıl kayıp düşük ücretli istihdamda olduğu için de ücret artışlarındaki yapaylık devam edecek. 

Mali paket belirsizliği ve bu çerçevede kamu yardımlarının kesilmesi hane halklarını en çok zorlayacak durum. Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi seçimlerden önce bir anlaşmaya varmak için çalışıyorlar. Demokratlar 2.2 trilyon USD’lik bir plan önermişken, Beyaz Saray’ın karşı teklifi 2 trilyon USD’ye çıkarılabilecek 1.5 trilyon USD’yi içeriyor. Buna karşın halen anlaşma olmadı, mali politika genişlemesi şu aşamada ekonomi için belki Fed’in aksiyonları kadar, belki de daha fazla, önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

EMLAKJET, BURSASPOR’A SPONSOR OLDU

Yeni nesil emlak sitesi Emlakjet, TFF 1. Lig ekiplerinden Bursaspor ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Günal ve Emlakjet CEO’su Tolga İdikat tarafından imzalanan sponsorluk anlaşması, şapkada logo kullanım hakkının yanı sıra Timsah Arena ve Özlüce tesislerinde de çeşitli tanıtım haklarını içeriyor. İmza töreninde konuşan Bursaspor Yönetim […]

Subscribe US Now