IŞİD Irak’la ihracatı yüzde 29 düşürdü

kobipostasi
İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, "IŞİD’in Irak’ta ilerlemesi bu ülkeyle ihracata darbe vurdu" diye değerlendirmede bulundu.
İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, “IŞİD’in Irak’ta ilerlemesi bu ülkeyle ihracata darbe vurdu” diye değerlendirmede bulundu.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, IŞİD’in Irak’ta ilerlemesi bu ülkeyle ihracata darbe vurduğunu belirtti. Candır’ın değerlendirmesi şöyle:

Bugün açıklanan Türkiye Dış Ticaret İstatistikleri’ne göre, Türkiye’nin Haziran ayındaki dış ticareti, beklentilerin üzerinde, 7,85 milyar Dolar açık verdi. Verilere göre, Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat artış göstermeye devam ederken, bu bölgelerin ülkelerine olan dağılım dikkat çekici. En çok ihracat yaptığımız ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 6,7 daralma ile Mayıs ayına göre 91 milyon Dolar azalma gösterirken, Fransa’ya ihracat yüzde 27 artışla 142 milyon Dolar artmış durumda.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke olan Irak’la ticaretimiz ise Haziran ayında yüzde 29,21 ve 307 milyon Dolar daralma ile 1 milyar Dolar’dan 744 milyon Dolar’a düştü. Irak’la olan ihracat daralması, 9 Haziran’da IŞİD’in Musul’u ele geçirmesi ve sonrasında Irak’taki ilerlemelerinden kaynaklanmış görünüyor. Haziran’dan bu yana IŞİD’in Irak’ta ve Suriye’deki ilerlemeleri ve Irak Merkezi Hükümeti’nin bu ilerleme karşısında zayıf kalması, Türkiye’nin gelecek ay da Irak ile ihracatını baltalayacak gibi görünmekte.

İthalatta Rusya ve İsviçre yükseldi

İthalat tarafında ise, en çok ithalat yaptığımız ülke olan Rusya’nın Mayıs lideri Çin’i geçtiğini ve yüzde 2,4 artış ile en çok ithalat yaptığımız ülkeye dönüştüğünü görüyoruz. İthalatta dikkat çeken diğer bir ülke ise Mayıs’taki 513 milyon Dolar’dan neredeyse 300 milyon Dolar artışla ithalatımızın 809 milyon Dolar’a çıktığı İsviçre.

Türkiye’nin dış ticaret verilerindeki beklenmedik daralma, ilk fiyatlamalarda Dolar/TL’de TL’nin zayıflamasına yol açsa da bayram öncesi alıcılığını koruyan BIST 100 Endeksi’nin pek etkilenmediğini görüyoruz. Mevcut durumda bu verinin geçici olduğuna inanan piyasa ekonomistlerinin ve TCMB’nin faiz indirimi beklentileri ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin fiyatlandığı BIST’in 83200 ve 83500 destekleri üzerinde tutunma olasılıkları da bu şekilde artmış görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Mobilde kullanıcı deneyimi hayata hız katıyor, kullanıcı deneyimini tepeden tırnağa Monitise tasarlıyor

Dünyada mobil cihaz sayısı toplam insan nüfusunu geride bırakırken, mobil teknolojiler ve mobil uygulamalar insanların gündelik yaşamlarını sabah kalkılan andan gece yatağa girilen ana kadar dolduruyor. Alışverişten, bankacılığa, vücut sağlığı takibinden oyunlara kadar tüm işlemler ve yaşanan deneyimler artık mobil teknolojiler üzerinden gerçekleşiyor. Mobil, tüm marka ve şirketler için artık […]

Subscribe US Now

Betboo