İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPANLARA e-ARŞİV FATURA ZORUNLULUĞU

admin

Uzun süredir, internet üzerinden satış yapan ve cirosu 1 milyon TL üzeri olan mükelleflerin de e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmelerinin zorunlu olacağı bekleniyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in hazırladığı taslak tebliğe göre, internet üzerinden satış yapan ve cirosu 1 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan mükelleflerin, e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu olmadan e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeleri zorunlu olacak. İnternet üzerinden satış yapan ve cirosu da 5 milyon TL ve üzerinde olan mükellefler ise e-Fatura ile birlikte e-Arşiv Fatura uygulamasına zorunlu olarak geçmeye devam edecek. e-Arşiv Fatura’da 8370 olan kayıtlı kullanıcı sayısı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı yeni düzenleme ile ciddi oranda artış gösterecek.

Kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip olan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura sayesinde, fatura basma ve arşivleme derdi son buluyor. Dijital ortama taşınan faturalara istendiği zaman ulaşılabiliyor. e-Arşiv Fatura, bir işletmenin satışla ilgili tüm kâğıt faturalarını e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan mükelleflere ve son tüketiciye elektronik olarak gönderme imkânı sağlayan bir çözüm olarak biliniyor. Son tüketiciye olan faydaları ile e-Arşiv Fatura sistemi, müşterilerin de memnuniyetini artırıyor.

Dijitalleşme sürecinin lideri olan FIT Solutions’ın Kurumsal Çözüm Yöneticisi Kenan Açıkelli, konuyla ilgili açıklama yaptı: “e-Arşiv Fatura uygulamalarına geçiş süreci artık netlik kazandı. e-Arşiv Fatura kullanımı zaten geçtiğimiz yıllarda internet üzerinden satış yapan ve cirosu 5 milyon TL üzeri olan mükellefler için zorluydu. Şimdi ise daha fazla şirketi ilgilendiren bir zorunlulukla karşı karşıyayız. İnternet üzerinden satış yapıyorsanız ve yıllık cironuz 1 milyon TL ve üzerinde ise tüm faturalarınızı dijitalleştirebiliyorsunuz. Şuan için bu bir zorunluluk da olsa pek çok şirket, sunduğu avantajlardan dolayı dönüşüm uygulamalarına tebliğ yayımlanmadan önce de gönüllü olarak geçiş yapmıştı. Şirketler için bu uygulamalar maliyetleri azalttığı gibi çevreye de katkı sağlıyor. Bununla beraber, ülke ekonomisine sağladığı katkı ve şirketlerin finansal enstrümanlarına kazandırdığı hızı da atlamamalıyız. FIT Solutions olarak, sektördeki küçük veya büyük ölçekli bütün şirketlerin dijitalleşerek e-Dönüşüm platformumuzdaki yerlerini almalarını öneriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KIDZTIVAL ÇOCUK FESTİVALİ BAŞLIYOR

ICSC(Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi) tarafından Dünyanın En İyi AVM’si seçilen Mall of İstanbul, okullar açılırken çocukları ve ailelerini unutulmaz bir festivale davet ediyor. Özel indirimlerle başlayacak olan KIDZTIVAL; atölyeler, müzikli şovlar, kağıttan dev hayvan heykelleri ve daha pek çok eğlenceli gösteriyle dolu olacak. KIDZTIVAL, 15-16-17 Eylül’de Mall of İstanbul’da Okullar açılıyor, çocuk festivali KIDZTIVAL, özel […]

Subscribe US Now