İMPARATORLUĞUN ÖTEKİ YÜZLERİ: TOPLUMSAL HİYERARŞİ VE DÜZEN KARŞISINDA SIRADAN HAYATLAR

admin

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “İmparatorluğun Öteki Yüzleri”, kitapseverlerle buluştu. Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Fırat Yaşa’nın derlediği kitaba, Suraiya Faroqhi, kapsamlı bir sunuş yazısıyla katkıda bulunuyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan “İmparatorluğun Öteki Yüzleri” isimli kitap raflardaki yerini aldı. Kitap, Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Fırat Yaşa tarafından derlendi. Kitaba kapsamlı bir sunuş yazısıyla katkıda bulunan Suraiya Faroqhi, bir yandan makalelerin fotoğrafını çekerken, bir yandan da tarih yazımında kaynak kullanımı sorunlarını değerlendiriyor.

İmparatorluğun Öteki Yüzleri, yüzyıllar öncesinin mahkeme kayıtlarını temel alarak, geniş imparatorluk topraklarında ve uzun bir zaman aralığında “sahnenin dışında kalmış” insanların yaşamlarının izini sürüyor. Bu yolculukta karşımıza renkli ve hayli sıra dışı kahramanlar çıkıyor: Başarısız intihar teşebbüsleriyle “yaramaz ve haramzade” Deli Şaban, Bursa’nın Evciler köyünde ahaliyi canından bezdiren Divane Hamza, kocalarını öldürtüp evinin bir odasının zeminine gömdüren Konyalı Mâryem, müderris olacağım derken korsanların eline esir düşen Üsküplü Alaeddin, Venedikli simsar Nicolò Algarotti ve diğerleri…

Kitabın yazarları belgelere dayandırmakla birlikte, bu belgelerin hikâyeleri tamamlamadığı noktalarda kimi kez tahminler yürütüyor, kimi kez de sordukları sorularla okurun ve araştırmacıların hayal gücünü harekete geçiriyor. Mikro-tarih bakışı, tarih yazımında günden güne yerini güçlendiriyor ve bu sayede Osmanlı tarih literatüründe “sıradan” sayılan insanların adları metinlere birer birer kaydediliyor.

Künye Bilgisi:

Derleyen: Fırat Yaşa

Fiyat: 32 TL

ISBN: 978-605-7685-04-9

Barkod: 9786057685049

Ürün Sırası: 213

Ana Kategori: Tarih

Ebat: 16,5 x 24 cm

Sayfa Sayısı: 320

Kapak Türü: Karton Kapak

Koç Üniversitesi Yayınları Sertifika no: 18318

Koç Üniversitesi, Rumelifeneri Yolu 34450 Sarıyer-İstanbul +902123381000

kup@ku.edu.trwww.kocuniversitypress.comwww.kocuniversitesiyayinlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

IMF Raporu: Türkiye ekonomisi yüzde 5 daralacak

IMF, yeni yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye’de Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın 2020 yılında yüzde 5 oranında azalacağını öngörüyor. Rapora göre, Türkiye ekonomisinin 2021 yılındaysa yüzde 5 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. IMF, Türkiye’deki tüketici fiyatlarınınsa hem 2020 hem de 2021’de yüzde 12 oranında artmasını bekliyor. IMF, Türkiye’de cari açığınsa 2020 yılında […]

Subscribe US Now