İhracatçı enerji maliyetlerinin düşürülmesini bekliyor

kobipostasi

Türkiye İhracatçılar Meclisi?nin (TİM) geleneksel hale getirdiği Hükümet üyeleriyle değerlendirme toplantısının Ocak ayı konuğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız oldu. Toplantıda söz alan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, tüm ihracatçılar adına Bakan Yıldız?dan şu taleplerde bulundu.

>> Enerji maliyetleri yüksek olan sektörlere enerji desteği verilmesi. Örneğin, çimento ve toprak ürünleri sektöründe enerji maliyetlerinin tüm maliyetlere oranı yüzde 25, madencilik sektöründe yüzde 23, zeytin ve zeytinyağında yüzde 16, otomotivde yüzde 12. Diğer sektörlerde de yüzde 10 civarında seyrediyor.

>> Petrol, doğalgaz ve elektrik tarifeleri/fiyatları içinde yer alan akaryakıt tüketim vergisi, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi oranlarının düşürülmesi.

>> Elektrik enerjisi üzerindeki yüzde 2 TRT, yüzde 1 Belediye Tüketim Vergisi (BTV) ve yüzde 1 Elektrik Tüketim Vergisi (ETV) gibi her türlü fon ve kesintiler kaldırılmalıdır.

>> Hafta sonu ve bayram tatilleri, eskiden olduğu gibi gece tarifesi uygulamasına tabi tutulmalıdır.

>> Yaz aylarında havanın geç kararmasından dolayı, puantaj saati uygulaması, 20:00-22:00 saatleri arasına indirilerek, 2 saate düşürülmelidir.

>> Bireysel tüketici ile sanayiciye uygulanan elektrik enerjisi fiyatı farklı olmalıdır. Sanayinin kullandığı elektrik enerjisi fiyatlarına zam yapılmamalı, mümkünse kademeli bir şekilde düşürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Alışveriş yapana para ödeyen internet sitesi

İnternet?in başdöndürücü bir hızla büyümesi yepyeni fikir ve konseptleri ortaya çıkarırken değişik bir indirim şekli olan ?para iadesi? ve ?Türkiye?nin ilk ve tek para iade sitesi? olan Avantajix en üst sıraları hedeflemiş gözüküyor. Avantajix: Türkiye’nin ilk para iade sitesi Avantajix yurtdışında çok yaygın olan bir model olan para iadesi sistemini […]

Subscribe US Now

Betboo