IDEFIX Sanal Kitap Fuarı’nda satılan kitapların yüksekliği Everest’i aştı

kobipostasi

Online kitabevi’ idefix.com, 21 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında geleneksel kitap fuarının 14’üncüsünü düzenledi. IDEFIX Sanal Kitap Fuarı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen fiziki kitap fuarından 12 kat fazla ziyaretçi ağırladı. Fuarda üst üste konulduğunda Everest Zirvesi’ni aşacak sayıda kitap satıldı
“Türkiye’nin online kitabevi” idefix.com, 21 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında gelenekselleşen sanal kitap fuarının 14’üncüsünü düzenledi. Sanal Kitap Fuarı, imzalı kitaplar, yazar tavsiyeleri, yüzde 75’e varan indirim, çekilişler ve sürpriz etkinlikler ile renklenirken rekorlarla tamamlandı.
14. IDEFIX Sanal Kitap Fuarı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen fiziki kitap fuarından 12 kat fazla ziyaretçiyi ağırlarken hedeflenen 6 milyon ziyaretçi sayısına ulaştı. Fuar, dünyanın en büyük kütüphanesi British Library’nin yıllık ziyaretçi sayısı olan 1,75 milyondan, 4 kat fazla ziyaret edildi. Fuar boyunca satılan kitapların toplam yüksekliği ise Everest Zirvesi’nin 8.848 metrelik yüksekliğini aştı!
Kadınlar daha çok okuyor
Sanal kitap fuarı boyunca kadınlar daha çok kitap satın aldı. Kadınların satın alma oranının yüksek olduğu şehirlerde ise Erzurum dikkat çekti. Sırasıyla kadın kitap severlerin daha çok kitap aldığı şehirler; İzmir, Düzce Aydın, Çanakkale ve Erzurum oldu.
En uzun gecede rekor kırıldı
Her yıl kitap severlerden daha fazla ilgi gören idefix.com Sanal Kitap Fuarı’nda sepet ortalaması bu sene 6 kitap oldu. En uzun gece 21 Aralık’ta fuarın ciro rekoru kırıldı, %232 artış gösterdi. Sepet ortalaması %30 artarken, gelen ziyaretin siparişe dönüşme oranı ise %118 artış gösterdi. 21 Aralık en uzun gece, sanal fuarın da en yüksek ciro günü oldu.
Yurt dışından kitap siparişi
idefix.com’da fuar süresince yurt dışından beklenenin üzerinde sipariş verildi. İngiltere, Fransa, Almanya, ABD ve Belçika yurtdışından en çok sipariş veren ülkeler oldu. Yurt içi sipariş birinciliğini ise İstanbul yakaladı.
“Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens” en çok okunan kitap oldu
Fuar süresinde en çok satılan kitaplar listesinde “Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens birinciliği yakaladı. Ardından Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Aeden – Bir Dünya Hikayesi, Bülbülü Öldürmek ve Harry Potter ve Lanetli Çocuk kitapları geldi.
Çocuk kitaplarında klasikler ilk sırada
14.    idefix sanal kitap fuarı’nun çok satan kitaplarında klasikler ilk sırada yer aldı. Küçük Prens birinci Küçük Kara Balık ise ikinci sırada yer alırken, bu kitapları Dedemin Bakkalı, Çocuk Kalbi ve Haritada Kaybolmak izledi.
Sanal Kitap Fuarı’nın En’leri:
Sanal Fuarın En Çok Okunan Yazarları
Stefan Zweig
Yuval Noah Harari
Sabahattin Ali
Emrah Serbes
Hasan Ali Toptaş
Sanal Fuarın En Çok Satan Kitapları
Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Aeden – Bir Dünya Hikayesi
Bülbülü Öldürmek
Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Sanal Fuarın En Çok İlgi Gören Kategorileri
Dünya Roman
Türkiye Roman
Çocuk Öykü/Hikaye
Dünya Tarihi
Felsefe Bilimi
Türkiye Top 10 Sipariş Veren İller
İstanbul
Ankara
İzmir
Bursa
Kocaeli
Antalya
Eskişehir
Muğla
Adana
Konya
Yurt Dışından En Çok Sipariş Veren Ülkeler
İngiltere
Fransa
Almanya
ABD
Belçika
Hollanda
KKTC
Avustralya
İsviçre
Yunanistan
Kadınlar Daha Çok okuyor
Kadın %51
Erkek %49
Yaş Dağılımı
18-24 yaş % 24
25-34 yaş % 40
35-44 yaş % 21
45 > % 15
Kadınlar En çok Bu Bölgelerde Okuyor
İzmir
Düzce
Aydın
Çanakkale
Erzurum
En Çok Satın Alınan “Çocuk Kitapları”
Küçük Prens
Küçük Kara Balık
Dedemin Bakkalı
Çocuk Kalbi
Haritada Kaybolmak
En Çok Satan E-Kitaplar
Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens
Bir Nefeste Dünya Tarihi
Körlük
Kürk Mantolu Madonna
1984
IDEFIX Sanal Fuarı En Çok Hediye Edilen Kitaplar
Kürk Mantolu Madonna
Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Müptezeller
Küçük Prens

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Okul ve hastanelerde hijyen nasıl sağlanıyor?

Tüm Türkiye’de toplamda 50’ye yakın okul ve hastane binasına temizlik hizmeti sunan Sofra/Compass Group Türkiye’nin destek hizmetleri markası Eurest Services, yılda 400 ton  temizlik malzemesi kullanıyor. Okul ve hastanelerde hijyen probleminin en çok yaşandığı alanların başında tuvaletler geliyor. Okullarda sınıflar, hastanelerde ise muayene alanları ve hasta odaları ikinci sırada. Toplu […]

Subscribe US Now