Hisarcıklıoğlu: Ar-Ge Paketi inovasyon konuşmaktan inovasyon yapmaya geçiş için önemli bir adım

admin

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz hafta yasalaşan ARGE Reform Paketi’nin Türkiye’nin teknolojik sıçrama yapabilmesi noktasında büyük destek sağlayacağını belirterek, “İnovasyon konuşmaktan, inovasyon yapmaya geçiş için bu paket çok önemli bir adım” diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 1 Mart 2016 itibariyle yürürlüğe girecek olan Ar-Ge Reform Paketi’nin ekonomiye önemli kazançlar getireceğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 14 Ocak’ta açıklanan ve geçtiğimiz hafta içinde yasalaşan paketin, hükümetin ekonomide kapsamlı reformlar konusunda ne kadar kararlı olduğunun en önemli göstergesi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bu kararlılık, bölgemizde artan jeopolitik risklere rağmen, Türk özel sektörü olarak işimize odaklanmamızı sağlayan en önemli güçtür” dedi.

Türkiye ekonomisinin son 10-15 yıllık dönemde önemli bir dönüşüm geçirdiğini ifade eden TOBB Başkanı şunları söyledi: “Kişi başına 3 bin dolarlık bir ekonomiyken, 10 bin dolarlık bir ekonomi olduk. Şimdi 25 bin dolarlık bir hedefimiz var. Bunun için de Türkiye’nin kapsamlı bir teknolojik sıçramaya ihtiyacı var. Artık, inovasyon konuşmaktan, inovasyon yapmaya geçmemiz gerekiyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık, zaten bu konuları çok yakından takip ediyor. Bu kapsamda da ihtiyaçlarımıza cevap veren kapsamlı bir paket hazırladılar. Başbakanımız ve Bakanımız nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Eminim, bu reform paketi inovasyon yapmaya geçiş için çok önemli bir adım olacaktır.”

Hisarcıklıoğlu, tasarım faaliyetlerinin de ARGE destekleri kapsamına alınması, ARGE merkezlerine ilişkin desteklerin kolaylaştırılması ve artırılması, KOBİ’lerin de ARGE desteklerinden faydalanmasını sağlayacak mekanizmalar kurulması, genç girişimcilere yönelik teknogirişim sermaye desteğinin artırılması gibi uzun yıllardır dile getirdikleri taleplerin bu reform paketi ile hayata geçiyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2015’te metrekare fiyatları arttı

sahibinden.com, 2015 yılı sahibindex Emlak Endeksi verileri açıklandı. Endeks verilerine göre 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında sahibinden.com üzerinden verilen emlak ilanlarının yüzde 77’si konut, yüzde 12’si arsa, yüzde 10’u da işyeri ilanları oldu. En çok emlak ilanı veren il İstanbul olurken, İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir ve […]

Subscribe US Now