HİPER BÜTÜNLEŞİK SİSTEMLER, DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE BT MALİYETLERİNİ % 60 ORANINDA AZALTIYOR

KOBİ Postası

Geçtiğimiz günlerde IDC Türkiye tarafından düzenlenen IDC CIO Zirvesi’nde Türkiye’nin COVID-19 sonrası hem kamu hem de özel sektörde dijital dönüşüme yönelimi tartışıldı. Etkinliğin öne çıkan konuları dijital dönüşüm ve BT altyapılarında uygun maliyetli bulut çözümleri oldu.

Kurumsal bulut bilişim sektörünün liderlerinden Nutanix (NASDAQ: NTNX), “IDC Türkiye 2020 CIO Zirvesi Araştırması”na göre, CIO’ların %62’sinin, ekonomik gerilemenin üstesinden gelmede dijital dönüşümü hızlandırmanın en önemli aksiyonlardan olduğunu belirttiğini duyurdu. Diğer önemli eylemler, yeni teknolojiler oluşturmak (%45), BT altyapısını modernize etmek (%40), bulut hizmetleri gibi kolayca yukarı ve aşağı ölçeklenebilen ve uygun maliyetli çözümler (%31) oluşturuyor. Rapora göre önümüzdeki yıl ön plana çıkacak konular ise şu şekilde sıralanıyor: Gelişmiş güvenlik çözümleri (%64), yedekleme (%55), depolama yönetimi (%33) ve esnek kapasite sağlayan bulut çözümleri (%33).

Nutanix Türkiye Müdürü Tarık Ertuğrul, “Dijital Çağ İçin Hibrit Bulutları İnşa Etmek” panelinde, “Dünyadaki firmaların %70’i ya dijital dönüşüm projesi hazırlıyor ya da önceden planlanmış dönüşüm projeleri yürütüyor. Geçen yıl şirketlerin yaptığı yaklaşık 2 trilyon dolar olan BT harcamalarının %40’ı dijital dönüşüm projelerine harcandı. Dijital dönüşüm, şirketlerdeki üretkenliği %40 artırıyor ve şirketlerin yeni ürün ve hizmetleri pazara daha hızlı sunmasını sağlıyor.” dedi.

Ertuğrul sözlerine şöyle devam etti: “Kurumların BT altyapısını incelediğimizde uygulamalarını çalıştırmak için çoğunlukla sunucular, veri depolama ürünleri ve SAN switch’lerden oluşan üç katmanlı geleneksel bir mimari kullandıklarını görüyoruz. Farklı katmanların farklı kişiler tarafından kontrol edildiği bu yapılar hem maliyetli hem de yönetilmesi zordur. Şirketlerin BT departmanları, zamanlarının %80’ini bu karmaşık yapıları yönetmeye harcıyor. Genel bulutlar iyi bir alternatif gibi görünse de Nutanix olarak yaptığımız araştırmamız, şirketlerin %73’ünün uygulamalarını genel buluttan veri merkezlerine geri taşıdığını gösteriyor. Nutanix olarak geliştirdiğimiz hiper bütünleşik sistemle sınırsız büyüyebilen, yönetimi kolay bir platform oluşturduk. Hibrit bulut platformunda sanallaştırmadan otomasyona, nesne platformundan dosya depolama ihtiyaçlarına, mikro hizmet altyapısından veri depolama optimizasyonuna kadar genel buluttaki rahatlığı ve deneyimi veri merkezlerine getiren bir hizmet sunuyoruz. IDC’nin araştırması ayrıca, Nutanix’in hiper bütünleşik konseptinin BT operasyonel maliyetlerini %60, altyapı maliyetlerini %39, plansız kesintileri %97 azalttığını, sistemin maliyetini yedi ayda geri ödediğini ve sistem kurulumu için gereken sürenin %71 daha az olduğunu gösteriyor.”

Nutanix hakkında

Bulut yazılımlarında global bir lider ve hiper bütünleşik altyapı çözümlerinde öncü olan Nutanix, bilişim teknolojileri her yerde görünmez kılıyor. Tüm dünyada şirketler Nutanix yazılımlarını kullanarak, kendi özel, hibrit ve çok platformlu bulut ortamlarında istedikleri uygulamaları istedikleri konumda ve istedikleri ölçekte tek bir platform üzerinden yönetebiliyor. Daha fazla bilgi için www.nutanix.com adresini ziyaret edebilir veya @nutanix Twitter hesabından bizi takip edebilirsiniz.

© 2020 Nutanix, Inc. Tüm hakları saklıdır. Nutanix, Nutanix logosu, ve burada adı geçen diğer Nutanix ürün ve hizmetleri, Nutanix Inc. şirketinin ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır. Burada belirtilen diğer tüm marka isimleri sadece tanıtım amaçlıdır ve ilgili sahiplerinin ticari markaları olabilir. Bu basın bülteni, Nutanix.com adresinin bir parçası olmayan başka web sitelerine bağlantılar içerebilir. Nutanix bu siteleri kontrol etmez ve bu sitelerde yer alan içerikler ve bunların doğruluğu hakkında sorumluluk kabul etmez. Başka bir siteye bağlantı eklemek, bu sitelerdeki içerikleri onayladığımız anlamına gelmez.

Bu bülten, tarihsel veriler yerine mevcut beklentilerimize, tahminlerimize ve inançlarımıza dayanan açık ve üstü kapalı geleceğe dönük beyanlar içerebilir. Bu tür ifadelerin doğruluğu risk ve belirsizlikler içerir ve gelecek olaylara bağlıdır. Hakiki sonuçlar, bu beyanlarla ima edilen veya öngörülenden daha farklı olabilir. Burada yer alan ileriye dönük beyanlar, yalnızca ilgili bilgilerin bu sitede yayınlandığı tarihten itibaren söz konusudur ve yasaların gerektirdiği durumlar dışında, bu tür ileriye dönük beyanların hiçbirini, sonraki olayları yansıtacak şekilde güncelleme veya başka bir şekilde revize etme yükümlülüğü bize ait değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BU ROBOT KİŞİNİN MUTLU, ÜZGÜN YA DA ŞAŞKIN OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİYOR

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunları Oğuzcan Karadeniz ve Hasan Han, Dr. Öğr Üyesi Baykal Sarıoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Dalyan danışmanlığında insan duygusunu yüz ifadesinden tanıyan robot geliştirdi Robotlar, kişilerin duygu durumuna da çare oldu. Kişilerin mutlu, üzgün, şaşkın ya da kızgın olarak adlandırılan duygu durumlarını […]

Subscribe US Now