Hazır konut üreten şirket sayısı 50?yi, yıllık pazar hacmi ise 500 milyon doları buldu

kobipostasi

BÜLENT EKİMCİ / ERSAN ÇIPLAK >> PARA DERGİSİ >> Sokak arasında 4-5 katlı ya da site içinde 10-15 katlı betonarme binalarda yaşamaktan sıkıldınız mı? Size şöyle başınızı dinleyeceğiniz ya da çok yakın birkaç arkadaşınızla bir arada olabileceğiniz alternatif bir yaşam tarzı sunulsa ne derdiniz?

Eğer kendinize ait bir arazi, arsanız varsa, hem bahçeli hem verandalı, isterseniz tek katlı, isterseniz dubleks bir eve çok daha kısa sürede ve ucuza sahip olabilirsiniz. Deprem korkusu yaşamadan, ister şehrin göbeğinde isterseniz şehirden uzak ama imara açık bir köy arazisinde bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik dört mevsim yaşayabileceğiniz konutlarda…

Evet, size hazır yapılardan; özelliklerinden, nasıl yaptırabileceğinizden, fiyatlarından ve eğer bu işten nasıl para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız bayilik şartlarından bahsetmek istiyoruz.

Fiyatlara her şey dahil

Hazır evinizi ister çelik isterseniz ahşap olarak inşa edebilirsiniz. Her ikisi de en büyük doğal afet olan depreme karşı oldukça dayanıklı. Uzmanlar, endüstriyel bir ürün olan çelik evlerin, betonarme binalardan yaklaşık yüzde 90 daha hafif olduğu için yanal deprem yüklerine karşı oldukça dayanıklı olduğunu vurguluyor. Yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlayan çelik evler, su ve korozyona karşı dayanıklı olduğu gibi yangına karşı da üstün bir güvenlik sunuyor. Rutubet ve nem olmayan çelik yapılar, böcek ve haşere de barınmıyor.

İster çelik ister ahşap olsun, sipariş ettiğiniz hazır evin iç ve dış kapıları, iç ve dış cephe boyaması, PVC pencere ve camları, bina içi elektrik kabloları, priz ve düğmeleri, lavabo, tuvalet, duş teknesi gibi sıhhi tesisatları, temiz ve atık su boruları, telefon hattı, hatta zili bile fiyatlara dahil…

Bir haftada eviniz hazır

Ana taşıyıcı sistemi galvanize sacdan ya da çelikten imal edilen hazır yapılar, özel kaynaksız vidalı sistem kullanıldığı için kolayca monte edilebiliyor. Endüstriyel bir ürün olduğu için 20-25 cm yüksekliğindeki beton zemin hazırlandıktan sonra, 5 kişilik bir ekiple günde 20-25 metrekare kurulum sağlanabiliyor. Başka bir deyişle seçilen tek katlı veya dubleks modellerin kurulumu 7 ile 20 gün arasında yapılabiliyor.

Hafriyat aşamasından itibaren 60 gün içinde kurulabilen çelik evlere, statik hesaplamalar yapıldıktan sonra yatay ya da düşey ekler yapılması, yeni kat çıkılması da mümkün olabiliyor.

Sizin yapacaklarınız

Çelik ya da ahşap hazır ev yaptıracaksanız nakliye ve nakliye sigortası, zemin betonu, hafriyat ve çevre düzenlemesi, fayans ve halı gibi zemin ve duvar kaplamaları, binayla zemin betonu arasındaki yalıtım işleri, kalorifer ya da klima gibi ısıtma soğutma tesisatlarının masrafları size ait. Ayrıca kurulum için gerekli plan-proje prosedürlerini yerine getirip yasal izinleri de almanız gerekiyor.

Maliyetleri düşürebilirsiniz

Bireysel olarak alacağınız bir arsa veya araziye tek katlı ve ya dubleks bir prefabrike ev yaptırabilirsiniz. Ancak birkaç arkadaş bir araya gelerek aynı arazi içinde yaptıracağınız hazır evlerin genel giderlerini düşürmeniz de mümkün. ?Genel giderler ne kadar tutar ki? deyip geçmeyin. Bir araya gelirseniz temiz ve atık su sistemi için döşenecek boru veya açılacak kanalizasyon, araziden evinize çekeceğiniz elektrik kabloları, arazinin etrafını çevireceğiniz çitlerin masraflarını ortak paylaşabilirsiniz.

Hemen yerleşebilirsiniz

Hazır evler, kat durumuna göre 8-10 cm kalınlığında karkaslı sistemlerden oluşuyor. Karkasların yalıtımında, iklim özelliklerine göre EPS, taş yünü veya cam yünü kullanılıyor. İç ve dış panellerde ise A1 sınıfı yanmayan, ısı ve ses yalıtımı sağlayan malzeme kullanılıyor. Hazır yapılarda, fibercement malzemesi kullanıldığından dekoratif olarak ahşap, tuğla ve taş desenleri uygulanabiliyor. Su bazlı boyayla boyanabilmesi, elektrik ve sıhhi tesisatlarının hazır olması sayesinde hemen yerleşmek mümkün.

Bayi olup para kazanın

Son yıllarda hazır konutlara talep giderek artıyor. Konforu, depreme dayanıklılığı, düşük maliyeti ve kısa sürede kurulabilmesi gibi avantajlara sahip olan hazır konutların pazar hacmi 500 milyon dolara, bu alanda faaliyet gösteren şirket sayısı ise 50?ye ulaştı.

Hazır yapı sektöründe faaliyet gösteren firmalar, Türkiye?nin her yerinde pazarlama atağına kalkmış durumda. Hemen her bölgede mağaza açan firmaların çoğu ilk kez bayilik vermeye de başladı. Siz de hazır konut üreticilerinin bayisi olup bu işten para kazanabilirsiniz…

Kredi kullanabilirsiniz

Türkiye Finans, hazır evler için düşük faiz oranıyla tüketiciye finansman sağlıyor. Konut ipoteği verildiğinde finansman türünü mortgage-ihtiyaç kredisi sayan katılım bankası, 36 aya kadar yüzde 0.76, 72 aya kadarsa yüzde 0.81 aylık faiz uyguluyor. Dosya masrafı olarak da tüm vadeler için 250 TL alıyor.

Arsa için de kredi veren Türkiye Finans, 48 aya kadar yüzde 0.87 faiz uyguluyor. Hazır evi satın aldığınız firmayla anlaşıp proforma faturayla bankaya başvurduğunuzda, fatura bedelinin yüzde 75?ine kadar kredi kullanabiliyorsunuz.

Diğer bazı bankalar da eğer evinizi kuracağınız arsayı teminat gösterirseniz, ?destek? adı altında kuracağınız hazır evi kredilendirebiliyor.

Türkiye?nin ilk online prefabrike rehberi

Kayserili genç girişimci Erhan Atay tarafından kurulan www.turkprefabrike.com web sitesi 2007?den bu yana faaliyet gösteriyor. Sitede prefabrike konut pazarında faaliyet gösteren üretici, satıcı ya da tedarikçi 155 firma hakkında oldukça detaylı bilgiler bulunuyor.

Atay, ?Hazır ev yaptırmak isteyenlerle bu alanda faaliyet gösteren firmaların buluşma noktası haline geldik. Hazır ev konusunda araştırma yapanlar sitemizde konuyla ilgili teknik bilgilerin yanı sıra firmaların ürün ve hizmetleri hakkında bilgi edinebiliyorlar? diyor.

Siteyi ziyaret edenler, firmaların teklif bölümüne isteklerini yazdıkları takdirde kendilerine kısa sürede geri dönülüyor. Ve kendilerine işin maliyetinden kullanılacak malzemelerin özelliklerine kadar kapsamlı bilgiler veriliyor.

Nasıl bayilik alınır?

Hazır ev üreticileri, 2011?i mağaza açma ve yeni bayilikler oluşturma yılı ilan etti. Türkiye?deki satış noktalarını yaygınlaştırmayı hedefleyen bu şirketlerin birçoğu ilk kez bayilik verecek. Halen pazarın en büyük üreticilerinin bile bayi sayısı 5-6 civarında. Ancak firmalar bu sayıyı hızla artırmayı hedefliyor. Bunun için Türkiye?nin gelişmiş tüm il ve ilçelerinde yeni bayilikler oluşturulacak. Hedeflenen rakam oldukça yüksek. Örneğin sadece Nestavilla, 50 yeni bayilik verme kararı aldı…

Hazır ev bayiliği, bildiğimiz bayilik sisteminden biraz farklı bir şekilde değerlendiriliyor. Üretici firmalar bayilerini sadece ürün satan merkezler değil birer partner olarak görüyor. Bayilik sistemi ?kazan-kazan? prensibi üzerine kurulmuş. Satılan bir projeden elde edilen kar bayilerle paylaşılıyor. Yani standart, belirli ya da tek tip bir kar marjı yerine proje bazlı çalışılıyor. Bayi adayları arasında müteahhit, mimar, mühendis ya da yapı malzemeleri satıcılığı yapmış olanlara öncelik veriliyor.

İki tip bayilik söz konusu. Birincisinde, isterseniz sadece kendinize ait bir mağazada üretici firmanın prefabrike konut modellerinin satışını yapabilirsiniz. Bu tarz yapılanmada üretici firmanın montaj ekibi size destek oluyor. İkinci tip bayilikte ise son kullanıcıya anahtar teslimi hizmet sunuluyor. Bu tür firmaların satışın yanı sıra bir de montaj ekibine sahip olması gerekiyor. Bu ölçekteki bayilikler için birkaç il merkezini birbirine bağlayan kavşak noktaları ve büyük şehirlerdeki işlek güzergâhlar özellikle tercih ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkiye Sermaye Piyasası 2010 Raporu yayımlandı

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) tarafından her yıl hazırlanan Türkiye Sermaye Piyasası Raporu’nun 2010 yılı sayısı yayımlandı. Makroekonomik gelişmelerle birlikte sermaye piyasası, aracılık sektörü ve yatırımcı tercihlerindeki 2010 yılı gelişmelerini değerlendiren rapor www.tspakb.org.tr adresinde yer alıyor. Aracı kuruluşların sermaye piyasası faaliyetleri, işlem hacmi dağılımları ve finansal verileri ile […]

Subscribe US Now

Betboo