Halka arzlarda 10 yılın en hareketli çeyreği yaşandı

kobipostasi

 

EY, Global Halka Arz Trendleri 2017 Raporu’nun birinci çeyrek dönem sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; 2017 yılının ilk çeyrek döneminde gerçekleştirilen halka arz işlemi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %92 artış göstererek 369 oldu ve 2007’nin ilk çeyrek döneminden bu yana en hareketli üç aylık dönem yaşandı. Halka arzlar yoluyla elde edilen gelir 33,7 milyar dolar olarak gerçekleşirken, gelirlerde 2016’nın aynı dönemine göre %146 yükseliş kaydedildi. Raporda; yaşanan ivmelenmede global hisse senedi piyasalarındaki yukarı yönlü hareketlerin etkili olduğu belirtiliyor. Halka arzlara özellikle de yılın ilk en büyük iki işleminine ev sahipliği yapan Asya-Pasifik bölgesi ve ABD piyasalarındaki yükselişlerin öncülük ettiği ifade ediliyor.

Global halka arz faaliyetlerindeki tablonun 2017’nin geri kalanı için olumlu bir görünüm oluşturduğunu dile getiren EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları şu değerlendirmede bulundu:

“Halka arzların artması global ekonomide devam eden belirsizliklere rağmen, 2017’de büyümenin önünü açabilir. Bazı gelişmiş ülkelerde ekonomik göstergelerin iyileşme göstermesine paralel olarak, hisse senedi endeks performansları ve değerlemeleri de yukarı yönlü bir trend izliyor. Aynı zamanda volatilitenin de düşük olması halka arz algısını pozitif yönde etkiliyor. Türkiye’de ise 2017 ilk çeyrek itibariyle birincil halka arz işlemi gerçekleşmediğini görüyoruz. Yıl içerisinde gerçekleşmesi beklenen en büyük birincil halka arz işlemi olarak, Nisan ayı içerisinde SPK’ya başvuran Mavi Jeans gösteriliyor. Bu dönemde 4 şirket ikincil halka arzı gerçekleştirdi ve bu işlemler sonucu 1,25 milyar TL’si (326 milyon ABD doları) Zorlu Enerji’nin olmak üzere toplam 1,27 milyar TL (331 milyon ABD doları) fon elde edildi. Aynı dönem içinde halka arz yöntemi kullanılarak 6 adet borçlanma senedi ve 1 adet gayrimenkul sertifikası ihracı gerçekleşti. Toplam yurtiçi ihraç limiti 46,6 milyar TL (12,5 milyar ABD doları) olan bu işlemler sonucunda 2,7 milyar TL bedelinde satış gerçekleşti ve 44 milyar TL’lik kısmı yurtiçi satışa hazır durumda. En yüksek satış tutarları Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye ait.”

Asya-Pasifik bölgesi global halka arzları domine ediyor
Bu yılın ilk çeyrek döneminde gerçekleşen halka arz işlemlerinin %70’i Çin öncülüğünde Asya-Pasifik bölgesinden geldi. Bölgede gerçekleşen halka arzlar ayrıca bu işlemlerden elde edilen global gelirin %48’ini oluşturdu. Çin borsalarında 182, Şenzen’de 73 ve Şanghay’da ise 70 halka arz gerçekleştirildi. Çin Menkul Değerler Düzenleme Komisyonu’nun (CSRC) halka arz onaylarına hız kazandırması ile birlikte bölgenin kısa vadede global halka arzlardaki liderliğini sürdüreceği öngörülüyor.

EMEIA bölgesi jeopolitik belirsizlikten olumsuz etkileniyor
Raporda EMEIA bölgesinde (Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika) devam eden jeopolitik belirsizliğin halka arz faaliyetlerini olumsuz etkilediği belirtiliyor. Bölgede halka arzlar 2017’nin ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %8,5 ile hafif bir yükseliş kaydetti. Global halka arz işlemlerinin %21’i EMEIA bölgesinden gelirken, halka arzlardan elde edilen global gelirin %15’ini oluşturdu. Hindistan ve Birleşik Krallık en aktif bölgesel piyasalar olarak öne çıkarken, bu ülkelerde sırasıyla 26 ve 12 halka arz gerçekleştirildi.

ABD formunu geri kazandı
ABD’de halka arzlar, 2017’ye güçlü bir başlangıç yaparak ilk çeyrekte 2016’nın aynı dönemini hem işlem sayısı hem de gelir bakımından oldukça geride bıraktı. 24 halka arz ile elde edilen 10,8 milyar dolarlık gelir, 2015’in ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeye işaret etti. ABD’de bu yılın ilk çeyreğinde yapılan dört halka arz global olarak gerçekleşen en büyük işlemler olarak kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SEAT tarihinin en büyük filo satışı SEAT Türkiye’den

Doğuş Otomotiv – SEAT, Abdi İbrahim ile yaptığı anlaşmayla 1.750 adet Leon modelinin satışına imza attı. Garenta çatısı altında, uzun dönem kiralama ihtiyaçlarını karşılayan GarentaPRO markası ile gerçekleştirilen işbirliğinde Abdi İbrahim Tıbbi Tanıtım Temsilcileri artık SEAT Leon marka otomobilleri kullanacak. Doğuş Otomotiv – SEAT, Türk ilaç sektörünün lider kuruluşu Abdi […]

Subscribe US Now

Betboo