Gürültü Yönetmeliği bir yıl sonra yürürlükte!

admin

Bakanlık, binaların içinden veya dışından kaynaklanan gürültüleri yok etmek üzere Gürültü Yönetmeliği yayımladı. Gürültü kuralları sadece şehirleri değil.
Türkiye genelinde tüm yerleşim yerlerindeki resmi ve özel binaları, konutları, cami, kilise, restoran, AVM’lerdeki iç mekan seslerini; ulaşım, yapım ve insan kaynaklı her türlü gürültüyü kapsıyor.

BİR YIL SONRA BAŞLAYACAK

Bir yıl sonra yürürlüğe girecek olan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Yönetmeliği bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

KÖYLER DE DAHİL

Gürültü yönetmeliği sadece şehirlerle sınırlı tutulmadı. Yönetmelikte kuralların kapsama alanı şöyle ifade edildi: “Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında inşa edilecek resmi ve özel her türlü yapı, bina, tesis ile işletmelerde iç mekanlarda insanların maruz kaldığı ulaşım, sanayi, yapım ve insan kaynaklı gürültüler gibi dış çevre gürültülerinin ve yapı içinde oluşan komşuluk gürültüleri, darbe sesleri, mekanik sistem ve servis ekipmanlarının gürültüleri ile cihazlardan yayılan mekanik titreşimlerin kontrol altına alınmasına yönelik önlemlere ilişkin temel kuralları kapsar.”

ONARIM YAPTIRAN GÜRÜLTÜYÜ KESECEK

Resmi ve özel tüm binaların yapımı aşamasında gürültüyü kesmek üzere uygulanacak kurallar; mevcut binalarda iyileştirme ve yenileme, kullanım amacını kısmen veya tamamen değiştirmeye yönelik esaslı onarım ve tadilat projelerinde de geçerli olacak.

CANLI MÜZİĞİN SESİNE DE SINIR GELDİ

İçerisinde elektronik olarak yükseltilmiş müzik yayını veya canlı müzik yapılan restoran, bar, alışveriş merkezi, mağaza, oyun salonu gibi birincil işlevi müzik dinlemek olmayan mekanlarda, müzik sesi dâhil izin verilen en yüksek iç gürültü düzeyleri de yönetmelikte yer aldı.

İBADET YERLERİ, AVM’LER DE DAHİL

Yönetmelik kapsamında konutlarda yatak odaları, mutfak ve yaşam alanları ile eğitim ve sağlık tesisleri, oteller, yurtlar, okullar dini tesisler, eğlence-spor tesisleri, sanayi tesislerinin iç mekan ses düzeyleri gece, akşam, gündüz veya 24 saat esasına göre belirlendi. Bu yapıların en az C sınıfı gürültü seviyesine göre yalıtımının yapılması kuralı getirildi.

KOMŞUYLA TERLİK KAVGASI BİTECEK

Bir bakanlık yetkilisi, yönetmelikle getirilen yenilikleri şöyle özetledi:

“Konut içerisinde yürüme gibi darbe ile yayılan sesin iletimini ve gürültü oluşturmasını engellemek için döşemler belirli koşulları sağlayacak.
Yönetmelikte yapılan düzenleme ile tesisattan kaynaklanan gürültü ve titresimlerin yanı sıra yapı elemanları vasıtasıyla iletilen seslerin miktarlarını azaltmak için, duvar, döşeme, pencere gibi yapı elemanları belirlenirken malzemelerin ses yalıtım özelliği dikkate alınacak. ”

Aysel Alp, Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

“İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Siemens Tarihi” kitap haline geldi

Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden önemli belgeleri gün ışığına çıkaran kitap, sadece Siemens’in Osmanlı’dan bu yana bu topraklarda yürüttüğü 160 yıllık ilişkiyi anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye’nin endüstriyel gelişimini de devlet arşivlerinden belge, bilgi ve fotoğraflarla gözler önüne seriyor. Bu yıl dünya genelinde de 170. yılını kutlayan Siemens, kaynak niteliği taşıyan çok […]

Subscribe US Now

Access denied.