“Global ekonomide sağlıklı büyümenin sağlanmasında eğitim kilit bir rol oynar”

kobipostasi

ABD Foreign Policy Association tarafından düzenlenen 2013 Dünya Liderlik Forumu’na (World Leadership Forum 2013) Türkiye’den katılan tek konuk Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu oldu. Dünyanın dört bir yanında konferansa katılan seçkin konuklara Harvard Club’da hitap eden Prof. Dr. Barbarosoğlu,  eğitim odaklı bir konuşma yaptı.

Foreign Policy Association tarafından New York’ta düzenlenen 2013 Dünya Liderlik Forumu’na katılan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, dünyanın dört bir yanından katılan 200’den fazla seçkin konuğa eğitimin, büyüyen global ekonomi için önemine dair bir konuşma yaptı.

New York Harvard Club’da düzenlenen öğle yemeğinin konuk konuşmacısı olan Barbarosoğlu, Büyüyen Global Ekonomi: Gelecek İçin Gençliğimizi İnşa Etmek” başlıklı konuşmasında dünyada sosyo-ekonomik gelişim, büyümede eğitimin rolü ve Türkiye’de eğitimin toplumsal gelişiminin etkilerine değindi.

Barbarosoğlu’nun ekonomi ile eğitim arasındaki ilişkiyi ele aldığı konuşmasında, “Konferansta konuyu analiz etmek, şimdiyi ve geleceği değerlendirmek adına seçkin bankacılar, ekonomistler ve devlet adamlarının katılımı adına çok şanslıyız. Biz eğitimcilerin global yatırım bankacılarıyla bazı benzerlikleri vardır. Biz de tamamıyla başka bir alanda yatırımcıyız. Yatırım bankacıları finansal alanda, ticari pazarlarda, şirket hisselerinde, gelecek için yatırımlarını sürdürür. Biz eğitimciler de gelecek için yatırım yaparız. Vereceğimiz en iyi eğitimle genç vatandaşların geleceği için yatırım yaparız. Ayrıca eğitime yapılan yatırımın, ülkeler için gelecekte elde edilecek başarının garantisi olduğuna inanırız” şeklinde konuştu.

Eğitimin, global ekonomide büyümede kilit bir rol oynadığını belirten Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, “Global ekonomide sağlıklı büyümenin sağlanmasında eğitim kilit bir rol oynar. Bugünün yeni eğitim döneminde lise ve üniversitelere yönelik yönetim ve liderlik eğitimleri konusunda güçlü özelliklere sahip olan öğrencileri global hayata hazırlamaya çalışıyoruz. Gençlerimizi mücadeleci ve heyecan dolu bir gelecek için hazırlamalıyız. Yeni vizyonlara, cesur global liderliklere ihtiyacımız var” diye konuştu.

21. yüzyılda ekonomide yaşanan hızlı gelişimin ülkeler arasındaki uçurumu arttırdığını belirten Gülay Barbarosoğlu, gelecekteki ekonomik büyüme için yaygınlaştırılmış bilgi teknolojilerinin baş aktör olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu dünyadaki sosyal, teknolojik, ekonomik gelişimlerin birbirine bağlı olduğunu belirten konuşmasında “Barış olmadan insan enerjisi yeteri kadar üretken olamaz. Ekonomik büyüme ve bilgi teknolojilerinde ilerleme olmadan, ekolojik denge sağlanamaz. Çevre kontrolü olmadan, insan hayatı tehlikeye girer. Sosyal adalet olmadan, sosyal birleşimler tehlikeye girer ve politik katılımlar olmadan, gelişme büyük bir risk altında kalır. Sonuç olarak hepimiz birbirimize bağlıyız ve bu denge demokratik özgürlük, ekonomik büyüme, teknolojik gelişme, sosyal alanda ilerleme, insani ve çevresel gelişim için çok büyük bir önem taşır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Lüks konut projelerinde yok yok

BÜLENT EKİMCİ >> Gelir seviyesi arttıkça insanlar daha konforlu ve lüks bir yaşam hayal ediyor. İnşaat firmaları, insanları bu hayallerine kavuşturmak için pek çok projeye hayat veriyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Altunizade, Taşdelen, Kağıthane, Ataşehir, Selamiçeşme, Fenerbahçe, Çamlıca, Kandilli semtlerinde, Avrupa Yakası’nda ise Büyükçekmece, Florya, Bakırköy, İkitelli, Zincirlikuyu, Maslak, Seyrantepe, Zekeriyaköy […]

Subscribe US Now

Betboo