Gıda enflasyonundaki artış ekonomi basınının gündemindeydi

admin

Nisan ayında tartışma konusu olan gıda enflasyonundaki artış, hükümet yetkililerinin olduğu kadar medyanın da gündemindeydi. TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek çıkması, yetkilileri harekete geçirdi.

TÜİK’in rakamlarına göre TUFE yüzde 1,31 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyeyi görerek yüzde 11, 38’e ulaştı.

Dış ticarette tedbir alındı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı çağrı üzerine toplanan Gıda Komitesi, ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda enflasyonunu sınırlandıracak kısa vadeli tedbirlerin karara bağlandığını açıkladı.  Orta ve uzun vadede ise yapısal konulara ilişkin çalışmalarda gelinen aşamalar değerlendirildi.

Bakan Mehmet Şimşek, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon görünümüne olumsuz yansımalarına işaret ederken, işlenmemiş gıda ürünlerinde iç piyasada arz sürekliliğini gözeten tedbirlerin alınacağını da kaydetti. Şimşek, atılacak bu adımın enflasyonun önüne geçilmesi açısından en kritik adım olacağını vurguladı.

Medya Takip Merkezi (MTM), gıda enflasyonundaki artışı ve ortaya konan tedbirleri medya rakamları üzerinden de ele aldı. Rapora göre, gıdadaki enflasyon artışı Nisan ayında toplam 8 bini aşan habere konu olurken; yazılı basında bin 592, görsel basında 108 ve internet medyasında 6 bin 378 haberle yer aldığı görüldü.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Fiat, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’na Ana Sponsor Oldu

Fiat adına Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Fiat olarak 2011, 2013 ve 2015 yıllarında olduğu gibi 2017 yılında da, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi, Türkiye Pavyonu’na ana sponsoru olmaya devam ediyoruz. Fiat Avrupa ve Türkiye’de otomotivin önemli aktörlerinden birisi. Fiat markası ile yarattığımız ekonomik değerin beraberinde, ülkemizin tanıtımına  fayda sağlayacak projelere […]

Subscribe US Now

Betboo