FUTBOL, AĞUSTOS AYINDA 
YERİNİ UÇAK SEVDASINA BIRAKTI

KOBİ Postası

Türkiye’deki milyonlarca oyuncunun ağustos ayındaki alışveriş verilerini inceleyen Oyunfor’un raporu, uzun süreden sonra ilk kez futbol oyunlarının en çok oynananlar listesine girmediğini ortaya koydu. Yeni yayınlanan Among Us ve Microsoft Flight Simulator ise çıkmalarının üzerinden çok kısa süre geçmesine rağmen ilk 10’da yerini aldı.

Türkiye’nin dijital oyun mağazası Oyunfor.com, her ay yayınladığı oyun istatistiklerini ağustos ayı için paylaştı. Oyunların popülerliğini ortaya koyan satış oranları kadar, oyunseverlerin ilgi gösterdiği platformlar, yayıncılar, erkek-kadın alışveriş oranları ve en çok alışveriş yapan iller, raporda yer buldu.

Oyun satışları ‘eski normale’ döndü

Rapor hakkında konuşan Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, koronavirüs ile yükselen oyun satışlarının düşme eğiliminde olduğunu ve ağustostaki verilerle oyunlara gösterilen ilginin normal seviyeye belirtti. Dumanoğlu, “Türkiye’de oyun satışları marttan sonra yüzde 100’lere varan bir artış gösterdi. Ancak normalleşme sürecinin başlaması ile haziranda yüzde 15, temmuzda ise yüzde 20 düşüş görüldü. Ağustos satışlarına baktığımızda, 2019 yılının ağustos ayına göre yüzde 35 daha yüksek, bir önceki aya göre ise yüzde 12 arttığını görüyoruz. Rakamlar, ağustosta ‘eski normal’ diyebileceğimiz bir oranı yakaladığımızı gösteriyor” şeklinde konuştu.

Sanal pilotlar İstanbul üzerinde uçtu

Rapora göre ağustosta oyunseverler en çok PUBG Mobile, Valorant ve League of Legends oynadı. Son yıllardaki verilere bakıldığında futbol oyunlarının ilk kez listeye giremediği görülürken, kısa süre önce piyasaya çıkan Among Us ve İstanbul semalarında da uçabileceğiniz Microsoft Flight Simulator ise ilk 10’da yerini aldı.

Ağustos ayında Türkiye’de en çok oynanan 10 oyun

1. PUBG Mobile

2. Valorant

3. League of Legends

4. Among Us

5. Lords Mobile

6. Metin2

7. World of Warcraft

8. Microsoft Flight Simulator

9. Blade and Soul

10. Zula

En çok alışveriş yapılan iller arasında bir ilk: Antalya

Oyun satışlarının gerçekleştiği illere bakıldığında, İstanbul, İzmir ve Ankara listenin tepesinde yer almayı sürdürürken, ağustosta Antalya ilk kez en çok alışveriş yapılan 5 il arasına girdi.

Mayıs Haziran Temmuz Ağustos
1 İstanbul İzmir İstanbul İstanbul
2 İzmir İstanbul İzmir İzmir
3 Ankara Ankara Ankara Ankara
4 Konya Bursa Bursa Bursa
5 Bursa Eskişehir Konya Antalya

Oyun satışlarının cihazlara göre dağılımı

Mayıs Haziran Temmuz Ağustos
PC %22 %20 %18 %19
Konsol %27 %28 %25 %23
Mobil %51 %52 %57 %58

Oyun satışlarının cinsiyetlere göre dağılımı

Mayıs Haziran Temmuz Ağustos
Kadınlar %30 %29 %31 %30
Erkekler %70 %71 %69 %70

En çok etkileşim alan yayıncılar

Oyunfor.com’un yayıncılara destek amaçlı kurduğu Oyunforpay verilerine ve Oyunfor kullanıcılarının görüşlerine göre temmuz ayında en çok etkileşim alan yayıncılar ise aşağıdaki şekilde sıralandı.

En çok etkileşim alan erkek yayıncılar:

1 – Tuğkan Gönültaş (Elraenn)

2 – Kemal Can Parlak (Kendinemuzisyen)

3 – Tuna Akşen (Pintipanda)

4 – Mustafa Yavuz (Hazreti Yasuo)

5 – Mete Özbey (EasterGamersTv)

En çok etkileşim alan kadın yayıncılar:

1 – Pelin Baynazoğlu (Pqueen)

2 – Merve Burcu Durak (targetlocated)

3 – Gözde Demiral (Miafitz)

4 – Ceren Pektaş (LunaSpia)

5 – Figen Örtün (Fionamed)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

HERKES İÇİN KONUT - DAHA İYİ BİR KENTSEL GELECEK

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü herkesin yeterli barınma hakkı üzerine düşünmek için Dünya Habitat Günü olarak belirlenmiştir. 05 Ekim Dünya Habitat gününün 2020 Teması “Herkes İçin Konut – Daha İyi Bir Kentsel Gelecek” oldu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı […]

Subscribe US Now