Fransa’nın Bol Ödüllü Romancısı Gaël Faye, Küçük Ülke’yle İlk Kez Türkçede

kobipostasi

Fransa’da prestijli birçok ödüle layık görülen ve uluslararası çapta sansasyon yaratan Küçük Ülke, kaybedilmiş çocuklukların ve paramparça olmuş anayurtların hikâyesini küçük bir çocuğun gözünden anlatıyor.

Gaël Faye’nin yeteneği nefes kesici; dünyaya onun gibi bir yazararmağan edebilen hiçbir ülkeye ‘küçük’ denmemeli.

Burundi, 1992. On yaşındaki Gabriel, Bujumbura’da daha çok yabancıların yaşadığı huzurlu bir mahallede Fransız babası, Ruandalı annesi ve kız kardeşi Ana ile mutlu bir çocukluk geçirmektedir. Fakat birlikte mango ağaçlarına “daldığı” arkadaşları, evlerinin bulunduğu çıkmaz sokakta yaşayan yetmiş iki milletten komşuları ve aheste okul günlerinden ibaret olan hayatı, henüz aklının ermediği siyasetin, etnik ayrılıkların ve şiddetin yıkıcı etkilerinden bağışık değildir.

Tarihin girdabından kaçamayan bir çocuğun masumiyetini yitiriş hikâyesi olarak da okunabilecek roman, Ruanda’da ve Orta Afrika’nın küçük ülkesi Burundi’de yaşanan soykırımı odak noktasına oturturken, böyle büyük trajedilerin suçsuz insanların elinden yalnızca sevdiklerini değil, geçmişlerini ve hatıralarını da alıp götürebileceğini çarpıcı bir dille anlatıyor.

“Soykırım tıpkı bir petrol sızıntısı gibiydi,içinden boğulmadan çıkanlar,hayatları boyunca katrana bulanmış oluyordu.”

KÜÇÜK ÜLKE

Yazar: Gaël Faye

Çeviren: Gizem Şakar

Tür: Roman

Yayım Tarihi: Nisan, 2019

Sayfa Sayısı: 188

Fiyat: 22,50 TL (KDV’den muaftır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Binlerce Kelebek Türkiye Üzerinden Göç Ediyor

Türkiye, bugünlerde binlerce diken kelebeğinin göçüne tanık oluyor. Diken kelebeği Vanessa cardui, tüm dünyada yaygın olarak görülebilen bir kelebek türü olsa da uzun yıllar sonra ilk defa göç yolculuğunda bu kadar yoğun olarak gözlemleniyor. Baharın ve göç mevsiminin habercisi olan diken kelebekleri, kuzey yarım kürede her sene Afrika’dan Avrupa’ya uzanan uzun bir göç […]

Subscribe US Now