Fransa’da Macron galibiyeti, Avrupa’nın defoları ve bundan sonrası

admin

Fransa ve dünya açısından finale kalan iki adaydan daha akıllı ve mantıklı görüneni kazanmış görünse bile, gerçek resim aslında çok da öyle değil. Çünkü Emmanuel Macron her ne kadar piyasaların istediği, sorun yaratcak değil, sorun çözecek kişi gibi görünse bile genel çizgisi itibariyle François Hollande’dan sonra çok fazla bir düzelme getirmeyecek. Hollande’ın yakın tarihin en başarısız Fransa Cumhurbaşkanı olduğunu düşünecek olursak, dünya çok daha güzel bir yer olmadı yani. Le Pen’in fikirleri marjinal olabilir, ancak bir yandan da yeni dünya düzenini temsil eden görüşler olması itibariyle de kendi içinde bir rasyonelitesi var. Bir defa anti-establishment (statüko dışı), ve dünya artık bu statükodan bıktı. Ekonomik trendler ve son yıllarda artan jeopolitik gerginlikler çerçevesinde bu sonuca rahatlıkla varabiliyoruz.

En büyük “anti-establishment” şu anda ABD Başkanlık koltuğunda oturuyor. Bir diğer “anti-establishment” da Brexit, öyle ki Cameron’ı koltuğundan etti ve şu anda İngiltere’de Theresa May gibi bir gerçek var. Bu tarz jeopolitik ve siyasi analizler elbette benim uzmanlık alanım değil ancak, piyasa argümanlarıma dayanak olsun diye şöyle üzerinden geçtim.

Avrupa Birliği’nin kapsamlı bir şekilde kendini reforme etmesi gerekli. Çünkü özellikle küresel kriz döneminden sonra ekonomik birliğin ve parasal birliğin defolarının ortaya çıkmış olması mevcut düzenin çok uzun yıllar sürdürülemeyeceğini gösterdi. Eğer popülist politika yaklaşımları, ki dünya için bir tehdit de aslında popülizm, istenmiyorsa Avrupa’daki mevcut merkez siyasi yaklaşımlar da kendine çeki düzen vermek durumunda kalacak.

Grafikte (Kaynak: Bloomberg UK) Fransız – Alman tahvil spreadinin seyrini görüyorsunuz. Politik risk elbette Fransız tahvil faizlerinin Alman tahvil faizlerinden daha hızlı yükselmesine neden olmuştu. Hatta bazı durumlarda Fransız faizleri çıkarken, Alman tahvilleri daha güvenli görüldüğü için getirileri aşağı doğru baskılanmıştı. Alman tahvilleri güvenli kalmaya devam edecek, çünkü orada hem ekonomi iyi durumda, hem de Eylül’de seçimler olmasına rağmen Merkel’in koltuğunu kaybetmesi çok düşük bir ihtimal. Bu spreadin daralması şu anda EUR için iyi, ancak fiyatlama yukarı doğru devam edemiyor; çünkü ABD – Alman tahvil getirileri arasındaki spread de ABD lehine açılma eğiliminde. Malum, Fed Haziran’da faiz artıracak ve bunu yaparsa Eylül ve Aralık’a da birer faiz artırımı sıkıştırması çok olası olur. Fed bu algıdaki kırılmayı geçen Çarşamba günkü faiz söylemiyle yaptı. Bu yüzden EUR lehine pozisyon alma konusunda yeterince piyasa duygusal davrandı bence, bu fiyat seviyelerinden USD lehine pozisyon alınması artık rasyonel gibi görünüyor. Bir de, riskler bitmedi ya; altın da bence radardan çıkmaz. USD ve altının yıl içinde aynı anda değerlenmesi tezini ortaya atmıştım, bu önümüzdeki aylarda gerçekleşebilir (en ciddi kaos fiyatlaması).

Tabii bu durum Draghi’nin söylemini şahinleştirmesi ya da Fed’in mevcut olduğu noktadan geri adım atması durumunda tersine dönecektir. Bu yüzden Trump’ın bütçeyi kabul ettirmesine ve sağlık yasasını TM’den geçirmesine bu kadar anlam yükledim. Çünkü yeni dönemde ABD ekonomisi demek Trump demek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Nurol Teknoloji, IDEF'17'de

Nurol Şirketler Topluluğu’na bağlı olan Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret A.Ş., sahip olduğu “Nato Gizli” ve “Milli Gizli” Gizlilik Dereceli Tesis Güvenlik Belgesi ve Üretim İzin Belgesi ile savunma sanayiine yönelik ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sağlamak için 2008 yılında Ankara’da kurulmuştur. Klasik zırh sistemleri yerine, nano boyutta toz metalurjisi […]

Subscribe US Now

Betboo