Fotoğraf tutkunu gezginlere özel konsept turlar:  Fas, Ürdün, İzlanda ve Bosna Hersek – Karadağ

kobipostasi

Urdun_1Özgün ve konforlu seyahat arayışındaki gezginlerle birlikte dünyanın farklı noktalarını keşfeden Gazella Turizm, Mayıs ayından itibaren yaz boyunca fotoğraf meraklılarıyla dünyayı geziyor. Gazella Turizm, üç yıldır düzenlediği fotoğraf turlarına yeni bir boyut ekleyerek temel  fotoğraf eğitimi verilen özel turları da gezginlere sunmaya başladı.

Gazella Turizm’in konsept turları arasında yer alan Foto-Safari, ortak tutkuları fotoğraf olanları dünyanın egzotik coğrafyalarında bir araya getiriyor. Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçıları ile birlikte görsel dünyaya doğru derin bir yolculuğa çıkan fotoğraf meraklıları, bu turlarda hem fotoğraf sanatının sırlarını öğrenerek yeni teknikler kazanıyorlar, hem de özel kurgular aracılığıyla çekim yaparak tur sonunda ödüller kazanabiliyorlar. Fotoğrafa yeni başlayanlar ise, farklı turlarda özel eğitmenlerin eşliğinde yeni yerler keşfederek fotoğraf sanatına giriş yapıyorlar.

Gazella Yönetim Kurulu Başkanı Velit Gazel, Foto-Safari konsept turlarıyla ilgili olarak, “Gazella Turizm ile yola çıkan gezginler, Türkiye’nin en kapsamlı ve en çeşitli fotoğraf turu portföyünden yararlanıyor ve her ay dünyanın bir köşesinde bize katılabiliyorlar. Gezginlerimiz, Foto-Safari turlarımız sonunda dünyaya bir daha aynı gözle bakılamayacağını bizzat deneyimlemiş oluyorlar.

Fotoğraf makinesini ilk kez eline alanlar, düzenlediğimiz özel  eğitmenli temel fotoğrafçılık eğitimi turlarımız sayesinde normalde 4-6 hafta sürecek bir  eğitimi 4-5 günde gezerek tamamlayabiliyorlar. Mevcut fotoğrafçılık bilgilerini geliştirmek  isteyenler için de ayrıca turlarımız oluyor. Katılımcılar, her gezi sonunda yaşamlarına  unutulmayacak anılar kattıkları gibi kadrajlarında da ustalaştıklarını fark ediyorlar.  Çekimlerde maksimum keskinlik yakaladıklarını, daha güzel kompozisyonlar oluşturduklarını  ve karşılaştıkları ilginç nesnelerin yakın plan çekimlerinin reflekse dönüştüğünü görüyorlar.  Usta fotoğraf sanatçılarının engin deneyimlerinden yararlanmak ise, katılımcıların tur  sonunda en büyük kazanımları oluyor” diyor.

BosnaHersekK_MostarFotoğrafa yeni başlayanlar için temel fotoğraf eğitimi Gazella Turizm’in fotoğrafa yeni başlayanlar için düzenlediği eğitmenli turlardan ilki Bosna  Hersek – Karadağ turu. 26-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu tur, Komunist  dönemin ve “büyük ağabey” Yugoslavya’nın yıkılması sonucu paramparça olmuş bir ülkenin  küllerinden doğan küçük kardeşlerini, Bosna Hersek ve Karadağ’ı kapsıyor. Yugoslavya  İç Savaşı’nın derin izlerini hala taşıyan Bosna Hersek ve doğal güzellikleri ile gezginleri  büyüleyen Karadağ, bu turda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mostar, Budva ve  Kotor’u da yanına alarak gezginler için özel bir eğitmen eşliğinde unutulmayacak fotoğraf  kareleri oluşturuyor.

BosnaHersek_BlagajKaradağ’ın bağımsızlık sembolü olan Locven Dağı’nın sunduğu muazzam  manzaralar, isimleri tanıdık yapıtlar ve tadları tanıdık yemekler gezginleri bekliyor. Türk  insanına çok benzeyen yerel halk için misafir oluyoruz.  Turun fiyatı, tüm ekstra turlar ve kişiye özel havalimanı-ev transferleri dahil 880 avro.

Gazella Turizm’in yakın zamanda fotoğraf sanatçılarının eşliğinde gerçekleştireceği diğer  Foto-Safari turları ise şöyle:

Urdun_210 – 17 Mayıs: Fas Kuzey Afrika’nın gizemli ülkesi Fas, kumul tepelerinden Afrika güneşini selamlamak ve Atlas  Dağları’nın arasından geçerek büyülü başkent Marakeş’in daracık sokaklarını ve rengarenk  pazarlarını objektife yansıtmak isteyenleri bekliyor. Dünyanın en çok izlenen filmlerinden  birine adını veren Atlantik kıyısındaki Casablanca, ülkenin en otantik şehirlerinden biri  olan Fez ve “Çağrı”, “Mumya”, “Gladyatör” gibi pek çok gişe filmine set olmuş olağanüstü  kasır Ait Ben Haddou turun en çarpıcı noktalarından bazıları. Bedeviler eşliğinde deve turu  esnasında Sahra Çölü’nde güneşi karşılayan fotoğrafçılar, tüm bu görsel zenginlik arasında  geleneksel bir çöl evinde yerel müzik dinletisine misafir olma şansını ve baharat kokulu  “Kırmızı Şehir” Marakeş’in geniş meydanlarında eskiyle yeniyi buluşturan bir zaman tüneline  girme fırsatını yakalıyor.

Fas_1Fas turu, özellikle The Sheltering Sky romanından beyazperdeye  uyarlanan Bernardo Bertolucci imzalı Çölde Çay filmini hafızalarından silemeyenler ve çöl  fotoğraflarında ışık kullanımının en ince ayrıntılarına hakim olmak isteyenler için birebir. Aynı  zamanda çok sayıda portre, silüet ve etnik kültür fotoğrafları yakalamayı hayal edenlerin  öncelikli tercihi. Turun fiyatı, tüm ekstra turlar ve kişiye özel havalimanı-ev transferleri dahil 1590 avro.

izlanda26 Temmuz – 2 Ağustos: İzlanda Ateş ve buz ülkesi İzlanda, kayaların kenarında ve buz dağlarının çevresinde fotoğraf  çekmenin tadına varmak isteyen gezginleri bekliyor. İzlanda turu, fotoğrafçılara gayzerlerin  oluştuğu bölgede, görkemli doğa harikalarının eşliğinde nefes kesici bir foto-safari vaat  ediyor. Buz gölleriyle sarmalanan İzlanda, fotoğrafçıların rotasını yerden gökyüzüne fışkıran  gayzerlerin, heybetiyle büyüleyen şeffaf buzulların ve alabildiğine güçlü akan yüksek  şelalelerin arasından geçiriyor. 1360 metre yükseklikteki Langjokoll Buzulu, yağmur sularının  turkuaz göl yüzeyiyle buluştuğu Viti Krateri ve 118 metre yükseklikten akan Hengifoss  Şelalesi, aynı zamanda doğa sporlarına düşkün fotoğrafçılar için Foto-Safari haritasına  eklendi. Doğa fotoğrafçılığı için eşsiz bir dokuya sahip olan İzlanda, uzun pozlama ve  manzara fotoğrafları çekmek isteyen gezginler için bulunmaz bir fırsat.  Turun fiyatı, tüm ekstra turlar ve kişiye özel havalimanı-ev transferleri dahil 2390 avro.

12-17 Eylül: Ürdün Romalılardan Araplara, Haçlılardan Müslümanlara kadar pek çok medeniyetin izlerini taşıyan  ve birbirinden kutsal mekanlara ev sahipliği yapan Orta Doğu’nun kıyısındaki Ürdün,  6 günlük bir turla fotoğraf tutkunlarını tarihin derinliklerine doğru yolculuğa çıkarıyor.  Binlerce yıldır eşsiz varlığını ve kültürel yapısını koruyabilen bu ülke, 2 bin yıldan fazla  zamandır ayakta olan ve bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Petra Antik  Kenti’yle ünlü. Bir zamanlar çöl insanlarının geçici konaklama mekanı olan Petra, büyülü  renklerini fotoğrafçıların vizörlerine yansıtırken, Hz. Musa’nın kutsal toprakları ilk gördüğü  yer olduğu düşünülen Nebo Dağı da mistik dokusuyla efsanevi fotoğraflara ev sahipliği  yapacak. Kızıldeniz kıyılarından başlayarak türlü renklere bürünen Rum Vadisi ise, eşsiz bir  panoramada katılımcılara 4×4 araçlarla safari keyfi sunacak. Gündoğumunda masalsı Lut  Gölü’nde, dalgalardan arınmış yapısıyla ziyaretçileri sükunete davet eden Ölü Deniz’de ve  Antik Roma’dan beri ayakta olan bir başkentte hafızalardan silinmeyecek kareler yakalamak  garanti. Ayrıca Akabe Körfezi’nde bulunan rengarenk mercanlara dalarak sualtı fotoğrafları  çekmek, turun ayrıcalıkları arasında. Muazzam ışık detayları arasında portre, silüet ve etnik  kültür fotoğrafları çekmek isteyenler, çöl ortamında, bedeviler ve develer eşliğinde, hem  gezgin hem de fotoğrafçı olmanın keyfine varacaklar.  Turun fiyatı, tüm ekstra turlar ve kişiye özel havalimanı-ev transferleri dahil 1490 avro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarihi yerler turizm adına ciddi bir potansiyel ama…

Halil ÖNCÜ-KEMER >> Antalya’dan yayın yapan VTV Kanalında yayınlanan “VTV Yollarda “ programı bu haftaki çekimlerinde Kemer’e de uğrayarak, yıllardır gün yüzüne çıkmaya ve turizme kazandırılmayı bekleyen Selçuklu Av Köşkünü konu aldı. Program sorumlusu Polat Yılmaz, Kemerli yerel tarihçi-araştırmacı Ramazan Kar, Turizmci İş Adamı Özgür Kurga ve turizm yazarı-gazeteci Halil Öncü […]

Subscribe US Now