Fed’in açıklamaları rekor getirdi

admin

Fed, mayıs ayında beklentilerden fazla yükselen enflasyon için 2014 yıl sonu tahminini sınırlı yükselişle 1,5 – 1,7 aralığında tutarken, faiz artırım sürecinin başlaması için izlenen çıpalardan biri olan yüzde 2 enflasyonun altında kalan tahmin piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Büyüme ve enflasyon verilerinde yapılan sınırlı revizyonlar, Fed’in ekonomiyi düşük faizle desteklemeye devam edeceği beklentilerini artırırken, Başkan Janet Yellen’in açıklamaları da bu beklentiyi destekledi.

Avrupa ve yurtiçi piyasalar, dün Fed öncesi yatay band içinde karışık bir seyir izlerken, küresel piyasalarda dolara olan talebin artması ile avro/dolar 1,3540’a dolar/TL 2,15’in üzerine yükselmişti. Uluslararası piyasalarda Fed kararlarının ardından avro/dolar paritesi 1,3590 seviyelerinde dengelenirken, dolar/TL ise sabah açılışta 2,1260 seviyelerinden işlem görüyor.

Analistler, dün yatay bir seyirle 78.000 puanın üzerinde tutunan BIST 100 endeksinin, Fed kararlarının ardından değerlenen TL’nin desteği ile güne pozitif başlayacağını belirterek, 80.000 ve 81.000 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor. Yurt içi piyasaların, Fed tedirginliğinin şimdilik ortadan kalkması ile tekrar Irak’ta yaşanan gelişmelere odaklanacağını ifade eden analistler, döviz kurları ve faizlerde ise gelecek haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarının bekleneceğini tahmin ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Özince: Bireyin borçlanma imkanı çıktı

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İnegöl Genç İş Adamları Derneğinin (İGİAD) davetlisi olarak İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda iş adamlarıyla bir araya geldi. Türkiye’de genç nüfusun fazla olduğunu ve tasarruf etmek istemediğini ifade eden Özince, bugüne kadar 9 milyar dolarlık akıllı telefon alındığına işaret ederek […]

Subscribe US Now