Faizsiz fonlara büyük ilgi

admin

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, faizsiz BES’in ve katılım sigortacılığının kendine doğal bir büyüme alanı yakaladığını ve önünün açık olduğunu söyledi. Sincek “Son dönemde faizsiz BES’in ve faizsiz sigortacılığın pazar payının artması halkımızda bu alana olan teveccühün bir göstergesi. OKS katılımlarındaki faizsiz fon tercihleri de gelecek yıllara ışık tutmuş oldu. OKS’de yüzde 70’in üzerinden faizsiz fonlar tercih edilmiştir. Gönüllü BES’te de faizsiz fonların payı yüzde 6’ya ulaştı. 2023’e kadar bu oran yüzde 20 – 25’e ulaşabilir. Katılım Emeklilik olarak sektöre girdiğimiz günden beri izlediğimiz hızlı büyüme seyri ve ortaya çıkan hacim ve rakamlar faizsiz potansiyelimizin yüksek olduğunu gösteriyor. Tüm bu veriler, faizsiz sigortacılığa ve faizsiz BES’e daha çok ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Hatta kurum olarak bu büyüme hızımızı korursak, sigortacılıkta rakiplerimize karşı katılım bankalarının bankacılıkta gösterdiği performanstan daha iyi performans göstereceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Ayhan Sincek BES’in gelişimi ile ilgili de açıklamalar da bulundu; “3. basamak gönüllü BES, toplam fon büyüklüğü 66 milyar TL’ye yükseldi. Bu süreçte faizsiz fonların %17,61’lik artışla 3,8 milyar TL’ye ulaştığını ve toplamdaki pazar payını da % 5,96’ya yükselttiğini görüyoruz. Katılım Emeklilik olarak ise faizsiz tarafta 756 milyon TL’lik fon büyüklüğüne ve % 18,78’lık pazar payına sahibiz.”

5 yılda 500 bin sözleşmeye emin adımlarla

Ayhan Sincek, Katılım Emeklilik olarak faizsiz BES ve sigortacılıkta geldikleri noktaya dair şunları ekledi: “Faizsiz BES ve faizsiz sigortacılıkta sektör lideri olma hedefiyle yola çıktık. BES’te 5 yılda 500 bin sözleşme hedefimizi ortaya koymuştuk ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Katılım Emeklilik olarak BES’te, OKS dahil ulaştığımız sözleşme sayısı 272 bin, fon büyüklüğü 756 milyon TL’ye ulaştı. Faizsiz sigortacılık ürünlerimizde ise 166 bin adet sigorta sözleşmesine ulaştık.  Faizsiz sigortacılıkta yani tekafülde, piyasanın lideri konumundayız. Ayrıca uluslararası arenada başarımızı ödülle taçlandırdık; Global Businness Outlook Awards “2017 En İyi Yeni Tekafül Şirketi Ödülü”nü Katılım Emeklilik’e verdi. Biz tüm katılımcılarımızın beklentilerine uygun yenilikçi çözümler getirmeye çalışıyoruz ve müşteri memnuniyetine odaklanıyoruz. Katılım Emeklilik olarak ülkemizde önemli bir ihtiyaç olan tekafül sigortacılığının canlanmasını sağladığımıza inanıyorum. Tüm dünyadaki tekafülün büyümesinde ve gelişmesine de katkıda bulunuyoruz. Bu ödül de gösteriyor ki kendimizi hem müşterilerimize hem de sektöre en güzel şekilde anlatabilmişiz. Ülkemizin demografik yapısı, finans sektörünün gücü ve güvenilir yapısı göz önüne alındığında bu alanda yüksek bir potansiyel mevcut. Tekafül alanında önümüzdeki dönemde hızlı bir büyüme göreceğimizi düşünüyorum.” 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11,87

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan’da yüzde 1,31, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,76 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11,87, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 16,37 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, nisan ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 8,66, yurt içi üretici […]

Subscribe US Now

Betboo