EURO BÖLGESİNDE ENFLASYON EYLÜL’DE “EKSİ” YÜZDE 0.3’E DÜŞTÜ

KOBİ Postası

Euro bölgesinde enflasyon, Ağustos ayındaki eksi yüzde 2.0 düzeyinden Eylül ayında biraz daha gerileyerek eksi yüzde 0.3 düzeyine düştü. Buna göre Eylül’de, Euro bölgesinde en yüksek yıllık enflasyon yüzde 1.5 ile Slovakya’da, en düşük enflasyon da eksi yüzde 2.3 ile Yunanistan’da gerçekleşti.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Euro bölgesinde enflasyonun, Covid-19 pandemisinin neden olduğu krizden gelecek yıl içinde “toparlanmasını” ve toparlanma dönemine kadar da negatif düzeylerde kalmasını beklediğini söyledi. Euro bölgesinde fiyatların, düşük enerji fiyatlarından kaynaklandığını vurgulayan De Guindos, ECB’nin enflasyon stratejilerini gözden geçirmeyi önümüzdeki yılın ortalarına kadar tamamlamasını umduğunu da ekledi. De Guindos, bir önceki öngörüsünde de, enflasyonun bu yıl sonuna kadar negatif düzeylerde ya da sıfıra yakın düzeylerde kalacağını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

GTS SİSTEMİNE GÖRE İHRACAT EYLÜL'DE YÜZDE 4.8 ARTIŞLA 16 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre açıklanan Eylül ayı dış ticaret verilerine göre, ihracat Eylül’de yıllık bazda yüzde 4.8 artışla 16 milyar 13 milyon dolara çıktı. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, aynı dönemde ithalat da yüzde 23.3 artışla 20 milyar 892 milyon dolara yükseldi. Böylece, Eylül’de dış tiaret açığı aylık bazda yüzde […]

Subscribe US Now