Esnek yan haklar paketinin gözdesi BES

kobipostasi
Mercer Danışmanı Serap Akıllı
Mercer Danışmanı Serap Akıllı

Dünyanın lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın tüm dünyada ilk uygulayıcısı olduğu ‘Esnek Yan Haklar’ modelinin Türkiye uygulamalarında bireysel emeklilik planları paketin en çok tercih edilen unsuru durumunda. Mercer Danışmanı Serap Akıllı’nın verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 10. yılına giren Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ilgi devlet katkı payı uygulamasının başlamasıyla birlikte daha da arttı. Akıllı, esnek yan haklar paketleri içinde BES’in bir seçenek olarak sunulmasının şirketlere çalışan memnuniyeti ve sadakati olarak geri döndüğünü belirtiyor.

Lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer’ın son 5 yıldır Türkiye’de de tasarladığı esnek yan haklar paketlerinde çalışanlar tarafından en yoğun ilgi bireysel emeklilik planlarına gösteriliyor. Mercer’ın esnek yan haklar modelini şirketlere en üst düzey teknolojik altyapıyla sunduğu Reflex paketleri, çalışanların istek ve beklentilerine göre kişiye özel olarak tasarım imkânı sunuyor. İçinde birçok yan hakkın bulunduğu esnek yan haklar paketlerinin tamamında bireysel emeklilik en çok tercih edilen yan haklar arasında başı çekiyor.

Serap Akıllı: “Esnek yan haklarda BES yükselişte”

Türkiye’de ağırlıklı olarak öncelikle büyük kurumsal firmalar ile çokuluslu firmaların tercih ettiği, zamanla büyük ölçekli yerel firmaların da ilgi gösterdiği esnek yan haklar paketlerinde en çok tercih edilen yan hakkın bireysel emeklilik olduğunu belirten Mercer Danışmanı Serap Akıllı, BES ile ilgili yüzde 25 devlet katkısını uygulamaya koyan yeni yasal düzenlemenin ardından yan hak BES tercihlerinde ciddi bir ivme olduğunu açıkladı. Bu yıl bireysel emeklilik sisteminde 10. yıla girildiğini, 2013 yılı Ağustos ayı itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre bireysel emeklilik sektörünün katkı payına göre yüzde yüzde 34, katılımcı sayısına göre yüzde 29 büyüdüğünü söyleyen Akıllı; şirketlerin çalışanlarına sunduğu esnek yan haklar paketlerinde de bu büyümenin tüm işaretlerinin ortaya çıktığını ifade etti. Akıllı, “Esnek yan haklar uygulamasını başlattığımız 2006 yılında yüzde yüzde 19 oranla BES, en çok tercih edilen ilk 3 seçenek arasında bulunuyordu, bu oranın yıllar içinde artarak devam ettiğini görüyoruz. BES’in Türkiye’deki yaygınlık, tanınırlığındaki artışın yanı sıra yarattığı faydayla ilgili bilinçlenmeye paralel olarak esnek yan haklar paketlerindeki yeri de daha yukarılara çıktı. Bugün esnek yan haklar paketinin tamamına yakınında BES öncelikli 3 seçenek arasında yer alıyor” dedi.

“Çalışanın kurum sadakatini sağlamak için çok iyi bir fırsat”

Mercer Danışmanı Serap Akıllı, çalışanına güncel bir hak sunmak ve bunun karşılığında çalışan sadakatini artırmak isteyen işverenler için çok önemli bir araç ve fırsat olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “Türkiye’de tüm kesimler için bireysel emeklilik sistemi yeni bir uygulama. Buna rağmen özellikle son yıllarda nihai faydası konusunda ciddi bir bilinçlenme görüyoruz. Bu da hem işveren hem çalışanların yaklaşımlarını, sunulan seçenek ve tercihleri etkiliyor. Esnek yan haklar paketi sistemini uygulayan şirketler BES’i çalışan bağlılığı ve memnuniyetini artıran önemli bir araç olarak görüyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Afyon’da bulunan Hoca Elektrik’e Tunçmatik-Powergie tarafından 100kWp güneş enerjisi santrali kuruldu

Afyon yöresinde bir ilke imza atan Hoca Elektrik, tesislerine Tunçmatik-Powergie tarafından kurulan 100 kWp güneş enerji santrali ile yılda 130.000 kwh elektrik üretecek! Enerji tüketiminin günden güne hızla arttığı ve içinde bulunduğumuz küresel ısınma ve iklim değişiklikleri düşünüldüğünde,  tek çözümün yenilenebilir enerji kaynakları olduğu bir gerçektir. Bu kaynaklar arasında oldukça […]

Subscribe US Now

Betboo