Engelsiz Filmler Festivali ödülleri verildi

kobipostasi

İşitme ve görme engeli olan ya da olmayan tüm seyircilerin bir arada film izleyebilmelerine olanak veren Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 8 Eylül Pazar akşamı yapılan ödül tdöreni ile sona erdi.

Altı gün boyunca filmler, söyleşiler ve atölye çalışmaları ile dolu zengin bir programı seyircilerin beğenisine sunan Festival’de tüm filmler görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile gösterildi. Engeli olmayan seyirciler ise Festival stantlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri takip ettiler. Seyirciler tarafından yoğun ilgiyle izlenen Festival’de engeli olmayan kimi seyirciler empati  kurabilmek için filmleri kulaklıkları olmadan seyretti.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde Türkiye’de ilk kez görme ve işitme engeli olan seyirciler bir film yarışması takip etme şansı buldu. Gösterimler sonrası filmlerin yönetmenleri ile buluşan seyirciler, yönetmenlerle değerlendirmelerini paylaştılar, filmle ilgili merak ettikleri soruları sordular ve filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirlediler. Tepenin Ardı, Kurtuluş Son Durak, Zerre ödüllere layık görüldü.

 

Engelsiz Yarışma’da Pelin Esmer’in Gözetleme Kulesi (2012), Reha Erdem’in Jîn (2013), Yusuf Pirhasan’ın Kurtuluş Son Durak (2012), Reis Çelik’in Lal Gece (2012), Emin Alper’in Tepenin Ardı (2012) ve Erdem Tepegöz’ün Zerre (2012) filmleri olmak üzere 6 film yarıştı.

Engelsiz Yarışma jürisinde yönetmen Ezel Akay, oyuncu Şebnem Sönmez ve sinema yazarı Çağdaş Günerbüyük yer aldı.

Ödüller sahiplerini buldu

Emin Alper’in yönettiği Tepenin Ardı En İyi Film ödülünü alırken, Yusuf Pirhasan Kurtuluş Son Durak ile En İyi Yönetmen, Erdem Tepegöz Zerre ile En İyi Senaryo ödüllerini kazandılar. Seyirciler tarafından belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise Kurtuluş Son Durak filmine verildi.

Seslendirme sanatçısı ve oyuncu Levent Kol’un sunuculuğunu üstlendiği Ödül Töreni’nde işaret dili çevirmeni Oya Tanyeri de törenin işaret dili çevirisi için Levent Kol’a eşlik etti.

Puruli Kültür Sanat tarafından gerçekleştirilen Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde “Engelsiz Yarışma”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Dünyadan”, “Türkiye Sineması”, “Uzun Lafın Kısası” ve “Çocuklar İçin” başlıkları altında toplam 23 film gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkiye’nin en iyi ambalajları ödüllerini aldı

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları 2013 Yarışması Ödül Töreni, 2 Eylül 2013 tarihinde Four Seasons Bosphorus Hotel’de gerçekleştirildi. Gecede; 12 Altın, 16 Gümüş, 16 Bronz ve 52 Yetkinlik Ödülü sahiplerini buldu. Altın Ödül alan firmalar arasından TSE işbirliği ile üç firmaya Altın Ambalaj Ödülü de verildi. […]

Subscribe US Now

Betboo