Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem: 29 kişi hayatını kaybetti

admin

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Sivrice ilçesindeki deprem sonrasında bölgede saat 16.00 itibarıyla büyüklüğü 4’ün üzerinde 14 depremin meydana geldiği, toplam 401 artçı sarsıntı yaşandığı ve enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısının 43 olduğu belirtildi.

Depremde 29 kişinin hayatını kaybettiği bildirilen açıklamada, yaralı sayısı ise Elazığ’da 843, Malatya’da 226, Diyarbakır’da 43, Adıyaman’da 25, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 63 olmak üzere 1243 olarak aktarıldı.

Hasar tespit çalışmalarında, Malatya’da 100, Elazığ’da 110, çevre illerde ise 40 olmak üzere 250 teknik personelin görev yaptığı vurgulanan açıklamada, “Yapılan çalışmalarda hali hazırda 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 (5 Elazığ, 25 Malatya) yıkık bina tespit edildi. Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler, bölgede görev yapmaktadır. Bu kapsamda 158 personel ve 47 araç çalışmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Çevre illerde de hissedildi

Deprem, Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri ile Suriye’nin kuzeyinde de hissedildi. 

Depremzedelere vergi ertelemesi

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Elazığ ve Malatya’da bulunan vergi mükelleflerinin mücbir sebep süresince vermesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri, depremden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi, motorlu taşıtlar vergisi taksit ödemeleri süreleri 3 ay uzatıldı” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Depremler afete dönüşmeden önlemler alınmalı, sorumsuz yönetim anlayışı terkedilmeli

Elazığ’da yaşanan depremin ardından TMMOB Şehir Plancılar Odası, “Depremler afete dönüşmeden önlemler alınmalı, sorumsuz yönetim anlayışı terkedilmelidir” diye uyarılarda bulundu. TMMOB Şehir Plancılar Odası’nın açıklaması şöyle: Elazığ`ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020`de gerçekleşen 6.8 şiddetindeki deprem ile  ülkemiz bir kez daha bir doğa olayının  afete dönüşmesi gerçeği ile karşılaşmıştır. Yaşanan deprem, Elazığ […]

Subscribe US Now