Ekonomi yüzde 5 küçülecek, en çok KOBİ’ler turizm ve ulaşım etkilenecek

admin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisinin koronavirüs salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 5 küçüleceğini açıkladı. Ekonomik zayıflıkların geniş tabanlı olacağı vurgulanan açıklamada küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ile turizm ve ulaşım sektörlerindeki firmalarla daha fazla çalışan bankaların risklerinin daha yüksek olduğunun altı çizildi.
Ekonominin 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyerek kısmi olarak toparlanacağını belirten Moody’s daralmanın bankaların kredi profilini olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Kuruluş küçülmenin kredi geri ödeme kapasitesini daraltıp sorunlu kredilerde artışa yol açacağını söyleyerek bunun da bankalar üzerindeki baskıyı artıracağını vurguladı.
Türk bankacılık sistemi ile ilgili yayınladığı raporunda görünümün negatif olduğunu açıklayan Moody’s Türk Lirası’ndaki değer kaybının da sıkışmaya neden olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Covid-19, bir şeyleri değiştirmek için itici güç oldu

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, @utibsosyal Instagram hesabı üzerinden Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Büyükkuşoğlu Serter ile “Yaratıcı Çarpışma: Girişimcilik” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Pınar Taşdelen Engin, “Pandemi sürecinde dijital dünyanın özellikle iş insanlarına çok yardımcı oldu. Bu zorlu süreci tecrübelerin paylaşımı, […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx