Ekonomi piyasalarında normalleşme beklentisi ön plandaydı

admin

Medya Takip Merkezi (MTM), Nisan ayında ekonomide öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Referandum sonuçlarının ardından piyasalarda belirsizliğin ortadan kalkması, normalleşme beklentisini beraberinde getirdi. Diğer yandan, erken seçim olmayacağı sinyalleri, piyasalar için olumlu notlar arasında yer aldı. Seçim sonuçlarından “evet” sonucun çıkmasının ardından ilk tepki Dolar kuru üzerinden geldi. Dolar, referandum sonrasında 3,53 seviyelerine kadar geriledi.

Piyasaların gündeminden düşmeyen enflasyon, büyüme, ihracat, ithalat ve işsizlik rakamlarının nasıl olacağı, tartışılan konular arasında yer aldı. İhracat ve ithalat rakamlarını değerlendiren uzmanların, ihracatın artıp ithalatın azalması yönünde beklentilerinin mevcut olduğu kaydedildi. OHAL döneminin uzatılması kararının, Türk lirası üzerinde olan etkisi ise merak edilen konular arasında öne çıktı. 

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı Nisan ayı raporunda, “Dolar kuru” 143 bin 24 haberle listenin ilk sırasında yer alırken, “İhracat” 69 bin 242 adet haberle listenin ikinci sırasında yer aldı. Listenin üçüncü sırasında “Vergi” 50 bin 572 habere konu olurken;“Büyüme” 47 bin 433 haberle dördüncü, “Faiz” 32 bin 98 haberle listenin beşinci sırasında yer aldı. 

Türkiye 2017’de önemli sınavlardan geçti…

Referandum öncesi ekonomi bakanları Türkiye’nin ekonomik karnesi ile ilgili olumlu açıklamalarda bulundu. 2017’nin Türkiye açısından zor bir yıl olduğunu belirterek 16 Nisan’dan sonra artık siyasi ve ekonomik istikrarla adımların atılacağı çağrısında bulundular.

Ekonomi Bakan Nihat Zeybekçi, referandum sonrası Türkiye’de ekonomik iklimin egemen olacağına dair açıklamalar yaparken, bu süreci milattan önce ve milattan sonra olarak yorumladı. Ertelenen tüm özel yatırımların da hayata geçeceğine yönelik çalışmaların başlatılacağının vurgusunu yaptı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Türkiye’nin gerek terör olayları gerekse FETÖ darbe girişimiyle önemli sınavlardan geçtiğini belirterek, anayasa değişikliğiyle birlikte referandurum ardından enerji, savunma ve sağlık başta olmak üzere belirli alanlardaki reforma hız verileceğini söyledi.

Nisan ayı verilerine göre, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi 11 bin 672 haberle listenin zirvesinde yer aldı. Mehmet Şimşek 11 bin 167 haberle ikinci sırada yer bulurken, Maliye Bakanı Naci Ağbal 10 bin 383 haberle üçüncü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan 4 bin 965 haberle dördüncü sırada yer aldılar.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, zirvede yer almaya devam etti

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, bin 969 haberle STK Başkanları listesinin zirvesinde yer aldı. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran bin 788 haberle ikinci, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken bin 675 haberle üçüncü sırada bulundular. ATSO Başkanı Davut Çetin bin 482 haberle dördüncü, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi bin 453 haberle beşinci sırada yer aldı.

KOSGEB, Nisan ayında da STK listesinin zirvesinde yer aldı

KOSGEB, 11 bin 239 haberle listenin zirvesinde yer aldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 9 bin 263 haberle ikinci, SPK Sermaye Piyasası Kurulu 8 bin 147 haberle listenin üçüncü sırasında yer aldılar. MÜSİAD Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği 5 bin 939 dördüncü olurken, TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği 5 bin 461 haberle beşinci sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

MNG Kargo satılıyor

Hürriyet gazetesinin haberine göre, 2003 yılında MNG Holding’in iştiraki olarak kurulan MNG Kargo için taraflar ilk olarak üç ay kadar önce masaya oturdu. Ancak kurlardaki artış bu görüşme sürecini kesintiye uğrattı. Taraflar ikinci kez 10 gün kadar önce yeniden görüşmelere başladı. Son günlerde kurlardaki gevşeme ile birlikte satış görüşmeleri de ivme […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx