ECB bu aşamada harekete geçmedi…

admin

ENVER ERKAN, Tera Yatırım >> Avrupa Merkez Bankası (ECB), Eylül toplantısında faizlerde değişiklik yapmazken Pandemi Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) 1,35 milyar EUR tutarında devam edeceğini bildirdi. Banka, koronavirüs krizinden kurtulma ve ekonomik canlanma aşamasında parasal teşviklerde ilave hamle yapmayarak mevcut seviyede devam etme kararı aldı. PEPP en azından Haziran 2021’e kadar devam edecekken, anaparalar en azından 2022 sonuna kadar yeniden yatırıma yönlendirilmeye devam edilecek. 

Varlık alım programı (APP) çerçevesindeki alımlar aylık 20 milyar EUR hızında devam ediyor. Yönetim Konseyi, APP kapsamında aylık net varlık alımlarının, politika faizlerinin destekleyici etkisini güçlendirmek için gerekli olduğu sürece devam etmesini ve faiz oranlarını artırmaya başlamadan kısa bir süre önce sona ermesini beklemeye devam edecek. Banka, yeniden finansman operasyonları yoluyla bol miktarda likidite sağlamaya da devam edecek. Özellikle, hedeflenen uzun vadeli yeniden finansman operasyonlarının (TLTRO III) üçüncü serisindeki en son operasyon, firmalara ve hanehalklarına banka kredisi verilmesini destekleyen çok yüksek bir fon kullanımı içermektedir.

ECB, Haziran ayındaki %8,7 olan daralma beklentisini %8’e revize ederken, 2021 ve 2022 beklentilerini de sırasıyla %5 ve %3,3 büyüme olarak belirledi. Haziran projeksiyonları %5,2 ve %3,2 seviyelerindeydi. Geleceğe dair beklentilerde sınırlı değişikler yapılmış. Banka’nın en odak noktasında olan konu olan EUR kuruna olan yaklaşımı noktasında ise şu anda acil durum noktasında olmadığı görüşü öne çıkıyor. EUR’nun değerlenmesi ekonomik canlanmanın ivme kaybetmesi, ithalat fiyatlarını aşağı çekerek deflasyon riski yaratması ve ihracat kabiliyetini azaltması anlamında Banka’nın işini zorlaştırabilir. Lagarde konuşmasında, politika yapıcıların EUR’nun gücünü tartıştıklarını ancak kur seviyesi hedeflemediklerini söyledi. Banka politikaları için güçlü EUR’nun zorlayıcı olmayı sürdürmesi ve ekonomideki aşağı yönlü risklerin artması durumunda ilave parasal genişleme fikrine doğru kayması hala saklı olan bir opsiyon olarak görünüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, bankacılık sektöründeki toplam mevduat (bankalar arası dahil) 4 Eylül ile biten haftada 16 milyar 157 milyon 540 bin lira artarak 3 trilyon 413 milyar 171 milyon 400 bin liradan, 3 trilyon 429 milyar 328 milyon 940 […]

Subscribe US Now

Betboo