Dünyadaki bekle-gör tutumunun aksine Türk işverenler istihdam artışında istikrarlı

kobipostasi
Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu
Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu

İleriye dönük istihdam beklentilerine ışık tutan global Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın 2013 4. çeyrek sonuçlarına göre, Türkiye’deki 11 sektörün ve 5 bölgenin tamamındaki işverenler istihdam sayılarını artırmayı planlıyor. Yine de, Net İstihdam Beklentisi geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 6 puan düşüyor ve +%18’e geriliyor. Yılın son çeyreğinde en güçlü istihdam beklentisi Ege Bölgesi’nden ve Avcılık, Balıkçılık ve Ormancılık; Elektrik, Gaz, Su Dağıtım ve Üretim sektörlerinden geliyor.

ManpowerGroup tarafından her çeyrek hazırlanan Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması 2013 yılı 4. çeyrek istihdam beklentilerinin verileri yayınlandı. Türkiye dahil, 42 ülkeden 65.000 işe alım yöneticisiyle anket yapılarak hazırlanan araştırma, yılın son aylarında dünya ekonomilerinin ve işgücü piyasalarının geleceğine ışık tutuyor. Türkiye’den araştırmaya katılan 1.001 işverenin yüzde 29’u istihdam sayılarında artış, yüzde 11’i de düşüş öngörüsü dile getiriyor. Yüzde 58’lik yüksek bir oran ise iş gücü sayılarında herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmediklerini söylüyorlar. Bu sonuçlar doğrultusunda Türkiye’nin Net İstihdam Görünümü geçtiğimiz çeyrekte belirtilen +%24’lük rakamın altında seyrederek +%18’e geriliyor.
İşverenlerin işe alım öngörülerini ve araştırmanın yeni sonuçlarını analiz eden Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu: “4. çeyrekte, dünya genelinde istihdam artışına yönelik olarak, işverenlerin temkinli davrandığını ve bekle-ve-gör tutumlarını devam ettirdiğini gözlemliyoruz. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu EMEA Bölgesi’nin genelindeki birçok ülkede işe alım tahminleri geçen çeyrekten bu yana zayıflıyor. Yüzde 6 puanlık düşüşe rağmen Türkiye ise özellikle bölgedeki diğer ülkelere kıyasla iyimser olmayı sürdürüyor. Öte yandan, işgücü piyasalarıyla ilgili asıl endişe duymamız gereken yetenek açığı konusudur. Açıkça görüyoruz ki, yetenek arzı ve talep arasındaki uyumsuzluk Türkiye’de bir sorun olmaya devam ediyor. Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması 2013 4. çeyrek raporunda Türk işverenler, dünyadaki en olumlu Görünümlerden birini bildirseler dahi işverenlerin işlerini başarıya taşıyacak en önemli unsurlar arasında yer alan yetenek ve deneyimli işgücü kaynağına erişim konusunda sıkıntılar olduğu sürece bu iyimser Görünüm çok tartışmaya açıktır.”
Türkiye’nin 2013 4. çeyrek Net İstihdam Görünümü: +%18
Artış
Düşüş
Değişiklik Yok
Bilmiyorum
Net İstihdam Görünümü
%
%
%
%
%
2011 1. çeyrek
36
9
51
4
+27
2011 2. çeyrek
38
4
56
2
+34
2011 3. çeyrek
42
7
49
2
+35
2011 4. çeyrek
37
17
39
7
+20
2012 1. çeyrek
31
9
54
6
+22
2012 2. çeyrek
33
7
54
6
+26
2012 3. çeyrek
34
7
54
5
+27
2012 4. çeyrek
28
7
60
5
+21
2013 1. çeyrek
22
12
61
5
+10
2013 2. çeyrek
37
9
54
0
+28
2013 3. çeyrek
31
7
62
0
+24
2013 4. çeyrek
29
11
58
2
+18
Genel anlamda, geçtiğimiz çeyreğe göre işverenler beş bölgenin dördünde zayıflayan işe alım beklentisine sahipler. Buna rağmen tüm bölgelerde yılın son çeyreğinde iş gücü kazanımları öngörülüyor. En hareketli istihdam artışı beklentilerinin olduğu Ege’de Net İstihdam Görünümü +%24 olarak ifade ediliyor. Sırasıyla  +%20 ve +%19 ile Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri de hareketli bir istihdam dönemi ile yılı kapatmayı hedefliyor.
Net İstihdam Görünümü
%
EGE
+24
KARADENİZ
+15
İÇ ANADOLU
+19
MARMARA
+20
AKDENİZ
+9
Ekim-Aralık 2013 döneminde 11 sektördeki işverenlerin tamamı personel sayılarını artırmayı düşündüklerini müjdeliyor. Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık (+%30) ve Elektrik, Gaz ve Su Dağıtım (+%28) sektörlerindeki işverenler bu dönemin en iyimser Net İstihdam Görünümüne sahipler. Reha Hatipoğlu: “Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründeki mevsimsel etkiler ve okula geri dönüş döneminin sihirli dokunuşundan etkilenen Toptan ve Perakende sektörü dışında en iyimser istihdam artışı beklentisi Üretim sektöründen bildiriliyor. Üretimdeki ivme, genel olarak ekonomide olumlu bir etki yaratacak gibi görünüyor” diye yorumluyor.
Sektör Karşılaştırmaları
Net İstihdam
Görünümü (%)
AVCILIK, ORMANCILIK ve BALIKÇILIK
+30
İNŞAAT
+12
ELEKTRİK, GAZ ve SU DAĞITIM
+28
FİNANS, SİGORTA, GAYRİMENKUL ve KURUMSAL HİZMETLER
+18
ÜRETİM
+24
MADENCİLİK
+8
KAMU ve SOSYAL HİZMETLER
+17
RESTORAN ve OTELCİLİK
+3
ULAŞIM, DEPO ve İLETİŞİM
+15
TOPTAN ve PERAKENDE TİCARET
+22
İLAÇ
+23
Aktif işe alım hızı öngörülen diğer sektörler arasında Üretim (+%24) ve  İlaç (+%23) sektörleri dikkat çekiyor. Öte yandan, 4. çeyreğin en ihtiyatlı istihdam beklentileri ve geçtiğimiz çeyreğe göre en hızlı düşüş Restoran ve Otelcilik sektöründe fark ediliyor. Bu değişimi değerlendiren Hatipoğlu şöyle konuşuyor: “Yaz sezonunun kapanmasıyla birlikte, mevsimsel istihdam sayısında düşüş ve turizmde vites küçültme yaşanıyor. Bu durum, Restoran ve Otelcilik sektöründeki ihtiyatlı istihdam görünümü tahminlerini açıklıyor.” Geçtiğimiz yıla göre 11 sektörün yedisinde Görünümler zayıflıyor.
4. çeyrekte dünya genelinde işe alımlarda “bekle ve gör” tutumu devam ediyor
Dünya genelinde geçen çeyrek ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre küresel işe alım hızında kayda değer bir yükselme olacağına dair çok az ibare var. Genel anlamda işverenler seçeneklerini değerlendirirken temkinli davranmayı seçerek, pazardaki belirsizlik ortamında fark edilir bir çözüm görene kadar bekle ve gör tutumlarını sürdürmeyi planladıklarını belirtiyorlar.
Araştırmaya katılan 42 ülke ve bölgenin 29’undaki işverenler değişik seviyelerde de olsa  istihdam sayılarını artırmayı planlıyorlar. Genel tabloya bakacak olursak pazar koşullarının pozitif bir çizgide devam etmesi öngörülüyor. Dünyadaki en güçlü istihdam beklentileri Hindistan, Tayvan, Panama, Singapur ve Brezilya’dan gelirken en zayıf görünümler ise İtalya, İspanya ve Finlandiya’dan bildiriliyor.
Avrupa ve Ortadoğu (EMEA) Bölgesi’ndeki 24 ülke arasında Türkiye en olumlu istihdam beklentisine sahip ülke olarak son çeyrekte öne çıkıyor. Bölge genelinde işe alım planları önceki çeyreğe göre nominal olarak güç kaybediyor. Bölgedeki en zayıf görünüm İtalya’dan geliyor.
Manpower’ın araştırmasındaki “Net İstihdam Görünümü”, toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte işyerlerinde istihdamda bir düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplanıyor.
Raporun detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Bir sonraki Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nın sonuçları 10 Aralık 2013 tarihinde açıklanacak ve 2013’ün son çeyreğine dair işe alım beklentilerini gün yüzüne çıkaracak. Manpower İstihdam Görünümü araştırması Manpower temsilciliği olan ülkelerde ücretsiz olarak sağlanabiliyor. Araştırmalar yayınlandığında e-mail ile haber almak isteyenler, http://investor.manpowergroup.com/investors/alerts.cfmadresi üzerinden online kayıt formunu doldurabilirler.
Araştırma hakkında
Yenilikçi işgücü çözümleri şirketi ManpowerGroup, her çeyrekte Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nı yayınlayarak, işverenlerin bir sonraki çeyrekte istihdama dair öngörülerini ölçmeyi hedefliyor. Dünyadaki en kapsamlı ve ileriye dönük istihdam anketidir. 2013 4. çeyrek Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması için gerçekleştirilen çalışmada 42 ülkeden,  dünya çapındaki devlet ve özel kurumlardan 65.000 İnsan Kaynakları Müdürü ve Üst Düzey Yöneticisi ile anket yapıldı. Anket işgücü piyasasındaki eğilimler ve faaliyetler konusunda önderdir. Bu rapor düzenli olarak Bank of England Enflasyon Raporlarında kaynak olarak yararlanılır. Aynı zamanda  Avrupa Komisyonu, AB İstihdam Durumu ve Sosyal Görünüm raporu, Monthly Monitor raporu için bir veri kaynağı olarak faydalanır . ManpowerGroup’un bağımsız anket verileri işgücü piyasalarıyla ilgili öngörüler için dünyanın önde gelen finansal analistleri ve ekonomistleri tarafından da kaynak olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

PS4’ün çıkış haberi, PS3 satışlarını yüzde 60 azalttı

PS4’ün çıkış haberi PS3 satışlarını olumsuz etkiledi. Hizlial.com’da 15 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasındaki PS3 satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 60 azaldı. Oyunseverlerin heyecanla beklediği PlayStation 4, sadece PlayStation 3 satışlarını değil, oyunlarını da etkiledi. Hizlial.com’un verilerine göre, PS4 oyun konsolunun tanıtılmasından sonra PS3 oyunlarında fiyat düşüşü oldu. Hizlial.com’dan yapılan açıklamada, bu […]

Subscribe US Now