‘Dünya markası 20 festival yapacağız’

admin

TÜRSAB Başkanlığına adaylığını koyan Hasan Erdem, “ Türkiye’yi bütün dünyada yılda iki kere tanıtacağız, Çinli turist de getireceğiz, dünya markası 20 festival ile turizmi öne geçireceğiz” dedi.Türkiye  Seyahat Acentaları Birliği’nin Kasım ayında yapılacak seçimleri öncesi adaylığını açıklayan ilk isim olan Hasan Erdem çalışmalarına hız verdi.TÜRSAB üyeleri ile buluşan, sektörle ilgili sivil toplum örgütleri ile temas kuran Erdem yönetime geldiği takdirde uygulamaya koyacağı projelerini de netleştirmeye başladı.

Türkiye’nin turizmsiz olamayacağı vurgusu ile yola çıkan Hasan Erdem, 30 yıllık birikimini yola çıktığı arkadaşları ile buluşturduğunu belirterek, “Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız. Başka çare yok. Sorunların büyüklüğü karşısında asla ümitsizliğe kapılmayacağız” dedi.Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 10 bin  üyesi ile sektörün lider kuruluşu olduğunu belirten Erdem şu noktalara dikkat çekti: Bir kere şunun altını çiziyorum. Ben bu önemli kurumun bu dönemdeki ilk başkan adayı oldum. Henüz bir başka aday çıkmadı. Mevcut Başkan ise her zaman yaptığı gibi top çeviriyor.Binlerce TÜRSAB üyesinden ve sektörün ilgili isimlerinden görüş ve öneri toplayacağız. Toplayıp arşivlere atmayacağız. Bunları değerlendireceğiz. Bazılarını yol haritası yapacağız. Dünyada en iyisini ben bilirim benim bildiğim en doğrudur devri kapandı. Günümüzde her şeyi bilenlere iyi gözle bakılmıyor…Her şeyi birlikte düşünen ortak aklı harekete geçiren başarılı oluyor. Biz Türkiye’nin ortak aklını turizm için seferber edeceğiz.

Bunun için sektörün 10 bine yakın üyesi ile en büyük örgütü TÜRSAB’ı önder yapacağız. Bütün kurumların biraraya gelmesine TÜRSAB önderlik edecek. Yılda iki defa turizm çalıştayı düzenleyeceğiz. Bunla ilgili tüm kurum ve kuruluşları davet edeceğiz. Çözüm yollarını hep birlikte arayıp, uygulamasını hep birlikte yapacağız.Bu çalıştaylarda o dönemin sloganını belirleyip bütün dünyada Türkiye tanıtımları yapacağız. Yani yılda iki defa Londra Metrosu’ndan Berlin sokaklarına bütün dünya Türkiye tanıtımı ile buluşacak.Bu tanıtım sayesinde turizmde kaybettiğimiz mesafeyi geri alıp, ileriye taşıyacağız. Yüksek teknojiyi tanıtım ve pazarlama alanında kullanacağız. İlginç promosyonlar yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Marmaris’te bir otelimiz 100 yaşını geçenlere ücretsiz tatil imkanı sağlamıştı. . Biz bunu daha da geliştirebiliriz…

Mesela Sayın Cumhurbaşkanımız önce dünyanın dört bir yanındaki Türklere düğünlerinizi Türkiye’de yapın çağrısı yaptı. Üstüne bir de Hindistan’da bu çağrıyı tekrarladı. Hintliler tek bir Türk de olsa düğünlerini Türkiye’de yaparlarsa biz bunu büyük bir kampanyaya dönüştürüp “Hint düğünü Türkiye’de yapılır” noktasına taşıyabiliriz.Hatta düğünü Türkiye’de yapana 10 yıl boyunca Türkiye’de yüzde 50 indirimli tatil diyerek bunu geliştirebiliriz.

Türkiye’nin değişik bölgelerinde dünya markası olan 20 festival yapacağız. Örneğin; Kapadokya peynir festivaline bütün dünyada konu ile ilgili çalışan uzmanlar katılacak.

İstanbul gençlik festivalini marka yapacağız. Öyle bir festival yapacağız ki İstanbul’da dünya gençliğini  buluşturacağız. Mardin’den….  Hatay’a… o illerin konseptlerine uygun festivaller geliştireceğiz. Bu festivallerin arkasında TÜRSAB olacak. Bu festivallere dünyanın dört bir yanından ilgili isimler gelecek.

Çok uzun bir süredir TÜRSAB sektör için pek bir şey yapmıyor. İktidar yorgunu TÜRSAB… Şimdi Mevlana’nın dediği gibi “Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”Biz yeni şeyler söylemek için bu adaylığı gündeme getirdik. Yılda iki çalıştay, iki dünya çapında kampanya ve 20 dünya markası olmuş festival…Bunlar yeni adımlarımız…

Bir başka yeniliğimiz. Sigorta meselesini çözmek olacak. Bazı sigorta şirketleri Türkiye’ye gelmek isteyen turistleri sigorta yapmayarak adeta aba altında sopa gösteriyor.Ne yapıp edip bunu çözeceğiz. Türk turizmcilerini, Türkiye’yi kimsenin tehdit etmesine izin vermeyeceğiz.

TÜRSAB’ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan önce kurulmuş bir kuruluş olduğuna dikkat çeken, “Bu nedenle her yeri doğal müze olan  Türkiye’nin bir Açıkhava müzesine dönüşmesini sağlayacağız. Her taşın başına ne olduğunu yazacağız. Türkiye’de  adım atan herkes her attığı adımın altında binlerce yıllık tarih olduğunu bilecek. Turizmi yeniden eski günlerine döndüreceğiz. Bunu 9 bini aşkın acenta ile birlikte yapacağız” dedi.

Sektörün, yumurtaları aynı sepeti koymaktan vazgeçeceğini belirten Hasan Erdem, “Avrupa standartlarında yaşayan 400 milyon Çinli’nin bir kısmını Türkiye getirebilsek turizm sektörü patlama yapar. Hintli turistleri getirme konusunda atak yapacağız. Avrupa bizim için önemli. Rusya bizim önemli. Oraları da ihmal etmeyeceğiz tabi ki” diye konuştu.

TÜRSAB üyeleri için projeleri

> TÜRSAB üyeleri için  KOSGEB gibi kurumlarla biraraya gelerek hibe programlarından faydalanıp, yüksek teknolojinin üyeler nezdinde daha yaygın kullanılmasını amaçlayan ortak projeler geliştireceğiz.

> TÜRSAB için gelir yaratıcı faaliyetler yaparak, bu gelirleri seyahat acentaların kalkınmasına yönelik kullanacağız.

> Bölgesel Yürütme Kurullarına bütçe ayıracağız. Bölgesel yürütme kurullarının özerk bölgeler olması yolunda gerekli çalışmalar yapacağız.

> Seyahat Acentalarının kurulmasını sınırlandıracağız.

Hasan Erdem kimdir?

1964 yılında Adıyaman Samsat’ta doğdu.Yıllarca turizm sektöründe çalıştıktan sonra 1985 yılında Selam Turizm’i kurdu.  1999-2007  yılları arasında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Güney Marmara Bölge Başkanlığı görevini yürüttü.

TÜRSAB Güney Marmara BYK Başkanlığı döneminde yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte ülke turizmi ve Bursa turizmi adına pek çok proje geliştiren ve bu projelerin hayata geçmesine öncülük etti. Özellikle Bursa’ya yeni bir havaalanı yapılması ve Yenişehir Havaalanı’nı aktif hale getirilmesi konusunda kamuoyu oluşturarak önemli katkılar sağladı.

Gaziantepliler Derneği Başkanlığı görevinin yanı sıra 2005-2006 yılları arasında Bursaspor Yönetim Kurulu üyeliği de yaptı ve Bursaspor’un Süper Lig’e yükselmesine önemli katkılar sunan kadronun içinde yer aldı.

Evli ve bir çocuk babası.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

‘Rus gümrüklerinde engellerin kalkması karşılıklı ticaretimiz için çok önemli’

İstanbul’da 22 Mayıs 2017’de gerçekleşen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nde Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Mutabakat Zaptı ticari ilişkilerde yeni bir adım oldu. İki ülkenin iş çevreleri 23 Mayıs’ta da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği Türkiye-Rusya Federasyonu & Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Serbest Bölgesi İş Forumu’nda bir araya geldi. ‘Olumsuz trend […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx