Dış ticaret dengesi Temmuz ayında 2,70 milyar dolar açık verdi

admin

Enver Erkan > TÜİK’in Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturarak açıkladığı Temmuz ayı GTS (Genel ticaret sistemi) dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ihracatı 2020 yılının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,8 azalarak 15,01 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat %7,9 azalarak 17,71 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Böylece dış ticaret açığı, Temmuz 2019 – Temmuz 2020 dönemleri arasında %18,2 azalmış ve 2,70 milyar USD olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde %82,9’dan %84,8’e yükselmiştir.

Temmuz ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu İngiltere, ABD ve Irak takip etmektedir. Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkeye ihracat %6,1 azalarak 6,28 milyar USD olurken, AB’nin toplam ihracatımız içindeki payının %42’den %41,9’a gerilediği görülmektedir. İthalat kalemlerinde; Temmuz 2020’de ilk sırayı Çin alırken, onu Almanya, Rusya ve ABD izlemiştir. Temmuz ayında sermaye ve tüketim mallarının toplam ithalat içindeki payı artarken, ara (ham madde) mallarının payı azalmıştır. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatının toplam ihracatımız içindeki payı %2,9 olurken, aynı grubun ithalatının toplam ithalatımız içerisindeki payı ise %12,3 olmuştur.

ÖTS’ye (Özel ticaret sistemi) göre, Türkiye’nin ihracatı 2020 yılının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,7 azalarak 14,26 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat %6,6 azalarak 17,14 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde %83,2 olmuştur.

Kaynak: TÜİK, Ticaret Bakanlığı, Bloomberg

Pandemi koşulları ile beraber 2Ç20 döneminde sert daralma gösterdiğini gözlemlediğimiz ihracat, ekonomik normalleşme döneminde ise toparlanmaya çalışmaktadır. Buna karşılık, Temmuz ayında ihracat ve ithalat tarafında geçen yılın aşağısında kalındığı görülmektedir. Yine de Haziran’dan sonraki aşamada ekonomik aktivite ve dış talep bileşenlerindeki iyileşme ihracat açısından daha olumlu görünmektedir. Koronavirüs tedbirlerinin Haziran’dan sonra gevşetilmiş olması ve ekonomik aktivitedeki hızlanma bu sürece yansıyacaktır. Buna karşılık virüse dair olarak ikinci dalga belirsizliği ve yüksek vakalar halen bir belirsizlik unsuru olmayı sürdürüyor. İthalat tarafında, iç talep koşullarının 3Ç20’nin belli bir döneminde iyileşmesi olumlu olsa da TRY’nin değer kaybının ithalat hacmi ve maliyeti üzerine etkileri ve ithalata uygulanan vergilerdeki artışın olumsuz etkileri söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ARABA ALMA HAYALİ BAŞKA BİR BAHARA KALDI..

CSK Denetim ve Mali Müşavirlik’in sahibi Bağımsız Denetçi ve S. M. Mali Müşavir Serkan Kumdakçı otomobil sektörünü MAG Business’a değerlendirdi. COVİD-19 salgınıyla birlikte Dünya üzerinde ikinci dalga endişesi yaşanırken, tekrar kısıtlamaların gündeme gelme olasılığı özellikle Avrupa ülkelerini psikolojik yönden baskı altına almaya başladı. Bu salgınla insanlar arasında mesafeler ve endişeler […]

Subscribe US Now

Betboo