Dış ticaret açığı Ağustos’ta altın ithalatı etkisiyle 6,31 milyar dolar

admin

Enver Erkan, Tera Yatırım >> Ticaret Bakanlığı’nın GTS (genel ticaret sistemi) kapsamında açıkladığı öncü Ağustos ayı dış ticaret verilerine göre; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %5,74 azalarak 12,46 milyar USD’ye gerilerken, ithalat ise aynı dönemde %20,64 artarak 18,78 milyar USD olarak gerçekleşti. Bu kapsamda dış ticaret açığı Ağustos döneminde %170 artarak 6,31 milyar USD oldu.

Ağustos ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu İngiltere, ABD ve Irak takip etmektedir. İthalat kalemlerinde; Ağustos 2020’de ilk sırayı Çin alırken, onu Almanya, Irak ve Rusya izlemiştir. Mal gruplarına bakıldığında, yatırım malları ve hammadde ihracatında başta AB’de yaşanan talep daralması ve geçen yıla göre salgın koşulları nedeniyle azalan ticaret hacmi çerçevesinde azalma meydana gelirken, ithalatın tüm kategorilerde (yatırım, hammadde, tüketim) çift haneli artış gerçekleştirdiği görülmektedir.

Kaynak: Ticaret Bakanlığı, Bloomberg

Küresel ekonomik aktivite, Ağustos döneminde de toparlanmayı sürdürürken dış ticaret hacmi ve ihracat görünümü dış talep görünümü ile beraber şekillenmeyi sürdürmektedir. Bu kapsamda ihracat tarafında geçen yıla göre AB ekonomilerinde salgın nedeniyle yaşanan küçülme ve buna bağlı talep daralmasının etkileri görülmektedir. Tabii, Haziran’dan sonraki ekonomik normalleşme adımları ve önlemlerin gevşetilmesi ile bu daralma Nisan ve Mayıs dönemindeki seviyelerde değildir. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, enerjiden kaynaklı ihracat ve ithalatı daraltıcı etkide bulunmuştur. Bu dönemde enerjiden kaynaklı ithalat faturamız geçen seneye göre %33,5 azalmıştır. İthalatımız, bu dönemde altın kalemi hariç tutulduğunda yıllık bazda %0,3 daralmıştır. Bu da ithalatımızdaki artışta, altın ithalatında görülen kayda değer artışın etkili olduğunu göstermektedir. Altın ithalatı bu dönemde 4,08 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Pandemi dönemi belirsizliğinden kaynaklı olarak fiziki altın talebinde yaşanan artış, ons başına fiyatın 2000 USD üzerine çıkmış olduğu bir dönemde altın ithalatındaki bu denli artışı açıklamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ağustos ayında en fazla ihracatı hazır giyim ve konfeksiyon sektörü gerçekleştirdi

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, geçen ay 1 milyar 545 milyon 731 bin dolarla  en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünü 1 milyar 544 milyon 708 bin dolarla otomotiv endüstrisi, 1 milyar 374 milyon 942 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri takip etti.

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx