Çukurova, Turkcell hisselerini 60 gün içinde ya alacak ya satacak

admin

Turkcell’in hissedarlarından Alfa Telekom Turkey’in yatırımlarını yöneten çatı yatırım şirketi Letterone, Turkcell hisseleri için Londra’da devam eden davayı kazandıklarını duyurdu. Rus milyarder Mikhail Fridman’ın sahip olduğu şirketten yapılan açıklamada Çukurova’nın 60 gün içinde hisselerini satma ya da alma kararını vermesi gerektiğini belirtildi.

KAP’a yapılan açıklama
Konu ile ilgili Alfa Telecom Turkey Limited vekili Av. İhsan Ömür Yarsuvat tarafından KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bir tarafta Alfa Telecom Turkey Limited (“ATTL”), diğer tarafta, bir Çukurova grubu şirketi olan Çukurova Finance International Limited “Çukurova’1) ile Ziraat Bankası A.S. [“Ziraat”) arasında Londra Uluslararası Tahkim Divanı nezdinde yürütülen tahkim yargılamasında, 29 Temmuz 2016 tarihinde Tahkim Heyeti ATTL lehine karar vermiş, ve Çukurova’nın 29 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 60 gün içerisinde ya ATTL’nin sahip olduğu, İngiliz Virgin Adaları’nda kurulu Çukurova Telecom Holdings Limited’in [“CTH”) 49 adet A Grubu hissesini [ki bu hisseler Turkcell İletişim Hizmetleri A.ş.’de [“TKC”) dolaylı olarak %13.22’lik bir hisseye tekabül etmektedir) hisse başına 54,902,000. ABD Doları, yani toplam olarak 2,690,198,000,“ ABD Doları bedel üzerinden satın almak veya Çukurova’nın sahip olduğu 51 adet B Grubu CTH hissesini (ki bu hisseler Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’de (“TKC”) dolaylı olarak %13.76’lık bir hisseye tekabül etmektedir) hisse başına 54,902,000. ABD Doları, yani toplam olarak 2,800,002,000.- ABD Dolan bedel üzerinden ATTL’ye satmak seçeneklerinden birini seçmesine, bu alım-satım işlemini de 14 gün içerisinde gerçekleştirmesine, Çukurova’nın ATTL’ye karşı olan iddialarının reddine, 326,701.08 İngiliz Sterlini tutarında tahkim masraflarım ödemesine, ayrıca 5,500,000 İngiliz Sterlini tutarında avukatlık masraflarını da ATTL’ye ödemesine karar vermiştir.
Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri: II, No:l5.1 sayılı Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.”

Hisse savaşı

Turkcell’de 2005’den itibaren başlayan hisse savaşlarında, Çukurova hem Telia Sonera, hem de Alfa Grubu ile (2007’den sonra) mahkemelerde savaşmıştı. Türk mahkemeleri, İsveç, İngiliz ve Amerikan mahkemelerinde 2 taraf birbiri aleyhine sayısız davalar açmıştı.
Son olarak 2014’de İngiliz Üst Mahkemesinin verdiği kararla, Çukurova yüzde13,75 hissesini geri almış. Ancak bu alım sırasında Ziraat Bankasından kredi kullanmıştı. Aynı günlerde Alfa Telecom –sektörde yorumlara neden olan– bir atak yapmış ve bu Turkcell hisselerine 2,8 milyar dolar teklif etmişti ki, bu mahkemeye ödenmesi gereken rakamın neredeyse 2 katıydı. Yorum yapılmasının nedeni de buydu; neden rakam yüksek? İşte şimdi bunun nedeni ortaya konulmuş oluyor.
Diğer yandan Rusların bir başka atağı daha var. Rekabet Kurumuna da “çoğunluk hissesini devir almak” şeklinde bir başvuruları bulunuyor. Bu başvurunun içeriği konusunda Rekabet Kurumu, TeliaSonera ya da Alfa yetkililerinden bilgi almak mümkün değil. Ama TeliaSonera’ya yakın kaynaklar, Rusların başvurusunun nedeninin TeliaSonera hisseleri olduğunu fısıldıyor.
Diğer yandan Çukurova Gurubu geçen yıl aynı hisseler için tahkim davası açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

30 bin KOBİ'ye destek

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, yeniden yapılanma sürecine giren ve politikalarını yeniden belirleyen KGF’nin son altı ayda yüzde 45 oranında büyüdüğünü belirterek, “Kaynağımız var, 200 bin KOBİ’yi destekleyebiliriz. İlk aşamada 50 bin firmaya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.  Dünya Gazetesi Ankara Temsilcisi Ferit Parlak ile muhabir Canan Sakarya’nın sorularını cevaplayan Gergerli, […]

Subscribe US Now

Betboo