Çiftçilerin destekten faydalanması için son gün 17 Mart

admin

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar çiftçilerin başvuru süresinde hızlı davranmalarını ve ihmal etmemelerini belirtti. Tarımsal alanda 2016 yılı destekleri kapsamında verilecek iyi tarım uygulamaları desteği; meyve, sebzede dekarda 50 lira, örtüaltı üretimde 150 lira, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde 100 lira olarak belirlendi.

Şemsi Bayraktar’ın açıklamaları şu şekilde: “Desteğin ödemesi, iyi tarım hakkında yönetmeliğe göre bireysel veya grup halinde meyve, sebze, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitki ürünlerinde veya örtü altında iyi tarım uygulamaları faaliyetleri sonucunda yetkilendirilmiş kuruluşlarca, 2016 üretim yılında düzenlenmiş iyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olanlara ve örtüaltında iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilerden Örtüaltı Kayıt Sistemine (ÖKS) kayıtlı bulunanlara ödenecek. Meyve, sebze, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitki ürünlerinde iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilere destek ödemesi, yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan tarım arazilerinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) işlenmesi sonucu desteğe tabi alan hesaplanarak, örtüaltında iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilere ise yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan ayrıca ÖKS’de kayıtlı olan alanların ÇKS’ye işlenmesi sonucu desteğe tabi alan hesaplanarak yapılacak.”

Yoğunluğa dikkat

Gıda, Tarım ve Hayvancılık il/ilçe müdürlüklerine, 17 Mart Cuma günü mesai saati bitimine kadar başvuru yapan çiftçilerin destekten yararlanacaklarını ifade eden Bayraktar, “Çiftçilerimizin, son günlerde yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak bir an önce başvurmaları kendi yararlarına olacaktır” dedi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türk Eximbank ihracatçılara desteğini 40 milyar dolara çıkarıyor

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği Londra’da, Avrupalı Türk Markalar Birliği (ATMB) üyeleriyle de buluştu. Yıldırım, değişik sektörlerde faaliyet gösteren ATMB üyelerine, ihracata verdikleri desteği bu yıl daha da artıracaklarını söyledi. Türk Eximbank Uluslararası İlişkiler ve Reasürans Müdürü Banu Erkök ile Londra Ticaret Müşaviri Aytuğ Göksu’nun da […]

Subscribe US Now