Çavuşoğlu: Kıbrıs Türkleri’nin toprak hassasiyeti, bizim hassasiyetimizdir

admin
Çavuşoğlu, bu yıl 9. düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışının ardından yaptığı basın toplantısında konutştu.
Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin de bilgi vererek, Türkiye olarak Kıbrıs sorununun çözümünde her zaman ne dediğini, ne istediğini bilen ve yapıcı bir ülke olduklarını söyledi. Çavuşoğlu, müzakerelerin sonucunda bazı konularda yaklaşımlar olsa da bazı konularda görüş ayrılığının devam ettiğini anlattı. Beşli konferansta da Türkiye’nin kendinden emin bir şekilde masada olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs heyetinin görüşlerinin tamamen örtüştüğünü vurguladı. Kuzey Kıbrıs müzakere heyetinin ne kadar olgun ve vizyoner bir devlet olduğunu bu süreçte herkese gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, “Çözüm için kararlı olduklarını ama ne olursa olsun çözüm olsun demediklerini de herkese gösterdiler” ifadesini kullandı. Genel anlamıyla sakin bir ortamda geçen görüşmelerde Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisinin objektif bir tutum sergilediğini ancak bu süreçte görüşler arasında ciddi farklılıklar olduğunu gördüklerini söyleyen Çavuşoğlu, teknik çalışmaların sürmesi konusunda hemfikir olduklarını ve bir takvim belirlediklerini hatırlattı.
‘YUNANİSTAN BAŞBAKAN DÜZEYİNDE KATILIM GÖSTERİNCE…’
Türkiye’yi 18’inde başlayacak bu görüşmelerde Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün’ün temsil edeceğini dile getiren Çavuşoğlu, daha sonra dışişleri bakanları olarak bir araya geleceklerini ve burada somut bir sonuç çıkması halinde başbakanların davet edileceğini kaydetti. Çavuşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın 12 Ocak’ta yapılan görüşmelere katılmak için hazır olduğunu ancak özellikle Yunanistan’ın başbakan düzeyinde katılım konusunda çekince göstermesi nedeniyle Yıldırım’ın da katılmasının uygun olmadığını belirtti. Teknik çalışmaların uzun sürmemesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Biz bunun aylar sürmesini istemiyoruz. En fazla bir ya da iki hafta içinde olacaksa da olmayacaksa da bunun kararını vermemiz lazım” dedi.
‘YOK ÖYLE KARPAZ’MIŞ, DİĞER YERLERMİŞ’
Bakan Çavuşoğlu, her iki tarafın da BM temsilcisine, haritaları kısa süre içinde birbirlerine gösterdiğini ve karşılıklı harita paylaşımı gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı. Ancak iki tarafın da bu haritaların kabul edilemeyeceğini belirten birer mektubu BM Temsilcisine verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Sayın (Kuzey Kıbrıs lideri) Akıncı da zaten Rum tarafının teklifinin ciddi olmadığını, hiçbir Kıbrıs Türkü’nün bu haritayı kabul etmeyeceğini güçlü bir şekilde vurguladı. Aynı şey bizim için de geçerlidir. Yok öyle Karpaz’mış, diğer yerlermiş, bunlar zaten söz konusu olamaz ama daha harita aşamasına geçilmediği için tüm detaylara girmenin de bir anlamı yok. Ama herkes müsterih olsun. Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenlik, garanti, toprak ve diğer konulardaki hassasiyeti bizim hassasiyetimizdir. Bu konudaki haklarımızı ve çıkarlarımızı biz sonuna kadar savunuruz. Hiç kimse endişe içinde olmasın. Sosyal medyada da çok manipülatif bilgiler de yayılıyor. Onlara itibar etmesinler ve bize güvensinler.”
‘VİZE MUAFİYETİ KONUSUNDA SON TEKLİFİMİZİ HAZIRLADIK’
AB ile vize muafiyeti konusundaki soru üzerine Çavuşoğlu, “Vize muafiyeti konusunda biz son teklifimizi hazırladık, üzerinde titizlikle çalıştık, önümüzdeki günlerde AB’ye teslim edeceğiz.” diye konuştu. AB’den artık bu işin somut bir takvime bağlanmasını isteyeceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Terörle ilgili kanunlarda bir şey yapmayacağımızı net bir şekilde tüm muhataplarımıza, üye ülkelerin bakanlarına, liderlerine ve AB kurumlarının en üst yöneticilerine ilettik. Ama diğer 4 kriter konusunda bir sıkıntı yok. Ne zaman vize serbestisi ve geri kabul anlaşması eş zamanlı olarak uygulanacak? Bunun takviminin belirlenme müzakeresini, AB ile bu son önerilerini gördükten sonra görüşeceğiz.”
‘IRAK İLE HER ALANDA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ’
Türkiye-Irak ilişkilerine de değinen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile bir telefon görüşmesi yaptığını, Başbakan Binali Yıldırım’ın da Bağdat ve Erbil’e ziyaretlerinin çok yapıcı geçtiğini hatırlattı. “Orada esasen ortak bir açıklama metni var. Bu metin ilişkilerimizin geleceğiyle ilgili, Başika ve diğer konularla ilgili tüm konuları kapsıyor” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, Irak ile her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerinin altını çizdi.
‘IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE HERKESTEN FAZLA DESTEK VERECEĞİZ’
Çavuşoğlu, Türkiye’nin Irak’ın güvenliğine daha fazla katkı sağlamak istediğini belirterek, “Irak’ın toprak bütünlüğüne, milli birlik ve beraberliğine herkesten daha fazla destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Hem Suriye hem de Irak’ın toprak bütünlüğünün kendileri için hassas olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye olarak kardeş Irak halkına desteklerini devam ettireceklerini sözlerine ekledi.⁠⁠⁠

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yıldırım: Anayasa'nın ilk 4 maddesi devletin olmazsa olmazıdır

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle ilgili TBMM Genel Kurulunda yaşanan tartışmaya ilişkin ‘gazetecilerin sorularını yanıtladı. Binali Yıldırım, Anayasa’nın birinci maddesinin, devletin şeklinin cumhuriyet olduğunu, ikincisinin cumhuriyetin niteliklerini, üçüncüsünün devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, bayrağının ay yıldızlı bayrak, marşının İstiklal Marşı, dilinin Türkçe, başkentin Ankara olduğunu hüküm altına […]

Subscribe US Now

Betboo