Cari açık vermeyen sektör dünyayı ağırlıyor

kobipostasi

Hostech by Tusid 20. Ağırlama Teknolojileri Fuarı CNR EXPO İstanbul’da başladı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ?Türk turizmi dünyada 7’inci sırada. Yeni markalar yaratma konusunda daha fazla çaba göstermeliyiz. Mutfak ekipmanlarında dünyada söz sahibi olabiliriz.?

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, ?Endüstriyel mutfak ihracatında 1.3 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Sektörün Türkiye’deki büyüklüğü 4 milyar dolar.?

Sine Fuarcılık Genel Müdürü Gürkan Sekmen, ?Yoğun bir çalışma dönemi sonunda Hostech by Tusid’i sektöründe Avrupa’nın 2’inci büyük fuarı haline getirdik.?

Otel, restoran, endüstriyel mutfak ve gastronomi alanında Avrupa’da söz sahibi fuar haline gelen Hostech by Tusid 20. Ağırlama Teknolojileri Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı. Yurtdışından çok sayıda ülkeden alıcıları ağırlayan fuarın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2012 sonunda önlerine koydukları 150 milyar dolarlık ihracat hedefini hatırlatarak, ? Türkiye’yi ziyaret eden 30 milyon turist 18 milyar dolarlık gelir bırakıyor. Turizm sektörü olarak 2023’te turizmdeki geliri 50 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyoruz. Yeni teknolojilere, Ar-Ge’ye, tasarıma ve inovasyona önem vererek mutfak ekipmanlarında markalar yaratabiliriz? dedi.

Yeni hedef dünya markası yaratmak

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki de ?Altyapımızı tamamladık. Sektör olarak sermaye birikimimiz oldu. Bundan sonra marka yaratacağız.

TUSİD derneği 148 üyesiyle endüstriyel mutfak ve ekipmanlarında 400 milyon dolar ihracat gerçekleştiriyor. Sektörün ihracat hacmi ise 1.3 milyar dolar. Cari açık vermeyen bir sektör yapımız var? dedi.

?Fuarı 45 bin sektör profesyonolü ziyaret edecek?

CNR Holding kuruluşlarından Sine Fuarcılık Genel Müdürü Gürkan Sekmen ise CNR ve TUSİD Derneği ekiplerinin yaptığı çalışmalar neticesinde fuarın bir öncekine oranla 2 kat büyüme gösterdiğini vurguladı. Hostech by Tusid’in sektöründe Avrupa’nın 2’inci büyük fuarı olduğuna dikkat çeken Sekmen, 45 bin sektör profesyonelinin organizasyonu ziyaret etmesini beklediklerini, dünyanın ünlü bir çok otel grubu satın almacılarının fuarda katılımcılarla temas kurduğunu belirtti. Sekmen Dünya Kahve Sanatçıları Şampiyonası’nın Türkiye etabının da fuar kapsamında gerçekleştirildiğini kaydetti. Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Atalay da, sektörün vizyon sahibi olduğunu, sermaye birikimi bulunduğunu ve marka çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Amway Türkiye'den 2011 yılında çift haneli büyüme

Türkiye?nin lider doğrudan satış şirketlerinden Amway, 2011 sonu itibariyle satış rakamlarının, geçtiğimiz yıl aynı dönemin yüzde 27 üzerine çıkarak 140 milyon TL olarak gerçekleştiğini açıkladı. Temmuz 1994?de faaliyete geçen ve son 10 senedir sergilediği istikrarlı büyüme grafiği ile Amway?in önemli odak pazarlarından biri olan Amway Türkiye, 2011 yılı satışlarının 2010 […]

Subscribe US Now

Betboo