CANON’DAN “SÜPER KANLI MAVİ AYI” EN İYİ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERi

admin

Gökyüzü, 152 yıl sonra Süper Kanlı Mavi Ay’a sahne olacak. Nadir görülen “Mavi Ay” tutulması, bir ay içinde ikinci kez dolunayın belirmesiyle meydana geliyor ve “Süper Ay” ise güneş, ay ve dünyanın mükemmel şekilde aynı hizaya gelerek, ayın normalden büyük görünmesiyle oluşuyor. Mavi Ay, 150 yıldır ilk defa her iki durumda aynı anda görülebilecek. 31 Ocak 2018 günü Türkiye’den 13:51-19:08 saatleri arasında Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması izlenebilecek. Canon elçisi ve aynı zamanda bir manzara fotoğrafçısı olan David Noton ile yaptığı çalışmada bu olağanüstü anın görüntülenmesi için en iyi tüyoları paylaşıyor.

Ay hareketlerini takip edebilmek için doğru aplikasyonları takip edin:

Güneş’in gökyüzündeki pozisyonu sezon ve enleme göre günün her saati değişiklik gösterebiliyorken, ay ile ilgili durum farklı. Photographer’s Ephemeris veya Photopills isimli aplikasyonları takip ederek ay ile ilgili bilgilere ulaşabilir, fotoğraflamak için en doğru zamandan haberdar olabilirsiniz.

En optimal yakınlaşma sağlayan bir lense yatırım yapın:

Çarşamba günü hepimiz ayı kadrajda en çok yer kaplayacak şekilde görüntülemeyi hedefliyoruz, bu şekilde her krateri ayırt edebiliriz. Normalde gök bilimcilerinin görevi olan bu görüntülemeyi yaklaşık 600mm’lik odak uzaklığına sahip bir DSLR makine ile gerçekleştirmek mümkün. David Noton bu sene Canon EOS 5D Mark IV ile beraber kullanacağı EF 200-400mm f/4L IS USM Ext. 1.4 x lens ile görüntüleyeceğini vurguluyor.

Özel detaylar için tripod kullanın:

Görüntüleme için hazırlıklarınızı yaparken ayın gökyüzündeki hızlı hareketi sırasında takibinin ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. Bu çekim için uzun bir lens ve dayanıklı bir tripoddan destek alarak fark yaratabilirsiniz.

Ayı çekeceğiniz manzara fotoğrafına dahil edin:

Yakın çekimler ile ayın tüm detaylarını görebiliriz ancak David, ayı manzara fotoğraflarının içinde göstermeyi tercih ediyor. Işık kaynağı olarak ay zayıf olduğundan çevredeki öğeler daha çok yansımaya sebep oluyor. Canon EOS 1D Mark II ve Canon EOS 5D Mark IV gibi cihazlarla ise karanlık ortamlarda başarılı sonuçlar veren çekimler yapmak mümkün.

Vizör hızı konusunda ustalaşın:

Görüntünün bulanık olmaması adına havanın temiz olduğu bir gece vizör hızınızı test edebilir ve duruma aşina olabilirsiniz. Çekiminizi yaparken ay üzerindeki ışık ile çevredeki yansımalarını dengeleyerek daha gerçekçi görüntüler elde edebilirsiniz.

David Noton Hakkında: Ağızları açık bırakan manzara ve gezi fotoğraflarından oluşan portfolyoya sahip olan David, 60 yaşında hala bu tarz çekimler üzerinde lider konumda. Çekim sırasında Canon EOS 5DS R ve EOS 5D Mark IV kullanmayı tercih ederken, lens seçimini EF 24-70mm f/2.8L II USM’den yana kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ECNP GALERİ’DE YILIN İLK SERGİSİ, FARKLI MALZEMELERLE HAYAT BULAN TASARIM BIÇAKLAR

1 Şubat’ta başlayacak olan sergide; sap ve çeliğinin elle işlendiği, her birinin farklı tasarımlara sahip olduğu fonksiyonel bıçakların, aslında ilkel bir alet sayılan bir bıçaktan çok daha fazlası olduğuna şahit olacaksınız. Kullanılmış malzemelerin yeniden biçimlendirilerek farklı amaçlar için değerlendirildiği ve dünyada up-cycle olarak tanımlanan geri dönüşüm felsefesini benimseyen Tansal’ın tasarımları, […]

Subscribe US Now

Betboo