Çallı: Ramazanda sağlık için ambalajlı süt ve süt ürünü tüketin

admin

harun calliAmbalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, tüketicilere Ramazan ayında sağlıklı beslenme için sağlıklı, ambalajlı süt ve süt ürünleri tüketmeleri çağrısı yaptı.

Yazılı bir açıklama yapan ASÜD Başkanı Çallı, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin, doğum öncesinden ölüme kadar insan yaşamını birebir etkileyen en önemli faktör olduğunun altını çizdi. Çallı, şöyle devam etti:

?Ramazan ayında oruç tutulması nedeniyle yeterli ve dengeli beslenmek, daha bir önem kazanıyor. Ancak kayıt dışı, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde üretilen ürünler toplum sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle halkımız, açıkta satılan, nerede üretildiği, içinde hangi maddelerin, ne kadar kullanıldığı belli olmayan kalitesiz ve ucuz süt ve süt ürünlerini satın almayıp; ambalajlı, markalı, onay numarası veya tanımlı işareti olan, hijyenik süt ve süt ürünlerini tercih etsinler.

?Piyasada fiyat artışı yok?

Ramazan ayında süt ve süt ürünlerinde bir hareketlilik beklemiyoruz. Biz sanayiciler olarak ürünlerimize Ramazan boyunca zam yapmayacağız. Ramazan ayında tüketicilerimiz istedikleri süt ve süt ürünlerini bulmakta sıkıntı yaşamayacaklardır.

Tüketicilerimiz aldıkları süt ve süt ürünlerinin mutlaka ambalajlı olmasına ve ambalajın da yırtık, patlak olmamasına dikkat etmelidir. Söz konusu ürünün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından onay numarası almış olmasına bakılmalı, etiket bilgileri dikkatlice okunmalıdır.

Ramazan ayında kumanya pazarında da hacim büyüklüğü ile beraber hileli, sağlıksız ürünleri kumanya paketleri içinde piyasaya sürerek haksız kazanç elde etmek isteyen açıkgözler türeyebilmektedir. Bu paketleri yaptıran hayırsever vatandaşlarımıza da paketleri almadan önce mutlaka ürünlerin son kullanma tarihlerini ve gerekli kalite belgelerini kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz.?

?Süt ve süt ürünleri tok tutar?

Ramazan?da yeterli miktarda ve kaliteli protein kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin mutlaka sofralarda yer alması gerektiğini vurgulayan ASÜD Başkanı Harun Çallı, ?Süt veya yoğurt, kaliteli protein ve ödem çözücü etkisi ile Ramazan?da öğüne güç ve zenginlik katar. Washington Üniversitesi?nde yapılan bir çalışmada, yoğurt tüketenlerde diğer gıdalara oranla daha yüksek tokluk geliştiği görüldü. Yoğurt gibi proteini yüksek besinler, düşük proteinli gıdalara göre her zaman daha doyurucudur. Ayrıca son yapılan çalışmalar, süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketiminin yüksek kan basıncı riskini azalttığını, kasların kendini toparlamasını sağladığını, hazmı kolaylaştırdığını gösterdi. Bunun için mutlaka süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.? ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Mayıs?ta süt üretimi azaldı, peynir üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Süt ve Süt Ürünleri Üretimi Mayıs 2013 verilerini açıkladı. Ticari süt işletmelerince Mayıs ayında 768 bin 737 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 azaldı. Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 109 […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx