Büyüklüğü 105 milyar TL’ye çıktı

KOBİ Postası

Yönetilen portföy büyüklüğü Mart 2016 sonunda 105 milyar TL’ye ulaştı

  • Emeklilik fonlarındaki büyüme ile portföy yönetim şirketlerince yönetilen portföy büyüklüğü yılın ilk üç ayında 3,5 milyar TL artarak 2016 Mart sonu itibariyle 105 milyar TL oldu. Bu tutarın 40 milyar TL’si yatırım fonu, 52 milyar TL’si de emeklilik yatırım fonlarına ait.
  • Özel portföy yönetimi kapsamında hizmet verilen bireysel ve tüzel yatırımcıların portföy büyüklüğü ise 12 milyar TL civarında. Verisi ilk kez bu dönem ayrıştırılan yatırım ortaklıklarının portföy büyüklüğü ise 326 milyon TL.
  • 5’i gayrimenkul portföy şirketi olmak üzere incelenen 50 şirkette toplam 721 kişi istihdam ediliyor. Bu kişilerin üçte biri portföy yöneticisi olarak çalışıyor.

2016 yılının ilk çeyreğinde portföy yönetim şirketlerinin kârı %6 azaldı

  • Portföy yönetim şirketlerinin toplam varlıkları Mart 2016 sonunda 482 milyon TL, özsermayesi ise 418 milyon TL oldu.
  • Yılın ilk çeyreğinde sektörün portföy yönetim faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri artan portföy büyüklüğüne paralel olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 artarak 77 milyon TL’ye çıktı.
  • Sektör yatırım fonu yönetiminden 50 milyon TL, emeklilik yatırım fonlarının yönetiminden 21 milyon TL’lik gelir elde etti. Özel portföy yönetiminden elde edilen gelirler 5 milyon TL’de kalıyor.
  • Rapora göre ortalama yıllık yatırım fonu yönetim ücreti oranı %0,46 (onbinde 46) olarak hesaplanırken, emeklilik yatırım fonu yönetim ücreti oranı %0,19 (onbinde 19) olarak belirlendi. Ancak bu oranın yatırımcılardan tahsil edilen değil, portföy yönetim şirketlerine kalan pay olarak değerlendirilmesi gerekiyor.
  • Genel yönetim giderlerinin gelirlerden daha hızlı artmasıyla sektörün net kârı 2016/03 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 düşerek 19 milyon TL’ye geriledi.
  • İncelenen 50 portföy yönetim şirketinden 21’i kâr ederken, 29’u zarar etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Trump'tan büyük vergi indirimi vaadi

Ülkenin karmaşık vergi sistemini basitleştireceğini vadeden Trump, bu amaçla şu an yedi kademeden oluşan gelir vergisi çizelgesini, üç kademeye düşüreceğini anlattı. En yüksek gelir vergisi oranının yüzde 40’tan yüzde 33’e indirileceğinin sözünü veren Trump, diğer iki gelir kademesine yönelik oranların ise yüzde 25 ve yüzde 12’ye çekileceğini söyledi.

Subscribe US Now