17 Eylül 2019 Salı
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Az Bulutlu
27°C
casino siteleri canlı maç izle

Bursalı ev tekstili firmaları, Uzak Doğu pazarına damga vurdu

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından 11. kez milli katılım organizasyonu düzenlediği 28 – 31 Ağustos tarihleri arasında Çin’in Şangay kentinde gerçekleştirilen “Intertextile Shanghai Home Textiles 2019” fuarına Türkiye’den 22 firma katıldı. Fuarda ayrıca Intertextile Shanghai Home Textiles Fuar İdaresi tarafından UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin'e '10 yıl ve üstü katılım ödülü' verildi.
Bursalı ev tekstili firmaları, Uzak Doğu pazarına damga vurdu
Seyir Defteri - 4 Eylül 2019

Dünyanın en büyük 4 ev tekstili ihracatçısından biri olan Türkiye’nin 2018 yılında yaklaşık 2,7 milyar dolar ev tekstil ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayan Engin, UTİB olarak asıl amaçlarının Türk tekstil ürünlerini tüm dünyada tanıtmak ve pazar ağlarını genişletmek olduğunu, bu görev bilinciyle de uluslararası alanda kapsamlı aktiviteler düzenlediklerini söyledi

Türk ev tekstili sektörü, 28 – 31 Ağustos tarihleri arasında Çin’in Şangay kentinde düzenlenen ve Uzak Doğu’nun en önemli organizasyonlarının başında gelen “Intertextile Shanghai Home Textiles 2019” fuarına damga vurdu. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından 11. kez milli katılım organizasyonunun yapıldığı fuara, Ar-Ge, inovasyon ve tasarım odaklı yaklaşımıyla ürün kalitesini tüm dünyaya kabul ettiren Türk ev tekstili sektörünün önde gelen 22 firması katıldı. Türk ev tekstili sektörünün global pazardaki güçlü imajının gözler önüne serildiği fuarda Bursalı firmalar, Çinli yatırımcılar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen iş insanlarına perdelik kumaşlardan döşemelik kumaşlara, perdelerden tüllere, yatak çarşaflarından yatak örtülerine, masa örtülerinden havlu ve bornozlara kadar birçok ürün ve ürün grubunu tanıtma imkanı buldu.UTİB’in 11’inci kez milli katılım organizasyonu düzenlediği fuarda, Fuar İdaresi tarafından UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin’e ’10 yıl ve üstü katılım ödülü’ takdim edildi.Ödül töreninde konuşan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, UTİB olarak asıl amaçlarının Türk tekstil ürünlerini tüm dünyada tanıtmak ve pazar ağlarını genişletmek olduğunu, bu görev bilinciyle de uluslararası alanda kapsamlı aktiviteler düzenlediklerini söyledi.

Dünyanın en büyük 4 ev tekstili ihracatçısından biri olan Türkiye’nin 2018 yılında yaklaşık 2,7 milyar dolar ev tekstil ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayan Engin, “Çin, 1 milyar 367 milyon nüfusu ve yaklaşık 23,2 trilyon dolar gayri safi yurtiçi hasılası ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda yer alıyor. Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret rakamlarını incelediğimizde ticaret hacminin her geçen yıl arttığını görüyoruz. Tüm sektörlerde Türkiye’nin hem dünya çapında üçüncü ticari ortağı hem de Doğu Asya’daki ilk ticaret ortağı olan Çin, 2018 yılında Rusya’nın ardından Türkiye’nin 16’ncı ihracat ve ikinci ithalat ortağı konumundaydı” diye konuştu.

Fuar sektörümüz için küresel önem taşıyor”

Son 11 yıldır Intertextile Shanghai Fuarına milli katılım organizasyonu düzenlediklerini ifade eden Engin, “Türk firmalarının bu pazarda oldukça iyi konumlanması ve kendi markaları ile saygınlık kazanmaları bizleri mutlu ediyor. Ayrıca, her fuarda dünyanın dört bir yanından gelen profesyonel alıcıların portföyünde yer alıyoruz. Bu sayede de bu fuarın sektörümüz için küresel önemine bir kez daha tanık oluyoruz. Her yıl, başta Çin olmak üzere ABD, Avustralya, Japonya ve Kore gibi ülkelerden fuara katılan yerli ve uluslararası toptancıları, üretim ve Ar-Ge yöneticileri ve tasarımcıları standımızda ağırlayarak ürünlerimizi tanıtma fırsatı yakalıyoruz. Bu bağlamda da Intertextile Shanghai Fuarını bu bölgedeki önemli bir iş merkezi olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir üretime önem veriyoruz”

Sürdürülebilirlik konusunun önemine dikkat çeken Engin, “Sürdürülebilir ve çevre dostu üretim, tüm endüstrilerde uygulanması gereken bir politika haline geldi. Giderek daha bilinçli olan tüketiciler ve ülkeler bu yöndeki üretimi destekliyor. Çin ve Türkiye de tekstil ve diğer sektörlerde sürdürülebilir üretime büyük önem veriyor. UTİB olarak bu konuda farkındalık yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki fuarlarda Türkiye’den geniş bir Sürdürülebilir Tekstil Ürünleri yelpazesi göreceksiniz, bizi takip etmeye devam edin” dedi.

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

İşe yarar reklamlar
GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından retilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.