Bitki ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı

kobipostasi

Ülkemizde, sektöründe düzenlenen en büyük fuar alan Flower Show Türkiye CYF Fuarcılık organizasyonu 15 aralık Perşembe günü  Yeşilköy CNR İstanbul Fuar Merkezi?nde kapılarını sektör bileşenlerine açtı. 18 Aralık Pazar akşamına kadar devam edecek olan Flower Show Türkiye Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı?nı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ziyaret etti.

Basın toplantısı öncesinde CYF Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Yüksel ile birlikte katılımcı standlarını ziyaret ederek firmaların ürünleri ile yakından ilgilendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar basın toplantısında; ?Bitki ve peyzaj artık dünyanın gündemine çok fazla girdi. Bundan 7-8 yıl önce yıllık 400 milyon doların üzerinde bitki ithal ediyorduk. Şimdi kendi üretimimiz ile toplam üretim hacmimiz 1 milyor dolara yaklaştı. Bu ülkemizde sektörümüzün büyük bir gelişim içinde olduğunu gösteriyor.Artık insanlarımız parkları ve bahçeleri ile çiçeklerle bezenmiş mekanlar görmek istiyor. Biz de devlet olarak bunun duyarlılığı içerisindeyiz. Bunun birçok faydaları var. Güzel bahçeler insanlarımıza sosylojik ve psikolojik olarak ruh zenginliği kazandırıyor. İyi hissettirdiği gibi karbon azaltımı ve oksijen arttırımı sayesinde de sağlığımıza faydaları kaçınılmaz. Diğer taraftan tarım sektöründe çalışanlar azaldı ama sektörümüz daha fazla gelişim gösterdiği zaman inanın tarım sektöründe çalışanlardan daha fazla insanımızı burada istihdam ettireceğiz. Bunu da sadece bitki olarak,peyzaj olarak sadece çiçek olarak düşünmemek lazım bunun makinesinden,sulamasına kadar bağlama iplerinden, saksılarına kadar birçok yan sanayii var. Biz de hükümet olarak hem de çevre ve şehircilik bakanlığı olarak ülkemizde çok büyük bir seferberlik içerisine girmeye hazırlanıyoruz. Bunu hepberaber başaracağız.Öncelikle afet riski altındaki alanların dönüşümü yani kentsel dönüşüm çalışmalarımızı hızlandırdık.Sadece kentsel dönüşüm değil, kentlerdeki,kasabalardaki köylerdeki dayanıksız binaların, mühendislik hizmeti almayan ve depreme dayanıksız binaların tamamını ülkemizden söküp atma noktasına geldik. Türkiye bu son 9 yılda çok ciddi şekilde gelişti, kalkındı.Geçtiğimiz 9 yıllık hükümet döneminde devlet olarak yaklaşık 500 bin konut yaptık. Özel sektör olarak da 4 milyon 300 binin üzerinde konut üretildi. Bunların hepsi mühendislik hizmeti almış konutlar ve  yeşille bezenmiş, peyzaja dikkat edilmiş olan konutlar Bitki ve peyzaj sektörü her geçen gün artan başarılı çalışmaları ile hızlı bir şekilde gelişme gösterecek. Bizler de hem sektörümüzü hem de Flower Show 2011 fuarına katılan arkadaşlarımızı desteklemek için burada bulunuyoruz. Burası Ortadoğu,Rusya ve Balkanların en büyük Bitki ve Peyzaj fuarı.Düzenleyen ve katılan firmalarımızı tebrik ediyorum. Hakikaten çok güzel organize edilmiş ve emek verilmiş bir fuar. Yeşillikler içerisinde gezerken içiniz açılıyor? açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

?Shopamani Smart Shopping Days?, İstinyepark'ta

?Shopamani Smart Shopping Days?, kırkı aşkın katılımcı markadan çok özel ayrıcalıklar ve sürpriz hediyelerle yeni yıl öncesinde İstinyePark?ta düzenleniyor. 20-25 Aralık tarihlerinde Shopamani ile akıllı ve eğlenceli alışveriş, yılbaşı keyfine keyif katacak, harcarken kazandıracak. Aktif bir Shopamani üyesi olan Ece Sukan, Smart Shopping Days günleri boyunca en çok puan toplayan […]

Subscribe US Now