Bir tek DDoS saldırısı bile 1.6 milyon dolar verebiliyor

admin

Geçtiğimiz 12 ay içinde DDoS saldırılarına maruz kalan farklı büyüklüklerdeki şirketlere, saldırıların onlara ne gibi zararlar verdiği soruldu. Sonuçların gösterdiğine göre, sırayla %20 ve %19 olmak üzere orta ve büyük ölçekteki firmalar için en büyük masrafların sebebi kredi ve sigorta oylamalarındaki değişiklikler. Bu sonuç, çoğu DDoS saldırısının kamuya mal olduğunu dadüşünürsek, şaşırtıcı değil. Küçük şirketler için, en büyük DDoS kaynaklı masraf da, çalışanlara yapılan fazla mesai ödemeleri (%17). DDoS saldırıları aynı zamanda şirketleri işe yeni çalışan almaya zorlayan en büüyk 5 sebepten biri olarak gösteriliyor.

Bu tip saldırılara kurban olan kurumların %37’si IT çalışanlarının sayısını önemli derecede artırmayı planlıyor.DDoS kaynaklı diğer önemli zararların içinde müşteri tazminatı (%12), IT altyazılımı ve yazılım güncellemeleri (%10), personel eğitimi (%10) ve şirketin Kurumsal itibarını iyileştirmek için yapılan iletişim (PR) masrafları (%9) bulunuyor. Daha küçük şirketler için bunun anlamı DDoS saldırılarının yaklaşık 106,000 dolar zarara malolması demekken, büyük şirketler içinse bu sayı 1.6 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Çalışmanın bir diğer önemli sonucu ise eğer saldırı ilk 24 saat içinde fark edilirse zararlar, bir sonraki gün fark edilmesiyle kıyaslandığında yarı yarıya iniyor.

Kaspersky DDoS Koruma Proje Müdürü Alexey Kiselev, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Araştırmamız gösteriyor ki DDoS saldırıları şirketler için en pahalı siber tehditlerden biri. Bu tip saldırılar virüslerden veya şifreleyen kötü amaçlı yazılımlardan daha pahalı. Tek bir DDoS saldırısı bile internet hizmetlerini uzun süre boyunca durdurabiliyor, şirketin itibarına zarar verip şirkete mevcut veya potansiyel müşterilerini kaybettirebiliyor. Süresi uzamış DDoS saldırılarının başarılı internet şirketlerinin iflasına ve hatta kapanmasına yol açtığı durumlar görüldü. Buna karşı proaktif önlemler almak, şirketlerin gerçekleşen DDoS saldırılarını hızlıca fark etmesini sağlıyor ve şirketler Kaspersky DDoS Protection gibi çözümlere de sahipse, DDoS istihbarat servisleri sayesinde saldırı başlar başlamaz saldırıdan haberdar olabiliyor. Böylece herhangi bir riski ortadan kaldırabiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Merkez Bankası'ndan bankalara "endişelenmeyin" mesajı

Bugün piyasalara düşen haberde Merkez Bankası tarafından finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapıldığı bildirilirken bu hareketle sisteme yaklaşık 620 milyon dolar ilave likidite sağlanabileceği belirtilmiştir. Bilindiği gibi bankalar topladıkları mevduatın belirli bir miktarını Merkez Bankası tarafından belirlenen orana uygun olarak, gelecekte karşılaşılabilecek sıkıntılı […]

Subscribe US Now